Mezi několika ostrovy ze skotského souostroví Orkneje leží oblast Fall of Warness, která splňuje ideální podmínky pro umístění přílivové elektrárny. Nově zde byla spuštěna přílivová elektrárna s nejvýkonnější turbínou na světě. Ročně bude dodávat elektřinu do dvou tisíc domů na Orknejích. Informuje o tom server BBC.
Víme, reklamy jsou otravné. A respektujeme, že je máte vypnuté :-) Budeme rádi, když nás podpoříte jinak.
Přílivová elektrárna nazvaná "O2" má výkon 2 MW a společnost, která za ní stojí, má v plánu dodávat elektřinu do tamních domovů následujících patnáct let. Přílivová elektrárna je pevně ukotvena v hloubce 35 metrů a váží 680 tun. Díky proudu, který má rychlost často i více než 3 m/s, musí být upevněna na čtyřech místech. Každé upevnění by přitom mohlo unést více než 50 dvoupatrových autobusů double decker.
"V současnosti se energie přílivu a odlivu příliš nevyužívá. Její velkou výhodou oproti jiným obnovitelným zdrojům energie je přitom její naprostá předvídatelnost a pravidelnost," popisuje svou vizi Andrew Scott, ředitel společnosti Orbital Marine Power. "Chtěli bychom, aby tento projekt napomohl dalšímu rozšíření přílivových elektráren a abychom tak pomohli v boji proti proti změně klimatu. Pro udržitelnější budoucnost a pro generace, které po nás přijdou jsou totiž nízkouhlíkové inovace zcela zásadní,” dodává.
Na vzniku této elektrárny se částečně podílela také skotská vláda, která na projekt poskytla 3,4 milionu liber. “Díky našim přírodním zdrojům máme pro rozvoj energie získávané z přílivu a odlivu ideální podmínky. Zároveň jejím prostřednictvím můžeme podporovat nízkouhlíkovou ekonomiku. Pro Skotsko představuje spuštění této elektrárny významný milník,” uzavírá skotský tajemník kabinetu pro energii Michael Matheson.
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (19)
ss
smějící se bestie
7.8.2021 08:51
Ano, technologie, materiály, znalosti, dospěly tak daleko, že lze takové výrobky uvádět do provozu.
Tohle je pro zpravy o pokrokovych a ekologicky setrnych zdrojich energie typicke. Zatimco vykony elektraren ze starych a prekonanych, neekologickych zdroju se meri v starodavnych jednotkach kilo/mega/watt atd. (a v pripade mensi gramotnosti redaktora v kilowathodinach) tak vykony "zelenych" zdroju energie se obvykle meri v modernich jednotkach jako je "rodina", "dum" apod.
Přílivová elektrárna s nejvýkonnější turbínou na světě. Ročně bude dodávat elektřinu do dvou tisíc domů
Aha - ted ctu dale v tom clanku, ze "má výkon 2 MW" tedy cca tisicinu Temelina. To by nebylo tak spatne, to je zhruba jeden KW na jeden dum - coz by v tom dome utahlo, v prumeru za rok, mozna i mensi akumulacni kamna ci primotop. (A obracene, Temelin tedy dodava elektrinu pro "milion domu". Jenom ?) Neni taky jasne, jak je tenhle vykon promenlivy behem dne pri ruzne vysce rozdilu hladin
Vy už se raději nikde neztrapňujte svými myšlenkami. Když se píše, že má výkon 2 MW, tak se tím nemyslí, že to je výroba 2 MW/h za rok. Když máte například solární fotovoltaický panel a píše se u něj, že má výkon 460Wp, nemyslí se tím, že vyrobí za rok 460 W/h. Navíc je to první pokus, takže lze očekávat i větší "kousky" s větším výkonem. Ale i takové dva tři "kousky", by mohli zásobovat elektřinou menší městečka anebo vesnice, kterých je ve Skotsku u pobřeží mnoho.
Chápu to tak, ze instalovyny vykon je 2 MW. No ale kolik elektriny to teda vyrobi za rok, protože ted jsem se v tom sam nejak ztratil? Musiv vzit v potaz nejak i ucinnost/efektivitu zdroje?
Nejak to s aritmetikou mate pomotane. "Dva tri kousky" by mohli (mohly?) zasobovat mnoho mestecek anebo vesnic? Kolik je to tedy na ty kilowatty instalovaneho vykonu? resp. instalovale spotreby tech mestecek? :)
Nevím, zda jste ve Skotsku byl, ale já ano a trochu to tam znám i při pobřeží. Kolem pobřeží je spousta původních rybářských vesnic, které někdy mají jen několik set obyvatel. Příliv není vítr anebo slunce, příliv je, bude a je přesný jako hodinky. Jestli tam něco má smysl, tak právě tyto přílivové elektrárny.
Pan Zahradnik ma svuj příspěvek fyzikálně spravně, narozdíl od Vás.Vy si pletete výkon a práci a navíc používáte nesmyslné jednotky (MW/h ,W/h).Asi jste si nevšiml, že tento způsob získávání energie ani nezavrhuje, ani nijak nehaní a otázky které klade jsou technicky relevantní.Ztrapnil jste se Vy.
Blábol je to hezký, ale PROČ má mít každý zdroj výkon jako Temelín?
Z místní fve, větřáku nebo takové přílivovky mají elktřinu všichni v okolí, nepotřebujete šílenou přenosovou síť a megakilometry a megatuny drátů a ztrát cestou.
Navíc má velmi přesně daný výkon už předem, takže se jí může stabilizovat místní síť OZE.
A čím je stabilizovaný tento zdroj , když se příliv mění na odliv ? Jistě chvíli trvá rozběh soustrojí. 30 min minimálně.
To už je lepší mořský proud v úžině
To jste mi ale neodpověděl , co dělá přílivová elektrárna v době mezi přílivem a odlivem. Kdo a čím ji zálohuje. JE nebo uhelka jaksi mohou jet nepřetržitě
A proč to neporovnat s Temelínem?Stabilizací bych to určitě nenazval, doplnit dodávky ale ano.Je otázka, nakolik je pravděpodobné že se sejdou minimální dodávky od vsech tří zdrojů současně(FVE,VE, příliv).Určitě to pomůže snížit nutnou zálohu z konvenčních zdrojů.Pokud se místní nebudou chtít smířit s občasnými výpadky a nepostaví v blízkosti nějaký konvenční zdroj nebo nějaké úložiště energie, tak se šílené přenosové sítě nezbavíte.
I lidé kteří své práci rozumí dělají chyby, zvlášt pokud jsou do některých řešení politicky tlačeni,praxe ukáže nakolik je tohle řešení životaschopné.
Souhlasím s Vámi v tom,pálení ropy a uhlí bez rozmyslu v měřítku jak se to děje dnes je zvěrstvo, které je dlouhodobě neudržitelné.Řešením bude nejspíš výrazny přechod na OZE součesně s omezením energetické nenažranosti lidstva.V tomhle kontextu si nedovedu představit vzrůst životní úrovně afriky a asie na úroven evropy a s tím spojený nárůst spotreby energie.