https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/precizni-zemedelstvi-cesti-sedlaci-vyuzivaji-na-15-procentech-orne-pudy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Precizní zemědělství čeští sedláci využívají na 15 procentech orné půdy

21.12.2021 14:42 | BRNO (ČTK)
Moderní technologie se v podnicích uplatňují při mechanizovaných polních pracích, jako je setí, pletí, hnojení či postřiky. Zemědělci díky tomu šetří a zároveň se chovají šetrněji k půdě i k rostlinám.
Moderní technologie se v podnicích uplatňují při mechanizovaných polních pracích, jako je setí, pletí, hnojení či postřiky. Zemědělci díky tomu šetří a zároveň se chovají šetrněji k půdě i k rostlinám.
Precizní zemědělství využívají čeští sedláci na 15 procentech rozlohy orné půdy. Jedná se o pracovní postupy, které využívají navigace propojené s družicemi, o výbavu mechanizace různými senzory či dokonce o roboty, kteří pracují na poli bez přímého řízení obsluhou. Podle Vojtěcha Lukase z Ústavu agrosystémů a bioklimatologie Mendelovy univerzity v Brně je české zemědělské prostředí díky velkým podnikům vhodné pro zavádění a další využívání moderních technologií. Jsou totiž kapitálově silné, uvedl v tiskové zprávě. Do precizního zemědělství se však pouštějí i menší podniky.
 

K zavádění nových technologií mají blíže mladší uživatelé. Podle Lukase metody celoplošného sběru a strojové zpracování dat umožňují částečně kompenzovat nedostatek zkušeností u čerstvých absolventů. "Nejde ale jen o věk, podstatné je zapálení agronomů a ochota se inovacím věnovat," uvedl Lukas. Velké podniky mají výhodu při zavádění technologií nejen ve finanční síle, ale i v tom, že obhospodařují velké půdní bloky. "To v kombinaci s členitostí půdních a klimatických podmínek a reliéfu terénu přináší vyšší prostorovou variabilitu zemědělských pozemků, což je vedle intenzity hospodaření další klíčový faktor rozhodující o úspěšnosti zavádění precizního zemědělství," řekl Lukas.

Moderní technologie se v podnicích uplatňují při mechanizovaných polních pracích, jako je setí, pletí, hnojení či postřiky. Zemědělci díky tomu šetří a zároveň se chovají šetrněji k půdě i k rostlinám. Dále moderní postupy umí velmi dobře mapovat výnosy a kvalitu sklizených plodin, pomáhají i ve skladech.

V budoucnu se očekává, že technologie doplní ve větší míře autonomní roboti, ať už se jedná o drony pro mapování pozemků nebo o polní roboty vykonávající nejrůznější polní práce bez přímého řízení obsluhou. Dostupnost služeb a technologií pro precizní zemědělství je v tuzemsku solidní úrovni. "Existuje celá řada inovátorských společností, které se věnují vývoji nových technických zařízení nebo softwaru a služeb. Kromě rostoucí poptávky po inovacích ze strany zemědělských uživatelů tomu také napomáhá přístup k volně dostupným prostorovým datům, jako jsou například zákresy půdních bloků nebo volně dostupné družicové snímky Evropské kosmické agentury," dodal Lukas.

Precizní zemědělství se nejvíce prosazuje v USA nebo Austrálii, kde úspěšně zvyšuje produktivitu farem obhospodařující velká území. V Česku o něj byl zájem už v 90. letech či po roce 2000, současná vlna zájmu začala zhruba v roce 2015.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pp

pavel peregrin

21.12.2021 15:21
Precizní zemědělství také něco stojí a ne vždy investice do něho vložené se vracejí. Navigace je dobrá věc, ale dobrý traktorista to zvládne v pohodě i podle zrcátek. Senzory jsou dobrá věc dokud fungují.
Čím přetechnizovanější věc, tím větší poruchovost. V mojí praxi se mi vždy nejlépe osvědčily jednoduché stroje, kde maximálním výkřikem techniky byla hydraulika a ložiska. V jednoduchosti je krása.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

21.12.2021 15:24 Reaguje na pavel peregrin
Na doplnění- tím jsem myslel stroje na přípravu půdy. Např. u postřikovačů je to samozřejmě složitější, ale i tam lze místo elektrického ovládání volit vzduch. Je to sice dražší, ale spolehlivější.
Odpovědět
DA

DAG

21.12.2021 21:20 Reaguje na pavel peregrin
GPS navádění na postřikovač stojí pár korun. Dnes naopak si malí zemědělci pořizují vlastní postřikovače a některé firmy živící se postrikováním přichází o dost práce.
Odpovědět
DA

DAG

21.12.2021 21:21 Reaguje na DAG
To měla být reakce na pana Graňáka.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

22.12.2021 12:15 Reaguje na DAG
Četl jste ten článek? Precizní zemědělství ani zdaleka není o tom, že si kde kdo pořídí postřikovač s GPSkou, více v článku
Odpovědět
pp

pavel peregrin

22.12.2021 08:58 Reaguje na DAG
V naší oblasti již žádná firma ochranu na zakázku neprovádí. U postřikovače je navádění dobré, a hlavně vypínání po sekcích, v dokonalé podobě po tryskách. Je ale také pravdou, že právě to vypínání po jednotlivých tryskách raketově zvedá cenu postřikovače. Ony ty firmy prodávající postřikovače moc dobře vědí, co je na tom stroji rozhodující pro precizní práci.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

21.12.2021 17:07
Najednou sedláci ?

Co se to děje !
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

21.12.2021 18:07 Reaguje na smějící se bestie
Sedláci dost těžko, na tyhle "serepetičky" mají prachy akciovky
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

21.12.2021 17:55
Do deseti let budou družicí řízené stroje a výnosové mapy v zemědělství rutinně využívány. Směřujeme k tomu mílovými kroky.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

21.12.2021 20:33 Reaguje na Katka Pazderů
Pokud tady po tom tureckém hospodářství vůbec zůstanou lidé ochotni zemědělstvím se živit.
Odpovědět
AN

Aleš Nebáznivý

22.12.2021 11:34 Reaguje na Katka Pazderů
Myslíte, že digitální technologie vybudují a prohloubí vztah člověka k půdě? Zatím mám pocit, že jen umožňují to, jak z ní více dostat. Je to lék na nedostatek lidí v zemedělství. Jestli funknčí, to nevím.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist