https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pred-tezbou-v-polskem-dole-turow-ma-ceske-obce-ochranit-pres-kilometr-dlouhy-val
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Před těžbou v polském dole Turów má české obce ochránit přes kilometr dlouhý val

12.8.2022 00:55 | Uhelná (Liberecko) (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Přes kilometr dlouhý zemní val osázený stromy a keři má zmírnit dopady těžby v polském hnědouhelném dole Turów na obyvatele obcí na české straně hranice. Val by měl částečně zabránit některým negativním vlivům dolu na příhraniční oblasti, především zastíní těžební jámu při pohledu z české strany. S parametry valu se ve čtvrtek mohli lidé seznámit přímo v Uhelné na Liberecku, která je dolu nejblíž. Po vypořádání a zapracování připomínek by stavba valu měla začít ještě letos na podzim, řekl po jednání ČTK mluvčí Libereckého kraje Filip Trdla.
 

"Díky podpisu dohody o spolupráci k řešení vlivů těžby v dole Turów mezi českou a polskou stranou má Česká republika nyní pod kontrolou, co se děje na polské straně v blízkosti dolu, a to vůbec poprvé v historii těžby. Pokud nebudou limity na české straně dodržovány, umožňuje nám to využívat nápravná opatření a přináší nám to právní záruky. Vybudování ochranného valu zlepší zejména obyvatelům Uhelné vizuální pocit při výhledu do okolí a směrem k těžební jámě," doplnil hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Vybudování valu požadovali obyvatelé obcí, které jsou dolu nejblíž. Obávají se negativních dopadů plánovaného rozšiřování těžby, které počítá s rozšířením dolu blíž k hranici. "Považuji vybudování valu za vstřícný krok polského investora, i když jeho samotná výstavba všechny problémy spojené s těžbou nevyřeší," přiznal Půta. Val má důl hlavně zastínit, analýza akustického vlivu prokázala, že by val mohl přispět ke snížení hluku z těžebního prostoru dolu jen přibližně o tři decibely.

Na délku by měl mít val 1012 metrů, jeho výška bude v závislosti na členitosti terénu dosahovat převážně pěti metrů, v koruně bude mít na šířku 20 metrů, na jeho vybudování bude třeba 148 000 metrů krychlových zeminy. Osázen by měl být bezmála 10 000 stromy. "Projekt počítá s výsadbou listnatých i jehličnatých stromů, jako jsou borovice lesní, břízy bělokoré či duby červené. Cílová výška zeleně bude 15 metrů, pevně věřím, že zeleň také do jisté míry může snížit míru prašnosti vycházející z dolu," řekl krajský radní pro životní prostředí Václav Židek (Piráti).

Zadavatelem projektu výstavby valu je skupina PGE, které důl i přilehlá elektrárna patří. Podle odhadů by vybudování valu mělo trvat od čtyř do sedmi měsíců, další tři až pět měsíců pak zabere výsadba tisíců stromů. Hotovo by tak mělo být zhruba do roka od zahájení prací. Val přitom není jediným opatřením, které má zmírnit dopady těžby na české území. Hotová už je podzemní těsnící bariéra, která má bránit odtoku podzemní vody z českého území. Její účinnost má být vyhodnocena příští rok, dohoda počítá i s tím, že ji možná bude nutné prodloužit.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

rb

radim buffalo tobias

13.8.2022 08:23
nevěřím že ta těsnící bariéra bude účinná ! voda si cestu najde ! proč nemohli ten kus území podél čs. hranic nechat a těžit jinde ?
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

13.8.2022 18:24 Reaguje na radim buffalo tobias
Já mám obavu, že už je pozdě a že se pouze dělají tyto úlitby jako
je val a těsnící stěna. Pokud jednou vykopu někde stometrovou
jámu a tu odvodňuji kvůli těžbě, tak odvodňuji i okolí se stejným
podložím a tudíž i vodním režimem. K nápravě dojde až po vytěžení
a doplnění vody ve vzniklém jezeře na původní hladinu spodní vody.
Mám ve svém okolí pískovny a štěrkovny, které těžily substráty
z vody a tudíž se výška hladiny spodní vody nezměnila, ale u
jedné malé pískovny došlo na čerpání kvalitní užitkové vody a
moji prarodiče a jejich sousedé přišli o vodu ve studních. Po
ukončení čerpání se jako zázrakem voda do studní vrátila a ty
vybudované vodovody málokdo používá. Pokud bude důl těžit do
roku 2050 a to bude, tak je třeba vybudovat ty vodovody a možná
i přivést lidem i užitkovou vodu na zalévání třeba i od těch
čerpadel v dole. Pasivní ochrana se možná podaří, ale raději bych
se na ni nespoléhal a stavěl urychleně ty vodovody. Peníze na
ně přišly a tak šup do budování a neotálet, až bude z miliardy
inflací desetina.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist