https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pruzkum-skoro-polovina-polaku-je-proti-splneni-rozhodnuti-soudu-eu-k-turowu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Průzkum: Skoro polovina Poláků je proti splnění rozhodnutí soudu EU k Turówu

29.9.2021 11:38 | VARŠAVA (ČTK)
Skoro polovina dotázaných Poláků si myslí, že Varšava by neměla splnit rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie, který po české žalobě nařídil okamžitě zastavit těžbu hnědého uhlí v dole Turów a za nesplnění tohoto předběžného rozhodnutí uvalil na Polsko tento měsíc vysokou pokutu. Uvedla to agentura PAP s odvoláním na průzkum, který na objednávku polských médií podnikla společnost United Surveys.
 

Rozhodně proti splnění rozhodnutí unijního soudu se vyslovilo 27,7 procenta dotázaných, spíše proti 19 procent. Dohromady bylo proti 46,7 procenta účastníků průzkumu.

Naopak podle názoru skoro dvou pětin dotázaných by Polsko mělo rozhodnutí unijního soudu splnit: rozhodně pro bylo 19 procent, spíše pro 19,8 procenta.

Nerozhodnutých zůstalo 14,5 procenta dotázaných Poláků.

Největší podporu pro respektování soudu vyjadřovali voliči opozice, a to 69 procent v případě liberální Občanské koalice a 65 procent u postkomunistické Levice. Nejmenší podporu měl unijní soud naopak u voličů vládní strany Právo a spravedlnosti (PiS) a krajně pravicové Konfederace, a to na úrovni 15, respektive 14 procent. Nejvíce proti placení pokuty jsou muži, přičemž odpor stoupá s věkem.

Důl Turów u česko-polské hranice podle Česka mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Varšava navzdory květnovému předběžnému rozhodnutí Soudního dvora EU těžbu přerušit odmítá, protože takový krok by měl podle ní v Polsku negativní dopady na energetickou bezpečnost. Polsko má za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby platit pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč), nařídil unijní soud 20. září. Polsko ještě pokutu platit nezačalo.

Paralelně pokračují česko-polská jednání o smírném řešení sporu. Dnes se v Praze sejdou český a polský ministr životního prostředí Richard Brabec a Michal Kurtyka a také experti obou zemí. Český ministr životního prostředí uvedl, že věří, že dnešní setkání přinese významný posun. Také Kurtyka v pondělí řekl, že doufá v rychlé dosažení dohody.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PK

Pavel Karel

29.9.2021 12:25
Dosažení dohody = kolik Poláci ANO nasypou... před volbami se jim to určitě bude hodit - postižení ovčané ať zachytávají místo vody třeba vzdušnou vlhkost...
Odpovědět
ss

smějící se bestie

29.9.2021 17:11
Ani se jim nelze divit.
Odpovědět
MM

Milan Milan

29.9.2021 17:42
Poslouchal jsem toho polského hlavního turowského báňského inženýra proč to tam nejde hned uzavřít, a znělo mi to docela logicky. Nechápu nepřátelský postoj české vlády, nebo harašení soudem místo hledání sousedského řešení. Takhle se přece zahraniční politika nemůže dělat. Např. Maďaři si od rusů vytrpěli těžké rány a měli tisíce mrtvých a jak čile s rusama obchodují. Mají dávno plné zásobníky plynu, navíc postavené tři plynové přivaděče mimo území ukrajiny, rusové jim staví jaderku.....Nemusíme se milovat, ale zajištění potřeb republiky je prostě obchod. Němci pořád vyhlašovali sankce proti rusku a sami su v klidu natáhli NS II.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

29.9.2021 20:27 Reaguje na Milan Milan
Oni Češi se pokoušeli s Poláky domluvit, ale polská strana na veškeré návrhy nereagovala. Nakonec byli naši nuceni sáhnout k tomu soudnímu jednání. Takže Poláci se teď díky vlastní neochotě ocitli v kleštích. Na jedné straně pokuta jako prase, pokud těžbu nezastaví, na druhé straně vysoká nezaměstnanost a šílená ztráta, pokud důl uzavřou. Není jim co závidět, ale měli s námi jednat dříve, než důl v takovém rozsahu rozjeli.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

30.9.2021 09:34 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Pro objektivitu nutno říci, že se neustále pouze hovořilo
o zastavení těžby, která má vliv na životní prostředí.
O kompromisu pokračovat v těžbě a zajistit vodu postiženému
regionu se mluví až poslední rok. Polsko sice nyní jedná
pod tlakem, ale o zastavení těžby nikoliv. Nabízí tu vodu,
ochranný val a jiné úpravy. Takže pokud by naši aktivisté
chtěli totéž od začátku a nelpěli na zastavení těžby, tak
už možná byly obce napojeny na vodovod a mohl být vybudován
ten ochranný val. Polsko důl ani elektrárnu nezavře, dokud
nebude mít adekvátní náhradu. Tak blbí jako my nejsou, aby
se spoléhali na dodávky cizí nárazově přebytkové energie z
větrníků a předčasně likvidovali naši energetiku. Moc bych se nedivil v budoucnu rozpojení elektrických propojení mezi okolními zeměmi, pokud ale na to vlády budou mít koule.
Ti bez koulí budou lepit díry fanatikům a sami své občany
vystaví drahotě a nouzi.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

30.9.2021 14:55 Reaguje na Břetislav Machaček
Pro objektivitu nutno říci, že Poláci jsou trubky a dobytek a měli už dávno mít připravené jiné el zdroje, než ten hnědouhelný humus. Jenže si zařízli nablble Żarnowiec a teď jsou právem nej čuňata EU, protože s vodou to tam samozřejmě moc nevyhrají, není kde, ostatní OZE min zatím taky nic moc a do plynu se jim moc nechce. Takže tak.
Odpovědět
JO

Jarka O.

30.9.2021 12:36
Nevím, jak má vypadat ten ochranný val, ale jsem pro vysazení pásu lesa ze všech jehličnatých stromů, protože dobře odprašnují a odhlučnují. Horší bude, co s údajně popraskanymi zdmi domů ve vesnicích blízko dolu.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist