https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/predseda-cop28-oznamil-dosazeni-dohody-o-odklonu-od-fosilnich-paliv
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Delegáti klimatické konference se dohodli na odklonu od fosilních paliv Aktualizováno

13.12.2023 10:08 | DUBAJ (ČTK)
V dohodě se uvádí, že účastnické země "budou přispívat k... přechodu od fosilních paliv v energetických systémech, a to spravedlivým, řádným a rovnocenným způsobem ... tak, abychom do roku 2050 dosáhli uhlíkové neutrality v souladu s vědeckými poznatky".
V dohodě se uvádí, že účastnické země "budou přispívat k... přechodu od fosilních paliv v energetických systémech, a to spravedlivým, řádným a rovnocenným způsobem ... tak, abychom do roku 2050 dosáhli uhlíkové neutrality v souladu s vědeckými poznatky".
Zástupci téměř 200 zemí světa se na klimatické konferenci COP28 v Dubaji dohodli na potřebě postupného omezování globální spotřeby fosilních paliv s cílem odvrátit ničivé klimatické změny. Na začátku dnešního plenárního jednání to oznámil předseda konference Sultán Džábir. Podle agentur Reuters a AP se jedná o historický krok. Předchozí konference mluvily o snižování emisí skleníkových plynů, fosilní paliva ale výslovně nezmiňovaly. Kritici nicméně poukazují na to, že text má jisté mezery.
 

Více než stovka států, včetně zemí Evropské unie a USA, chtěla, aby text dohody obsahoval požadavek konce či postupného vyřazení ropy, zemního plynu a uhlí, ropné velmoci v čele se Saúdskou Arábií ale byly proti. Znění dokumentu je tak nakonec méně radikální.

V dohodě se uvádí, že účastnické země "budou přispívat k... přechodu od fosilních paliv v energetických systémech, a to spravedlivým, řádným a rovnocenným způsobem ... tak, abychom do roku 2050 dosáhli uhlíkové neutrality v souladu s vědeckými poznatky".

Globální emise skleníkových plynů by měly stoupat maximálně do roku 2025, u některých rozvíjejících se zemí ale může vrchol přijít později, píše se v dokumentu. AP upozorňuje, že mezi rozvíjející se země patří i Čína, která se řadí k největším světovým znečišťovatelům ovzduší.

Dohoda také vyzývá ke ztrojnásobení kapacity obnovitelné energie na celém světě do roku 2030 a urychlení technologií, jako je zachycování a ukládání uhlíku, které mohou pomoci vyčistit průmyslová odvětví.

"Poprvé máme v naší konečné dohodě slova o fosilních palivech," uvedl Džábir ve svém dnešním projevu a jeho slova provázel potlesk delegátů vestoje. Předseda konference označil klimatickou dohodu za "historický balík" opatření, dodal ale, že skutečným úspěchem bude až teprve její naplnění.

Některé státy i neziskové organizace byly zaskočeny oznámením dosažené dohody hned na úvod plenárního zasedání, bez možnosti diskuze o detailech, a vyjádřily k ní výhrady. Představitelka Aliance malých ostrovních států Anne Rasmussenová si například v proslovu postěžovala, že dohoda byla schválena, než delegáti přišli do jednacího státu, a text kritizovala jako málo ambiciózní. Oficiálně ale proti dohodě neprotestovala a za svou řeč byla odměněna potleskem, napsala agentura Reuters.

Představitel Číny kritizoval, že "v dohodě nebyly vzaty v potaz obavy rozvíjejících se zemí". Podle BBC tím připomněl obvinění chudších zemí, podle nichž nynější rozvinuté státy zbohatly během desítek let, kdy spalovaly fosilní paliva, ale teď chtějí rozvíjejícím se ekonomikám stejný růst upřít. "Za klimatické změny nesou nepopiratelně odpovědnost rozvinuté země," podotkl. Bolívie dohodu označila za novou formu kolonialismu.

Podle rozvíjejících se zemí v dohodě chybí přímý požadavek, aby bohaté státy poskytovaly chudším více financí. Dokument pouze zmiňuje "potřebu více peněz pro chudší státy pro přechod k zelené ekonomice a pro přípravu na klimatické změny", píše BBC.

V dohodě také nejsou vůbec zmíněny cíle pro snížení emisí metanu, který patří k nejnebezpečnějším skleníkovým plynům. Dohoda navíc připouští, že by při omezování fosilních paliv mohla hrát roli takzvaná přechodná paliva. To by se podle některých názorů mohlo týkat i zemního plynu, což by umožňovalo zemím jeho užívání i po roce 2050, píše BBC.

Bývalý americký viceprezident Al Gore ocenil, že konference "konečně uznala fosilní paliva jako příčinu klimatické krize". "Vliv ropných velmocí je ale stále jasně patrný v polovičatých opatřeních a mezerách, které konečná dohoda obsahuje," řekl.

Obecně však dokument sklidil více pozitivních ohlasů než kritiky, napsala agentura AP.

Ropa, plyn a uhlí v současné době zajišťují přibližně 80 procent světové energie. Podle vědců jsou fosilní paliva zdaleka největším zdrojem emisí skleníkových plynů, které způsobují změnu klimatu.

Předchozí konference přijaly pouze mantinely na snížení emisí skleníkových plynů bez výslovné zmínky o fosilních palivech, která jsou ale zodpovědná za dvě třetiny vyprodukovaných emisí. Na konferenci COP26 v Glasgow se zúčastněné země zavázaly k omezení uhlí, na cílech ohledně ropy a zemního plynu se však dosud nikdy nedohodly.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (14)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

13.12.2023 10:17
Chce-li se něco regulovat, musí se to měřit.
Návrh dohody vyzývá k "odklonu od fosilních paliv v energetických systémech, a to spravedlivým, řádným a rovnocenným způsobem ... tak, abychom do roku 2050 dosáhli uhlíkové neutrality v souladu s vědeckými poznatky". No a odklon měřit nejde.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

13.12.2023 10:31 Reaguje na Slavomil Vinkler
Když postavím křivou zeď, její odklon od svislice lze změřit.

To se dalo čekat, pouhá hra se slovy. A za rok v Baku to samé.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

13.12.2023 11:14 Reaguje na Jiří Svoboda
Trol. Od odklon svislice je jiné než "odklon" bez okrajových a počátečních podmínek.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

13.12.2023 13:20 Reaguje na Slavomil Vinkler
Počáteční podmínka by mohla být současnost a okrajové či vazební podmínky "spravedlivým, řádným a rovnocenným způsobem..."

Jistě to nejde kvantifikovat, ale i ten kvalitativní výklad může být velmi různý. To bude větší, lehce zneužitelný problém.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

13.12.2023 14:02 Reaguje na Jiří Svoboda
No, ale je ta současnost někde?
A co to je to "Spravedlivým...."
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

13.12.2023 14:34 Reaguje na Slavomil Vinkler
Každý si to vyloží po svém... V tom je ta mazanost.
Odpovědět

Radek Čuda

13.12.2023 16:37 Reaguje na Jiří Svoboda
Prostě značná část světa nechce na první dobrou vypadat jako vyloženě čuňata, ale současně se z nějaké uhlíkové neutrality fakt nepodělají.

Být předvoj může být fajn ... pokud se nejedná o cestu ...
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

13.12.2023 11:19
Směšná taškařice COP28 v Dubaji.
Odpovědět
JM

Josef Mozek

13.12.2023 11:21
Fosilní paliva vznikla z odumřelých rostlin a živočichů, uhlík i ostatní prvky byly tedy součástí systému a koloběhu na Zemi. Využívání fosilních paliv je tedy jen navracení uhlíku do systému, že kterého kdysi shodou náhod vypadl.
Je známo, že v dobách s vyšší koncentrací C02 život na Zemi nadmíru prosperoval.
Odpovědět
pk

pepa knotek

13.12.2023 12:17
Takže fosilní paliva nám 70 000 účastníků na čtvrtstoletí zdárně pořešilo, po předvánočních nákupech v Dubaji můžou nasednout do tryskáčů, spálit tuny kerosinu a sejít se zase za rok tam, kde je budou ochotni sponzorovat penězi z fosilního byznysu.
Odpovědět
Ko

Kolemjdoucí

13.12.2023 12:36
"Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je asi tak všechno, co se s tím dá dělat.“ — Jára Cimrman
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

13.12.2023 14:15
Státy se dohodly. Občané nikoli, ale budou to platit. Samotný pojem "uhlíková neutralita" je nesmyslný a dosahovat "uhlíkové neutrality" je nejen nepotřebné, nýbrž přímo škodlivé. Je třeba dosáhnout šetrnějšího přístupu životnímu prostředí obecně, pokud se však bude většina úsilí soustředit jen na snížení emisí skleníkových plynů a jakési z ne jasně vysvětlených důvodů snižování objemu emisí sloučenin uhlíku, pak samozřejmě nebudou prostředky na vývoj už známých nízkoemisních technologií, jako je jaderná energetika a nebudou prostředky ani na ochranu životního prostředí před vším dalším, ne jen před tím zlým uhlíkem.
Odpovědět

Radek Čuda

13.12.2023 16:39
O tom samém ,ale odjinud ...
"Představený text se nicméně odvrátil od termínu "konec fosilních paliv", podotkla už dříve AFP. Po něm volaly některé ambiciózní hlasy, ale zamítly ho ropné velmoci v čele se Saúdskou Arábií. Také podle agentury AP nešel návrh dohody tak daleko, že by usiloval o postupné vyřazení fosilních paliv, které žádalo přes 100 zemí. Namísto toho vyzývá k přechodu od nich."

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/predseda-cop28-oznamil-dosazeni-dohody-o-odklonu-od-fosilnic/r~7e9a19ee999111eea873ac1f6b220ee8/?utm_source=centrumHP&utm_medium=newsbox&utm_term=position-3&utm_campaign=Aktualne

Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

13.12.2023 17:03
Překlad z diplomatického jazyka zní: Každý bude dělat to, co dělal dosud a
co je v jeho silách, protože většina zemí není blbá, aby na dluh zaváděla
dotované OZE. Oni si leckde berou úvěry na to, aby neumírali hladem a EU
po nich chce, aby se navíc zadlužovali na dotování ztrátových OZE. No a
oni si myslí své a taky si to po svém udělají.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist