Proti demolici německé vesnice Lützerath demonstrovali tisíce lidí Aktualizováno
Climate activist Greta Thunberg marched with protesters in western Germany as they try to save the village of Lützerath from being swallowed by a coal mine. pic.twitter.com/w7PFmWNd0u
— DW News (@dwnews) January 14, 2023
Protest začal v obci Keyenberg, která leží zhruba tři kilometry od Lützerathu, ale někteří protestující ho opustili a pokusili se proniknout do vesnice, která je předmětem sporů. Policie použila i vodní děla a obušky, aby jim v tom zabránila. Další aktivisté pronikli přímo do hnědouhelného dolu. Někteří demonstranti si podle AP stěžovali na to, co označili za přílišné násilí policie. Ta zase uvedla, že demonstranti po strážcích zákona házeli petardy a poškodili policejní vozy.
S vyklízením Lützerathu, v němž bylo původně přes 400 aktivistů, začala policie ve středu a v pátek s ním byla prakticky hotová. Zatímco odpoledne policisté z místa odnášeli lidi z poslední obsazené budovy, začala demolice jednoho ze statků. Včera demolice vesnice za neustálého deště pokračuje. Zároveň se policisté z místa snaží dostat posledních pár aktivistů, kteří si vytvořili příbytky ve stromech. Dva se navíc ukryli v tunelu pod zemí.
Před hlavní skupinou aktivistů odpoledne promluvila Thunbergová. "Dokud je uhlí v zemi, není boj prohraný," vzkázala jim. "Uhlí je pořád ještě v zemi. A my jsme pořád ještě tady," prohlásila.
Climate strike week 230. We are currently in Lützerath, a German village threatened to be demolished for an expansion of a coal mine. People have been resisting for years. Join us here at 12 or a local protest tomorrow to demand that #LützerathBleibt !#ClimateStrike pic.twitter.com/hGrCK6ZQew
— Greta Thunberg (@GretaThunberg) January 13, 2023
V rozhovoru s agenturou DPA předtím dvacetiletá aktivistka kritizovala německé Zelené, kteří jsou součástí celoněmecké vládní koalice a na zemské úrovni stáli i za dohodou, která otevřela cestu ke zbourání Lützerathu a rozšíření dolu vlastněného energetickou společností RWE. "To, že Zelení uzavírají kompromisy s takovými firmami, ukazuje, jaké mají priority," uvedla.
Příliš pochopení pro demonstranty nedal v pátek najevo ministr hospodářství za Zelené Robert Habeck, který je zodpovědný i za otázku klimatických změn. Existuje podle něj řada dobrých důvodů, proč protestovat za větší ochranu klimatu, ale Lützerath má za špatný symbol.
Průzkum veřejného mínění pro televizi ZDF ale ukázal, že 59 procent Němců si nepřeje další rozšiřování hnědouhelných dolů. Pro je jich 33 procent.
Vesnici Lützerath v Severním Porýní-Vestfálsku tvoří několik domů a statků, ve kterých ještě v roce 2008 žilo zhruba 80 lidí. Původní obyvatelé se postupně museli vystěhovat, aby RWE mohla rozšířit hnědouhelný důl.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (7)
Slavomil Vinkler
15.1.2023 10:08Viktor Šedivý
15.1.2023 14:42A kde se tedy to uhlí pro elektrárny vezme, to říkali?
Pepa
15.1.2023 20:53 Reaguje na Viktor ŠedivýViktor Šedivý
16.1.2023 08:51 Reaguje na PepaNěmecko sice mocně vyváží ve větrných obdobích, občas ale přijde pár týdnů, kdy jsou na uhlí zcela závislí.