https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/praha-pronajala-355-ha-poli-najemci-musi-hospodarit-ekologicky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Praha pronajala 355 hektarů polí, nájemci musí hospodařit ekologicky

4.8.2020 11:32 | PRAHA (ČTK)
Ekologicky se bude hospodařit například v Běchovicích, Dubči, Horních Počernicích, Kyjích, Satalaicích, Šeberově nebo ve Vysočanech. Ilustrační foto
Ekologicky se bude hospodařit například v Běchovicích, Dubči, Horních Počernicích, Kyjích, Satalaicích, Šeberově nebo ve Vysočanech. Ilustrační foto
Pražský magistrát pronajal několika desítkám nájemců na základě pachtovních smluv 355 hektarů svých polí. Pronajatá pole mají maximální plochu pět hektarů a nájemci na nich budou hospodařit podle zásad ekologického hospodaření.
 

O rozdělení svých polí na maximálně pět hektarů velké pozemky Praha rozhodla loni, současně zakázala anorganická hnojiva. Důvodem je boj se suchem a erozí půdy. Z asi 14 000 hektarů zemědělské půdy v hlavním městě vlastní Praha 1650 hektarů.

Cena nájmu polí se podle primátorova náměstka Petra Hlubučka (STAN) pohybuje od pár stokorun do několika tisíc korun za hektar. "Nám primárně nejde o výnos, ale ekologický efekt. Nejednou se ale ukázalo, že jsme pole vysoutěžili za více, než kolik jsme dostávali dosud. Město nepřišlo o žádné peníze a zároveň se bude na městských polí ekologicky hospodařit," řekl Hlubuček.

Ekologicky se bude hospodařit například v Běchovicích, Dubči, Horních Počernicích, Kyjích, Satalaicích, Šeberově nebo ve Vysočanech.

V pronajímání polí k ekologickému hospodaření bude město pokračovat. Pro tento způsob hospodaření, včetně již pronajatých polí, má vyčleněno 398 hektarů. Všechna svá pole ale Praha pronajímat nebude. Podle Hlubučka na mnoha místech jsou určené například k výsadbě lesů či stavbě silnic nebo jsou tam majetkoprávní spory.

Hlavní město bude zároveň jednat se soukromými majiteli polí v Praze, aby i na svých pozemcích hospodařili stejným způsobem jako město. Na oplátku jim magistrát nabídne možnost odbytu vypěstovaných biopotravin.

Zemědělci, kteří začnou pronajatou půdu obhospodařovat, musí změnit osevní postupy, tedy sled pěstovaných plodin. Nebude možné dva roky po sobě vysadit stejnou plodinu. Do osevního postupu bude zařazena také tzv. zlepšující plodina. Nesmí používat pesticidy, naopak musí upřednostňovat organická hnojiva. Zemědělci si mohli pronajmout více pětihektarových polí, nesmí je ale scelit.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MK

Majka Kletečková

4.8.2020 11:51
Praho, v tomhle si vedeš skvěle!
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

4.8.2020 12:16
To je aspoň přístup..... tleskám!
Odpovědět
JO

Jan Olejníček

4.8.2020 12:51
Aby jim to nadšení vydrželo aspoň dva roky...
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

4.8.2020 16:52 Reaguje na Jan Olejníček
To jim vydrží i podstatně déle, z těch polí měla Praha stejně relativně prd ... v rámci rozpočtu ... takže uvedené je čistě win win situace. V podstatě to Prahu nic nestojí a dobře to vypadá.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

5.8.2020 08:22 Reaguje na Svatá Prostoto
A pokud bychom započetli i ekosystémové služby, tak jde o velice prospěšnou věc i finančně.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

4.8.2020 15:52
Kdo to bude kontrolovat? Jsem přesvědčen, že nájemci budou mít tisíc a jeden důvod, proč tu ekologii právě teď nemohli respektovat.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

4.8.2020 16:50 Reaguje na Jiří Daneš
Magistrát ... a nemusíte mít strach, že by to nedělali nebo se na to vykašlali.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

5.8.2020 12:08
To jsem zvědav, co za takových podmínek na těch polích vypěstují a za kolik to budou muset prodávat, aby se jim to vyplatilo. To bude zase na pražských trzích předražených biobrambor a biorajčat.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

6.8.2020 07:12 Reaguje na Radim Polášek
Myslím, že zrovna v Praze to problém nebude. Pražáci to rádi zaplatí.
Odpovědět
PJ

Petr Jílek

6.8.2020 07:12 Reaguje na Radim Polášek
Komodity budou mít takovou cenu, jakou bude ochoten zákazník zaplatit, pokud mám dojem, že je něco "pedraženo" tak to nekoupím...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist