Pražská zoo letos postaví australskou expozici a pavilon goril
"Letos začneme stavět jak expozici Austrálie, tak konečně nový pavilon goril. Konečně se podařilo překonat všechny překážky a budeme moct začít stavět. Věřím, že až se tu sejdeme na konci této sezony nebo na začátku té příští, tak bude vidět velký pokrok v budování zahrady," řekl Bobek.
Peníze na nový areál pro australská zvířata schválili pražští radní v roce 2016. Podle tehdejších informací by se měl skládat z několika částí. Jednak z expozice ďáblů medvědovitých, největších žijících vačnatců Tasmánie, vybudován by měl být například průchozí výběh s dvěma druhy klokanů.
Nový pavilon goril se měl začít stavět již před dvěma lety, projekt ale zdržela odvolání městské části Praha-Troja a dvou místních zájmových spolků, které se zamýšlenou stavbou nesouhlasily.
Bobek v sobotu návštěvníkům také doporučil, aby se šli podívat na mláďata, která se v poslední době narodila - gorily, slůňata a tygřata. "Víte jak to je, je to jako v našem životě. Jsou malá, ale najednou zjistíte, že už z nich jsou dospělí a nakonec vylétnou z hnízda ven a možná už je tady nezastihnete," řekl Bobek.
Loni přišlo v zoo na svět 1261 mláďat 219 druhů zvířat. Velký důvod k radosti měli letos také trojští chovatelé kočkovitých šelem. Počátkem října porodila samice tygra malajského Banya dvě mláďata. Rozmnožování těchto mimořádně vzácných zvířat je přitom spojeno s mnoha obtížemi. Mezi největší chovatelské úspěchy patří také narození mláděte papouška kakadu palmového, které se vylíhlo 20. dubna.
Letošní sezona je podle Bobka spojena s kampaní Vzácní a jedineční. V rámci projektu zoo představuje neznámá a méně populární zvířata, která jsou ohrožena. "Pro některá vedeme i záchranný program," dodal Bobek.
Zoo Praha patří mezi nejnavštěvovanější místa v Praze. Od roku 2005 každý rok návštěvnost překračuje hranici jednoho milionu. Loni ji navštívilo 1,445.126 lidí. Jde tak o druhý nejlepší výsledek za dobu její existence.
reklama