Jak se Jiříkov vydal cestou čisté energetiky
Analýza obsahuje návrh funkčního systému centrálního zásobování tepla vybraných městských objektů, který sníží škodlivé emise a zároveň zvýší energetickou účinnost městských budov. Výsledkem je podrobné zhodnocení dostupných technologií a jejich výhod a nevýhod. Konkrétní variantu už si musí zvolit samo město.
„Můj osobní favorit je varianta na spalování dřevěné štěpky,“ říká Jurajda. „Kotelna na dřevěnou štěpku je variabilní v tom smyslu, že umí kogenerovat nejenom teplo, ale i elektřinu. V okamžicích výpadku elektřiny tedy může jet kotelna dál, protože sama sebe dokáže uživit. Všechny ostatní zdroje jsou závislé buďto na elektřině, nebo na něčem, co si neumíme zajistit sami.“ Štěpku je možné částečně získávat z komunálního bioodpadu, kterého město vyprodukuje velké množství, a který by jinak zůstal nevyužitý. Využít lze také část velkého dřevěného průmyslového odpadu namísto jeho emisně i finančně nákladné likvidace.
Klíčové teď bude pro vybranou variantu najít financování. Podaří-li se projekt realizovat, pomůže Jiříkovu nejen snížit emise, ale také být energeticky soběstačnější a uspořit provozní výdaje z rozpočtu, které následně může investovat do oblastí, které to potřebují.
„Ušetřené finance můžou mířit do jiných kapitol hospodaření města - můžeme jmenovat klasická klišé: postavíme chodníky, opravíme silnice, zrekonstruujeme další domy, zateplíme okna, opravíme střechy,“ vyjmenovává Jurajda.
„Projekt LIFE je snahou Evropské unie dát regionům, které to potřebují, hmatatelnou možnost snížit emise a zvýšit energetickou účinnost díky propojení s profesionály, kteří pro ně zanalyzují konkrétní varianty. Obce se pak na jejich základě mohou rozhodnout pro řešení šité na míru jejich podmínkám a posoudit, v čem konkrétně je pro ně udržitelnější alternativa přínosná,“ vysvětluje odbornice na spravedlivou transformaci Zuzana Vondrová z Centra pro dopravu a energetiku.
Jiříkov je jedním z několika vybraných evropských měst, kterým projekt pomáhá vytvořit ucelený plán energetických úspor a nabízí podrobný plán řešení vytápění a chlazení budov založeného na místních obnovitelných zdrojích energie. Díky zapojení měst a obcí z uhelných regionů v dalších zemích, jako je Lotyšsko, Estonsko, Slovensko, Polsko, Maďarsko nebo Bulharsko, umožňuje také zástupcům a zástupkyním vedení měst sdílet cenné zkušenosti s hledáním cest k lokálním nízkoemisním zdrojům energie.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (27)
Honza Honza
8.12.2024 06:431. pro běžné potřeby obyvatel z FV čerpat energii v létě, když svítí slunce (na krátkou, přechodnou dobu i z baterií), na delší dobu v zimě ze spalování štěpky (dřevo rovněž by mohlo být drceno pomocí FV, stejně tak drceny i plasty) a to jak teplo, tak elekřinu. Přitom spalování dřeva je uhlíkově neutrální, část tohoto dřeva by se mohlo i spalovat neúplně a používat jako hnojivo a obohacovat půdu uhlíkem, ukládat uhlík. Toto okládání uhlíku by bylo finančně efektivní, kdežto samotné ukládání dřeva do půdy = ukládání uhlíku bez jeho spalování nikdo neufinancuje. Jsou to návrhy p. Vinklera i p. Macháčka v ekolistu - hospodáři čtěte a podpořte ekolist!
Dřevo je stejný ekologický výrobce a bateriové úložiště jako FV, ekologicky lepší, nepotřebujeme doly na suroviny, nemáme odpady z recyklace hlavně plastů, máme jen méně škodlivý kouř - ze spalování plastů je kouř možná horší, ekolog. zátěž z OZE programu nesrovnatelně větší.
Získáme teplo, elektřinu, uložíme uhlík. Nevýhoda je jen kouř ze spaloven, nesrovnatelně menší ekolog zátěž než z výroby a recyklace výrobků OZE programu.
2. energii pro průmysl ze spalování štěpky ani z z OZE programu čerpat nelze (musely by k tomu být baterie jako fotbalové hřiště nebo přečerp. elektrárny u každého města)- jedině z JE a dorov. plyn. elektráren
Poznámka: prudké zvyšování teploty klimatu neodpovídá vzůstu CO2 v ovzduší. Na internetu byl článek, že by důvod mohlo být menší množství mraků z důvodu čistšího vzduchu, kde schází kondenzační jádra, pára je méně kondezována a více působí jako skleníkový plyn.
Stejně tak důvod by mohl být nízké albedo = nízká odrazivost povrchu země (albus=bílý), hlavně z tajících ledovců. Proč tedy černé střechy, tmavé povrchy, více popínavých rostlin, atd (rovněž o tom psal p. Macháček)
vaber
8.12.2024 09:50 Reaguje na Honza Honzahttps://faktaoklimatu.cz/infografiky/koncentrace-co2
Milan Milan
8.12.2024 11:36 Reaguje na vaberHonza Honza
8.12.2024 07:21vaber
8.12.2024 09:46Petr
8.12.2024 11:17 Reaguje na vaberPetr
8.12.2024 11:09Mám stejný názor, a dokonce si myslím, že je v tom ukrytá možnost úplné soběstačnosti. A směřovat se k tomu musí ne jen pasivně, sbírat a pálit co kde najdu, nebo čekat co mi kdo přiveze do sběrného dvora, ale současně i aktivně - dřevní hmotu aktivně pěstovat a produkovat na nevyužívaných pozemcích, kterých je všude dost a dost, a zároveň do aktivní produkce dřevní hmoty zapojit i občany. Skoro každý může něco pěstovat, nebo jen jednoduše nechat víc růst, výměnou třeba za slevy na obecní služby a podobně, určitě by na to lidé slyšeli. A bonusem pak bude větší ozelenění nejen okolí města, ale i města samotného, což je mnohostranně přínosné.
Prostě aktivně pěstovat přírodu. Příroda se bude radovat, krajina taky, a bude čím topit.
Petr
8.12.2024 12:58 Reaguje na PetrHonza Honza
8.12.2024 15:11 Reaguje na Petr- přirozenou sukcesí podpoříme zadržování vody a ochlazování. Pak i diferencované plochy (dle p. Vinklera) budou prospívat, nebudou zasychat
- tato sukcese by nemusela být úplně živelná, mohla by být pod kontrolou člověka: lepší skladba rostlin, lepší druhy, lepší dostupnost
- z této sukcese by pak byly i peníze na jiné programy, větší zavodnění, diverzifikaci
zemědělství pomalu zaniká, utužuje půdu, chemikálie, půda se devastuje: lepší jsou původní přirození býložravci, je zde ale konflikt s civilizací, jde o nebezpečná zvířata
A jak říkáte: nejlepší je město v lese, ne přehřáté město s řídkou vyschlou savanou
Petr
8.12.2024 15:31 Reaguje na Honza Honzavaber
9.12.2024 08:32 Reaguje na PetrJak to dopadlo je vidět ještě dnes .
Petr
9.12.2024 09:54 Reaguje na vaberViktor Šedivý
9.12.2024 08:39 Reaguje na PetrFakt to myslíte vážně?
Petr
9.12.2024 09:50 Reaguje na Viktor ŠedivýNení nic jednoduššího, než toto podpořit a zintenzivnit.
vaber
9.12.2024 16:12 Reaguje na PetrA to japonské křoví byl úlet na kterém nevydělal nikdo. Můžetw to zkusit stanete se milionářem, pardon miliardářem. Milion už má dnes každý ,díky inflaci.
Petr
9.12.2024 16:39 Reaguje na vaberViktor Šedivý
10.12.2024 21:00 Reaguje na vaberProti tomu je nějaké probírání větví řádově méně efektivní.
Viktor Šedivý
10.12.2024 20:50 Reaguje na Petr"Městská teplárna s kogenerací" potřebuje pravidelné dodávky velkého množství hmoty aspoň trochu standardizované kvality. To fakt neposbíráte po dvorcích. Jedině svážet z širokého okolí - ovšem to už je za hranicí efektivity a může to provozovat jen nějaký dotační parazit.
Richard Vacek
8.12.2024 14:50Honza Honza
8.12.2024 17:56 Reaguje na Richard Vacek- miliardy na válku
- na nesmyslné rozhazování: podpora kdečehož, důchody, sociálka, zdravotnictví, školství: což takhle jako na Zápědě si připlatit, nic není zadarmo, podpořit reformy, šetření, vyrovnaný rozpočet
- na byrokracii, armádu úředníků
Pak by možná i něco zbylo na JE, modulární reaktory. Můžete si klidně i půjčit, dluh na dobrou věc není nic špatného.
Viktor Šedivý
9.12.2024 08:40 Reaguje na Honza HonzaViktor Šedivý
9.12.2024 08:42 Reaguje na Richard VacekA že by se občas někomu líbil i ten Pol Pot s vesnickými komunami, to je také občas vidět.
Viktor Šedivý
9.12.2024 08:50Protože kdyby to bylo něco ekonomicky efektivního, tak si na to vezmou normální komerční úvěr a během pár let ho splatí, ne?
Petr
9.12.2024 09:56 Reaguje na Viktor ŠedivýPetr
9.12.2024 10:24 Reaguje na Viktor ŠedivýViktor Šedivý
10.12.2024 20:55 Reaguje na PetrPokud investuji milion do něčeho, co mi přinese tisícovku ročně, znamená to, že jsem promrhal a umrtvil spoustu materiálu, energií a lidské práce a nepřináší to přiměřený užitek.
A bohužel neděláme věci účelné ale ideologicky konformní - takže se ve jménu "boje s CO2" produkují mj. závratná množství CO2.