Při londýnských protestech zatkli už 290 ekologických aktivistů Video
Muž v černém obleku a žena v tmavých šatech na střeše vagonu v 11:00 (12:00 SELČ) rozvinuli transparent s nápisem: Klimatická krize, jednejte hned. Další muž si na vlak přilepil ruku lepidlem. Skupina Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí), jež za protesty stojí, na svém webu v této souvislosti píše o "lehké" formě protestu, kterou označuje názvem "pauza". "Naším cílem je vytvořit okamžiky, kdy se lidé zastaví a budou přemýšlet o rozsahu škod, které napáchali," uvádějí aktivisté.
V úterý policie zatkla 168 účastníků ekologických shromáždění, celkový počet zadržených za dva dny stoupnul na 290, uvedla londýnská policie. Deník The Daily Telegraph napsal, že policie po úterním zásahu proti táboru na Waterloo Bridge už neměla k dispozici prázdné cely, další účastníci blokád se tak zadržení vyhnuli.
Web BBC napsal, že většina osob byla zadržena pro podezření z rušení veřejného pořádku. Tři muži a dvě ženy skončili ve vazbě kvůli podezření ze spáchání trestného činu poté, co skupinka demonstrantů v pondělí poničila vstup do centrály ropné společnosti Shell. Pětice byla následně propuštěna a vyšetřování incidentu pokračuje.
Do ekologických protestů na pěti místech v centru Londýna se v pondělí zapojily tisíce lidí a organizátoři hlásili, že blokovat provoz chtějí nepřetržitě přinejmenším týden. Waterloo Bridge, Oxford Circus i další místa včera zůstala pro automobily neprůjezdná.
Extinction Rebellion má podle BBC tři základní požadavky: nulové uhlíkové emise do roku 2025, zřízení "občanského shromáždění" pro nalezení řešení ekologických problémů a to, aby vláda "říkala pravdu o klimatických změnách". O setkání požádala britskou premiérku Theresu Mayovou a vzkazuje, že své protesty bude stupňovat, pokud vláda nezačne jednat.
Scotland Yard aktivistům po pondělních komplikacích v dopravě přikázal, aby svůj protest omezili na prostranství Marble Arch u severovýchodního rohu Hyde Parku. Příkaz platí do pátečního večera. Změny v trasách autobusových linek vynucené blokádami mezitím ovlivnily až půl milionu cestujících, píše BBC. Provozovatelé obchodů v londýnské oblasti West End hovoří o ztrátách převyšujících 12 milionů liber (přes 350 milionů Kč).
"Lidi to opravdu nechtějí dělat, ale nečinnost vlády tváří v tvář této naléhavé situaci nám nedává na výběr," citoval The Guardian mluvčího Extinction Rebellion, který komentoval záměr narušit železniční dopravu.
Londýnský starosta Sadiq Khan řekl, že sdílí zápal ekologických aktivistů, avšak jejich počínání ho "vážně znepokojuje". "Útočit takto na hromadnou dopravu by jen poškodilo cíle nás všech, kdo chtějí zvrátit změny klimatu, a také by to ohrozilo bezpečnost Londýňanů. Snažně prosím všechny, kdo toto zvažují, aby si to ještě rozmysleli," prohlásil Khan ještě před prvními komplikacemi v londýnské dopravě.
Lídři Extinction Rebellion nicméně mají za to, že občanská neposlušnost je jedinou cestou ke změně, a Londýn chtějí "uzavřít" až do konce dubna. "Dělám to proto, že chci, aby něco dělala vláda. Mám týden dovolené a bude-li potřeba více času, zařídím si to," řekl BBC 42letý Ben Moss v táboře na Waterloo Bridge.
Londýnská policie uvedla, že očekává pokračování manifestací i v dalších dnech, a varuje, že v případě potřeby zakročí. "Musíme zajistit, že najdeme správnou rovnováhu mezi umožněním práva na nenásilný protest a minimalizací problémů pro obyvatele," citovala agentura Reuters vrchního komisaře Colina Wingrovea.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (1)
Jan Šimůnek
18.4.2019 15:20Pokud by tohle propuklo na plno, zákonitě by to v řadě zemí EU asi vyvolalo nepokoje na hranici občanské války (pokud ne za ní). Týkalo by se to asi celého bývalého socialistického bloku + jihu EU.
Navíc ty požadavky jsou dílem nesmyslné, dílem neproveditelné v požadovaném termínu, takže je docela správné, že jim zatli tipec.