https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pruzkum-tri-ctvrtiny-cechu-chteji-pet-lahve-zalohovat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Průzkum: Tři čtvrtiny Čechů chtějí PET lahve zálohovat

13.9.2019 00:08 (ČTK)
Tři čtvrtiny Čechů chtějí zálohovat PET lahve i s vědomím, že by je museli skladovat nezmačkané.  / Ilustrační foto
Tři čtvrtiny Čechů chtějí zálohovat PET lahve i s vědomím, že by je museli skladovat nezmačkané. / Ilustrační foto
Licence | CC BY-NC-SA 2.0
Tři čtvrtiny Čechů chtějí zálohovat PET lahve i s vědomím, že by je museli skladovat nezmačkané. Vyplývá to ze dvou průzkumů, které pro iniciativu Zálohujme zpracovaly agentury Kantar TNS a Ipsos. Téměř celá populace podle průzkumů chápe myšlenku, že by se ceny nápojů kvůli zálohám navýšily o vratnou zálohu, tak jako u některých nápojů ve skle. Zhruba 86 procent oslovených respondentů odpovědělo, že by PET lahve vracelo do obchodu. Novinářům průzkumy poskytla iniciativa Zálohujme.
 

Návrh novely zákona o obalech, které jsou nyní v Legislativní radě vlády (LRV), ale se zavedením zálohového systému na PET lahve nepočítá.

Zakoupené PET lahve třídí podle průzkumu Kantar TNS až 96 procent české dospělé populace, což ukázaly i předchozí průzkumy. Plechovky od nápojů třídí 58 procent spotřebitelů, protože šedivé kontejnery na kovový odpad jsou méně rozšířené. Hlavní důvod, proč lidé chtějí zálohovat PET lahve, je podle průzkumu Kantar TNS snížení množství odpadů v přírodě.

Novelu s dalšími zákony o odpadech připravilo ministerstvo životního prostředí (MŽP). Odpadová legislativa se podle informací novinářů bude příští týden projednávat na LRV. Podle průzkumu Kantar TNS 76 procent dotázaných vadí, že MŽP zavedení zálohového systému nepodporuje.

"Je potřeba zdůraznit, že zavedení zálohového systému na PET lahve, a také nezbytně na nápojové plechovky, nyní zákon nijak nebrání a jakýkoli výrobce či dovozce obalů takový systém může dobrovolně zavést," reagoval včera na dotaz novinářů Ondřej Charvát z tiskového oddělení MŽP. Úřad podle něj zatím zákonnou povinnost zálohování PET lahví neplánuje. "Zavedení zálohového systému by bylo v současné situaci nekoncepčním zásahem do stávajícího systému třídění odpadů," dodal Charvát.

Komplikovaný systém sběru by mohl podle MŽP vést k poklesu třídění. Podle Charváta by v praxi lidé museli některé PET lahve a plechovky nosit zpět do obchodu a jiné do barevných kontejnerů na ulici, například PET od mléka či sirupů či plechovky od oleje nebo konzervy. Stejně tak by se do žlutých kontejnerů měl dále nosit odpad z dalších PET obalů, uvedl Charvát s tím, že zálohovaná PET láhev je stále lahví na jedno použití.

"Současný systém tříděného sběru nezajišťuje recyklaci ani negarantuje dostatečný přísun kvalitního tříděného materiálu pro výrobce nápojů, aby mohli uzavřít cirkulární smyčku ´z lahve do lahve´," řekl generální ředitelem skupiny Mattoni 1873 Alessandro Pasquale. Skupině patří v ČR například značky Mattoni, Poděbradka, Dobrá voda a také zde vyrábí a distribuuje značky Pepsi Coly. Skupina také stojí za iniciativou Zálohujme. K ní se připojilo dosud 16 subjektů, mimo jiné pivovar Bernard či Sdružení místních samospráv ČR.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

15.9.2019 08:33
A průzkum, byl proveden mezi pracovníky firem, očekávajících na tomto poli výhodný byznis.

Je třeba opakovaně konstatovat, že systém výkupu PET lahví, jaký mají v Německu, je založen na ryzí zlodějině a financován z toho, že se zákazníkům nepodaří část lahví vrátit. Jinými slovy: je to ryzí zlodějina a nic jiného.
Odpovědět

Jan Šimůnek

16.9.2019 16:14
Je třeba také jasně konstatovat, že hrozí propad separovaného sběru plastového odpadu (který máme u nás tč, navyšší úrovni než třeba to Německo, které PET láhve zálohuje. Zejména jak se budou občané setkávat s okrádáním, na němž je tento systém postaven, tak poroste chuť ostatní plasty házet, v lepším případě do komunálního odpadu, v horším do "ekologie".
Odpovědět
AK

Arne1 Kuchta

22.10.2019 19:16
Od obou zmíněných výzkumných firem dostávám dotazníky na nějaké průzkumy (většinou podprůměrně inteligentní). Žádný průzkum na téma recyklace nebyl.
Také souhlasím s tím, že běžní lidé budou jen okrádáni, protože žlutý kontejner je na každém druhém rohu a rozvážet autem PETky po jednotlivých supermarketech se naprosto nemůže vyplatit.
Nejvíce za tento šílený způsob lobutí ti, kteří jsou spojeni s firmami které z toho budou mít státem posvěcený "vejvar".
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist