https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pruzkum-na-houby-chodi-pravidelne-temer-tretina-cechu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Průzkum: Na houby chodí pravidelně téměř třetina Čechů

9.9.2023 19:40 | PRAHA (ČTK)
"Výsledky výzkumu potvrzují všeobecně rozšířenou domněnku, že Češi mají mimořádný zájem o sběr hub," uvedla společnost SC&C.
"Výsledky výzkumu potvrzují všeobecně rozšířenou domněnku, že Češi mají mimořádný zájem o sběr hub," uvedla společnost SC&C.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Téměř třetina Čechů vyráží pravidelně do lesa sbírat houby. Nejpilnější jsou obyvatelé Vysočiny. Většina lidí chodí na houby ráno a preferují známá místa. Pouze necelá pětina Čechů naopak nehoubaří vůbec. Vyplývá to z průzkumu společnosti SC&C, který se uskutečnil od 1. do 4, září a zúčastnilo se ho 1553 lidí.
 

"Výsledky výzkumu potvrzují všeobecně rozšířenou domněnku, že Češi mají mimořádný zájem o sběr hub," uvedla společnost SC&C. Několikrát týdně chodí na houby šest procent dotázaných, několikrát měsíčně 23 procent. Zřídka pak houbaří 54 procent populace a 17 procent veřejnosti houby nesbírá nikdy.

Na Vysočině chodí několikrát týdně na houby 18 procent lidí. V Pardubickém kraji je to 14 procent, v Královéhradeckém a Karlovarském pak 13 procent dotázaných. "Přestože obyvatelé Prahy se tomuto koníčku nevěnují tak intenzivně jako obyvatelé jiných regionů, na houby alespoň občas vyrazí více než 80 procent z nich," uvedli autoři průzkumu.

Nejraději Češi vyrážejí do lesa v ranních hodinách, většina z nich nejpozději v devět hodin. Po obědě chodí na houby pouze pětina lidí, ale patří mezi ně i ti nejaktivnější houbaři. "Výzkum také odhaluje, že více než polovina českých houbařů, bez ohledu na pohlaví, věk nebo vzdělání, preferuje sběr hub na dobře známých místech, kde mají jistotu, že houby rostou," podotkli autoři.

Sběru lesních plodů se pravidelně věnuje přibližně 13 procent populace, převážně lidé do 50 let věku. Odpověď "zřídka" zvolilo 57 procent lidí. "Motivací pro sběr lesních plodů je pro tři čtvrtiny těchto sběračů především chuť lesního ovoce. Podobně jako při houbaření i výlety za lesními plody jsou často spojeny s relaxací a pobytem v přírodě," dodala společnost SC&C.

Podle webu Českého hydrometeorologického ústavu mají houby nyní dobré podmínky na celém území Česka, pravděpodobnost jejich výskytu je vysoká. Houby nejlépe rostou po vydatných deštích a následném teplém počasí, nesmí ale být příliš horko. Typicky se houbám dobře daří v období od července do září.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

10.9.2023 08:39
Ale je to velice sobecké. A co z toho má majitel, lesů pán?
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

10.9.2023 10:29 Reaguje na Slavomil Vinkler
Já bych Vám odpověděl, co z toho majitel lesa má, ale jste kultivovaný člověk a tak se mi příčí používat tady takové výrazy jako je hovno.
Odpovědět
Sl

Slovan

10.9.2023 13:51 Reaguje na Slavomil Vinkler
Jooooo přesně! Oplotit a zakázat vstup do všech soukromých lesů. Pokud nepomůže, pak zakázat sběr lesních plodů úplně a hlavně všude… to bude žůžo! To vá normální houbaři co nemusí z lesů tahat tuny hub poděkují.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

10.9.2023 17:38 Reaguje na Slovan
Majitel soukromého lesa musí o ten les pěčovat. Platí daně, stará se, aby z toho lesa nebyla kůlnička na dříví. Tak proč by si neměl určit, jakým způsobem naloží s produkty ze svého majetku? A jak mu chcete zaručit, že návštěvníci lesa se budou chovat zodpovědně a nebudou ten les plundrovat a znečišťovat?
Odpovědět
Sl

Slovan

11.9.2023 13:19 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Tak nějak předpokládám, že si každý současný majitel kupoval les s vědomím, že mu tam budou moci chodit lidi, kteří tam mj. budou sbírat houby nebo venčit psa. Snad každy si kupuje les kvůli dřevu a s ním si nakládá jak chce. Sběr hub je česká tradice a nechápu proč by se měla jakkoli ničit.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

11.9.2023 17:18 Reaguje na Slovan
Nemůžete majiteli soukromého lesa diktovat, jak má využívat svůj majetek. Pokud se rozhodne využívat ho i ke sběru lesních plodů, proč by se měl dělit s cizími? A co se týče tradice, tak je spousta státních lesů, kde se mohou zájemci o sběr hub a procházky oddávat vým zálibám.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist