https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prilivova-elektrarna-s-nejvykonnejsi-turbinou-na-svete-zacina-vyrabet-elektrinu-u-orkneji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Přílivová elektrárna s nejvýkonnější turbínou na světě začíná vyrábět elektřinu u Orknejí

7.8.2021 05:50 | PRAHA (Ekolist.cz)
Přílivová elektrárna O2.
Přílivová elektrárna O2.
Zdroj | EMEC
Mezi několika ostrovy ze skotského souostroví Orkneje leží oblast Fall of Warness, která splňuje ideální podmínky pro umístění přílivové elektrárny. Nově zde byla spuštěna přílivová elektrárna s nejvýkonnější turbínou na světě. Ročně bude dodávat elektřinu do dvou tisíc domů na Orknejích. Informuje o tom server BBC.
 
Přílivová elektrárna nazvaná "O2" má výkon 2 MW a společnost, která za ní stojí, má v plánu dodávat elektřinu do tamních domovů následujících patnáct let. Přílivová elektrárna je pevně ukotvena v hloubce 35 metrů a váží 680 tun. Díky proudu, který má rychlost často i více než 3 m/s, musí být upevněna na čtyřech místech. Každé upevnění by přitom mohlo unést více než 50 dvoupatrových autobusů double decker.

"V současnosti se energie přílivu a odlivu příliš nevyužívá. Její velkou výhodou oproti jiným obnovitelným zdrojům energie je přitom její naprostá předvídatelnost a pravidelnost," popisuje svou vizi Andrew Scott, ředitel společnosti Orbital Marine Power. "Chtěli bychom, aby tento projekt napomohl dalšímu rozšíření přílivových elektráren a abychom tak pomohli v boji proti proti změně klimatu. Pro udržitelnější budoucnost a pro generace, které po nás přijdou jsou totiž nízkouhlíkové inovace zcela zásadní,” dodává.

Na vzniku této elektrárny se částečně podílela také skotská vláda, která na projekt poskytla 3,4 milionu liber. “Díky našim přírodním zdrojům máme pro rozvoj energie získávané z přílivu a odlivu ideální podmínky. Zároveň jejím prostřednictvím můžeme podporovat nízkouhlíkovou ekonomiku. Pro Skotsko představuje spuštění této elektrárny významný milník,” uzavírá skotský tajemník kabinetu pro energii Michael Matheson.


reklama

 
foto - Mráčková Lucie
Lucie Mráčková
Autorka je spolupracovnice Ekolist.cz
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (19)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

7.8.2021 08:51
Ano, technologie, materiály, znalosti, dospěly tak daleko, že lze takové výrobky uvádět do provozu.
Odpovědět

vladimír šmídl

7.8.2021 15:59
Přílivová elektrárna přeměňuje v elektřinu rotační energii soustavy Země Měsíc a tudíž není obnovitelná.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.8.2021 14:08 Reaguje na vladimír šmídl
Je. Měsíc každý den vyjde a zapadne, stejně, jak Slunce.
Odpovědět
TK

Tomas K

10.8.2021 23:20 Reaguje na vladimír šmídl
V tomto kontextu není žádná energie obnovitelná, ani ta sluneční...
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

8.8.2021 17:37
Tohle je pro zpravy o pokrokovych a ekologicky setrnych zdrojich energie typicke. Zatimco vykony elektraren ze starych a prekonanych, neekologickych zdroju se meri v starodavnych jednotkach kilo/mega/watt atd. (a v pripade mensi gramotnosti redaktora v kilowathodinach) tak vykony "zelenych" zdroju energie se obvykle meri v modernich jednotkach jako je "rodina", "dum" apod.
Přílivová elektrárna s nejvýkonnější turbínou na světě. Ročně bude dodávat elektřinu do dvou tisíc domů

Aha - ted ctu dale v tom clanku, ze "má výkon 2 MW" tedy cca tisicinu Temelina. To by nebylo tak spatne, to je zhruba jeden KW na jeden dum - coz by v tom dome utahlo, v prumeru za rok, mozna i mensi akumulacni kamna ci primotop. (A obracene, Temelin tedy dodava elektrinu pro "milion domu". Jenom ?) Neni taky jasne, jak je tenhle vykon promenlivy behem dne pri ruzne vysce rozdilu hladin

Odpovědět
JH

Jaromír Husařík

9.8.2021 07:07 Reaguje na Miloš Zahradník
Vy už se raději nikde neztrapňujte svými myšlenkami. Když se píše, že má výkon 2 MW, tak se tím nemyslí, že to je výroba 2 MW/h za rok. Když máte například solární fotovoltaický panel a píše se u něj, že má výkon 460Wp, nemyslí se tím, že vyrobí za rok 460 W/h. Navíc je to první pokus, takže lze očekávat i větší "kousky" s větším výkonem. Ale i takové dva tři "kousky", by mohli zásobovat elektřinou menší městečka anebo vesnice, kterých je ve Skotsku u pobřeží mnoho.
Odpovědět
ak

adam kalas

9.8.2021 19:18 Reaguje na Jaromír Husařík
Chápu to tak, ze instalovyny vykon je 2 MW. No ale kolik elektriny to teda vyrobi za rok, protože ted jsem se v tom sam nejak ztratil? Musiv vzit v potaz nejak i ucinnost/efektivitu zdroje?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.8.2021 14:48 Reaguje na adam kalas
Rok má asi 8760 hodin krát 2 je asi 17.520 MWh při stoprocentním výkonu. Když odhadnu výkon na 60%, tak vám to hodí ročně asi 10 tisíc MWh.
Odpovědět
ak

adam kalas

15.8.2021 09:30 Reaguje na Pavel Hanzl
No tak presne takhle jsem to pocital, instalovany vykon*cas(hodiny). A pak me zmatnul pan husarik tim jeho nesmyslnym komentarem.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

10.8.2021 23:11 Reaguje na Jaromír Husařík
Nejak to s aritmetikou mate pomotane. "Dva tri kousky" by mohli (mohly?) zasobovat mnoho mestecek anebo vesnic? Kolik je to tedy na ty kilowatty instalovaneho vykonu? resp. instalovale spotreby tech mestecek? :)
Odpovědět
JH

Jaromír Husařík

11.8.2021 18:10 Reaguje na Miloš Zahradník
Nevím, zda jste ve Skotsku byl, ale já ano a trochu to tam znám i při pobřeží. Kolem pobřeží je spousta původních rybářských vesnic, které někdy mají jen několik set obyvatel. Příliv není vítr anebo slunce, příliv je, bude a je přesný jako hodinky. Jestli tam něco má smysl, tak právě tyto přílivové elektrárny.
Odpovědět
JB

Jarda Bobr

13.8.2021 22:49 Reaguje na Jaromír Husařík
Pan Zahradnik ma svuj příspěvek fyzikálně spravně, narozdíl od Vás.Vy si pletete výkon a práci a navíc používáte nesmyslné jednotky (MW/h ,W/h).Asi jste si nevšiml, že tento způsob získávání energie ani nezavrhuje, ani nijak nehaní a otázky které klade jsou technicky relevantní.Ztrapnil jste se Vy.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.8.2021 14:12 Reaguje na Miloš Zahradník
Blábol je to hezký, ale PROČ má mít každý zdroj výkon jako Temelín?
Z místní fve, větřáku nebo takové přílivovky mají elktřinu všichni v okolí, nepotřebujete šílenou přenosovou síť a megakilometry a megatuny drátů a ztrát cestou.
Navíc má velmi přesně daný výkon už předem, takže se jí může stabilizovat místní síť OZE.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

12.8.2021 15:25 Reaguje na Pavel Hanzl
A čím je stabilizovaný tento zdroj , když se příliv mění na odliv ? Jistě chvíli trvá rozběh soustrojí. 30 min minimálně.
To už je lepší mořský proud v úžině
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.8.2021 22:50 Reaguje na Petr Pekařík
To je přece spočítané předem a časem se to nemění, takže to dává stabilitu větší, než jaderka nebo uhlák.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

16.8.2021 08:20 Reaguje na Pavel Hanzl
To jste mi ale neodpověděl , co dělá přílivová elektrárna v době mezi přílivem a odlivem. Kdo a čím ji zálohuje. JE nebo uhelka jaksi mohou jet nepřetržitě
Odpovědět
JB

Jarda Bobr

13.8.2021 23:15 Reaguje na Pavel Hanzl
A proč to neporovnat s Temelínem?Stabilizací bych to určitě nenazval, doplnit dodávky ale ano.Je otázka, nakolik je pravděpodobné že se sejdou minimální dodávky od vsech tří zdrojů současně(FVE,VE, příliv).Určitě to pomůže snížit nutnou zálohu z konvenčních zdrojů.Pokud se místní nebudou chtít smířit s občasnými výpadky a nepostaví v blízkosti nějaký konvenční zdroj nebo nějaké úložiště energie, tak se šílené přenosové sítě nezbavíte.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.8.2021 22:31 Reaguje na Jarda Bobr
Všechno to dělají lidé, kteří své práci skutečně rozumí a skutečně není nutno, aby to řešili naši ropáci, podle kterých nejde vůbec nic.
Odpovědět
JB

Jarda Bobr

15.8.2021 10:55 Reaguje na Pavel Hanzl
I lidé kteří své práci rozumí dělají chyby, zvlášt pokud jsou do některých řešení politicky tlačeni,praxe ukáže nakolik je tohle řešení životaschopné.
Souhlasím s Vámi v tom,pálení ropy a uhlí bez rozmyslu v měřítku jak se to děje dnes je zvěrstvo, které je dlouhodobě neudržitelné.Řešením bude nejspíš výrazny přechod na OZE součesně s omezením energetické nenažranosti lidstva.V tomhle kontextu si nedovedu představit vzrůst životní úrovně afriky a asie na úroven evropy a s tím spojený nárůst spotreby energie.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist