Průzkum: Skoro polovina Poláků je proti splnění rozhodnutí soudu EU k Turówu
Rozhodně proti splnění rozhodnutí unijního soudu se vyslovilo 27,7 procenta dotázaných, spíše proti 19 procent. Dohromady bylo proti 46,7 procenta účastníků průzkumu.
Naopak podle názoru skoro dvou pětin dotázaných by Polsko mělo rozhodnutí unijního soudu splnit: rozhodně pro bylo 19 procent, spíše pro 19,8 procenta.
Nerozhodnutých zůstalo 14,5 procenta dotázaných Poláků.
Největší podporu pro respektování soudu vyjadřovali voliči opozice, a to 69 procent v případě liberální Občanské koalice a 65 procent u postkomunistické Levice. Nejmenší podporu měl unijní soud naopak u voličů vládní strany Právo a spravedlnosti (PiS) a krajně pravicové Konfederace, a to na úrovni 15, respektive 14 procent. Nejvíce proti placení pokuty jsou muži, přičemž odpor stoupá s věkem.
Důl Turów u česko-polské hranice podle Česka mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Varšava navzdory květnovému předběžnému rozhodnutí Soudního dvora EU těžbu přerušit odmítá, protože takový krok by měl podle ní v Polsku negativní dopady na energetickou bezpečnost. Polsko má za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby platit pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč), nařídil unijní soud 20. září. Polsko ještě pokutu platit nezačalo.
Paralelně pokračují česko-polská jednání o smírném řešení sporu. Dnes se v Praze sejdou český a polský ministr životního prostředí Richard Brabec a Michal Kurtyka a také experti obou zemí. Český ministr životního prostředí uvedl, že věří, že dnešní setkání přinese významný posun. Také Kurtyka v pondělí řekl, že doufá v rychlé dosažení dohody.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (7)
Pavel Karel
29.9.2021 12:25Milan Milan
29.9.2021 17:42Zbyněk Šeděnka
29.9.2021 20:27 Reaguje na Milan MilanBřetislav Machaček
30.9.2021 09:34 Reaguje na Zbyněk Šeděnkao zastavení těžby, která má vliv na životní prostředí.
O kompromisu pokračovat v těžbě a zajistit vodu postiženému
regionu se mluví až poslední rok. Polsko sice nyní jedná
pod tlakem, ale o zastavení těžby nikoliv. Nabízí tu vodu,
ochranný val a jiné úpravy. Takže pokud by naši aktivisté
chtěli totéž od začátku a nelpěli na zastavení těžby, tak
už možná byly obce napojeny na vodovod a mohl být vybudován
ten ochranný val. Polsko důl ani elektrárnu nezavře, dokud
nebude mít adekvátní náhradu. Tak blbí jako my nejsou, aby
se spoléhali na dodávky cizí nárazově přebytkové energie z
větrníků a předčasně likvidovali naši energetiku. Moc bych se nedivil v budoucnu rozpojení elektrických propojení mezi okolními zeměmi, pokud ale na to vlády budou mít koule.
Ti bez koulí budou lepit díry fanatikům a sami své občany
vystaví drahotě a nouzi.