https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pred-bilym-domem-demonstrovaly-stovky-indianu-chteji-vic-pro-ochranu-klimatu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Před Bílým domem demonstrovaly stovky Indiánů, chtějí víc pro ochranu klimatu

12.10.2021 16:17 | WASHINGTON (ČTK)
Foto | Indigenous Environmental / Twitter
Stovky demonstrantů v čele s americkými indiány v pondělí protestovaly před Bílým domem. Žádali prezidenta Joea Bidena, aby přestal schvalovat ropné projekty a aby v souvislosti s klimatickou krizí vyhlásil národní stav nouze.
 

Demonstrace jsou součástí protestů nazvaných "Lidé proti fosilním palivům", které organizuje aliance skupin známá jako Build Back Fossil Free (vystavět znovu bez fosilních paliv). Jméno skupiny je přitom narážkou na Bidenův slib "vystavět znovu a lépe" americkou ekonomiku, kterou tvrdě zasáhla omezení související s šířením koronaviru. Účastníci demonstrací tvrdí, že Bidenova vláda může pro snížení uhlíkové stopy dělat víc.

Pondělní protest připadal na federální svátek, který donedávna oficiálně oslavoval výročí, kdy Kryštof Kolumbus v roce 1492 poprvé doplul do Ameriky. V posledních letech však řada států a měst USA v reakci na výzvy volající po rasové spravedlnosti a dekolonizaci dějin tento svátek spojila s či nahradila Dnem domorodých obyvatel. Biden jako první americký prezident tento svátek domorodých obyvatel uctil v prohlášení.

Pondělní protesty byly pokojné. Desítky demonstrantů ale policie vystavila nepříjemnému zvuku ze zařízení, které má pomoci kontrolovat davy, píše list The Guardian s odkazem na videozáznamy. Použití zařízení se na internetu setkalo s kritikou. "Proč je zapotřebí policejní síla? Nic nedělají," stálo v jednom z tweetů. "Před zrádci hlavní město chránilo méně policistů," uvedla jedna z uživatelek s odkazem na lednový vpád stoupenců prezidenta Donalda Trumpa do sídla Kongresu s cílem zabránit zákonodárcům v potvrzení volebního vítězství Joea Bidena.

Před Bílým domem někdo na podstavec sochy Andrewa Jacksona nasprejoval "Očekávejte nás". Sedmý prezident USA je mimo jiné nechvalně známý tím, že vedl brutální represe vůči původním obyvatelům Ameriky skrze nucený odsun asi 60.0000 indiánů z jihovýchodních států. Na cestě známé jako Cesta slz zemřely tisíce osob, mnohdy následkem nemoci.

"Očekávejte nás" je části sloganu "Respektujte nás, nebo nás očekávejte". Frázi používalo mnoho domorodých žen při protestech proti kanadské ropné společnosti Enbridge, která má za devět miliard dolarů modernizovat ropovod mezi kanadskou provincií Alberta a americkým státem Wisconsinem. Skupina domorodých obyvatel za ochranu klimatu Bidena kritizuje za to, že projekt nezablokoval.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SP

Svatá Prostoto

13.10.2021 14:15
"Před Bílým domem demonstrovaly stovky Indiánů, ... "

a

"Stovky demonstrantů v čele s americkými indiány ... "

Ehm, já vím, že je to tady zadarmo a darovanému koni, nicméně i tak ...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist