https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/putin-nepoleti-na-klimaticky-summit-do-glasgow-oznamil-kreml
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Putin nepoletí na klimatický summit do Glasgow, oznámil Kreml

20.10.2021 14:47 | MOSKVA (ČTK)
Jednat s dalšími lídry bude Vladimír Putin přes videohovor.
Jednat s dalšími lídry bude Vladimír Putin přes videohovor.
Ruský prezident Vladimir Putin nepoletí na klimatickou konferenci do skotského Glasgow, uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Zároveň prohlásil, že otázka klimatu zůstává pro Rusko prioritou. Oznámení komplikuje naděje hostitelské Británie, že světoví lidři ve Skotsku dojednají významnou klimatickou dohodu, poznamenala agentura Reuters. Klimatický summit známý pod zkratkou COP26 začíná 31. října a potrvá do 12. listopadu.
 

Peskov nejprve podle agentury Reuters uvedl, že Putin se kvůli zhoršení pandemie covidu-19 osobně nezúčastní tento měsíc plánovaného summitu zemí skupiny G20 v Římě. Jednat s dalšími lídry bude přes videohovor. "Bohužel nepoletí ani do Glasgow," sdělil dnes Peskov a dodal, že jiní ruští představitelé se klimatické konference zúčastní.

"Musíme vyřešit, v jakém formátu bude možné hovořit přes videokonferenci, v jakém okamžiku, a podobně," odpověděl kremelský mluvčí na dotaz novinářů, zda prezident na summitu v Glasgow přesto vystoupí. "Problematika, o které se bude jednat v Glasgow, je právě teď jednou z nejdůležitějších priorit naší zahraniční politiky," dodal.

Rusko je jedním z největších světových producentů skleníkových plynů a pravidelně se potýká s ekologickými katastrofami. Otázka životního prostředí se dostala do oficiálního diskurzu až v poslední době, podotýká agentura AFP. Putin podle ní dlouho bagatelizoval roli člověka ve změnách klimatu, ale v poslední době změnil postoj, zejména v souvislosti s rostoucím počtem katastrof, například rozsáhlých požárů.

Ruský prezident se klimatu věnoval i v dubnu v tradičním poselství o stavu země a slíbil, že země bude proti klimatickým změnám bojovat. Minulý týden oznámil, že Rusko chce do roku 2060 dosáhnout takzvané uhlíkové neutrality. Tak se označuje záměr, kdy každá země bude ke stanovenému datu schopna neutralizovat tolik emisí, kolik jich bude produkovat.

Rusko od roku 1850 přispělo 6,9 procenty k emisím oxidu uhlíku na celém světě, připomněl list The Moscow Times s odvoláním na novou analýzu expertů ze specializovaného portálu Carbon Brief. Pokud je Rusko v současnosti čtvrtým největším producentem těchto emisí, pak se započtením údajů z předindustriální éry je na příčce třetí, po Spojených státech a Číně. V posledních 170 letech země vyprodukovala okolo 170 miliard tun emisí CO2, tvrdí nová analýza Carbon Brief, která poprvé bere v potaz i půdní a lesní hospodářství, dva klíčové sektory ruské ekonomiky, se kterými je spjata asi třetina emisí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (34)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

20.10.2021 15:12
Neletí Putin,neletí čínský president.Pokud poletí Biden tak hlavně,aby mu doprovod nezapomněl přibalít žlutou kachničku a lodičku k večerní koupeli do vany
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

20.10.2021 15:40
No, co se dá dělat. Car má ale i tak v Rusku závažné problémy k řešení. Brutální korupce, chudoba, zaostalost (doporučuji si přečíst výroky Igora Artěmjeva), covid...
Odpovědět
PE

Petr Eko

21.10.2021 10:15 Reaguje na Petr Eliáš
To mluvíte o USA ??
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.10.2021 11:37 Reaguje na Petr Eko
Vy fakt neumíte číst?
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

21.10.2021 11:42 Reaguje na Petr Eko
Otázka - jste kremlbot nebo jen neumíte česky?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.10.2021 14:14 Reaguje na Petr Eliáš
Oboje.
Odpovědět
JO

Jarka O.

20.10.2021 15:55
Ani Si ani Putin se s cvoky nechce bavit.
Odpovědět
kk

karel krasensky

20.10.2021 20:39 Reaguje na Jarka O.
Měl jsem taky letět,ale stejně jako Putin a Si jsem odřekl.Jsou duležitější věci na planetě než ten summit.Musím toziž každé ráno pustit slepice z kurníku a večer je zavřít
Odpovědět
kk

karel krasensky

20.10.2021 20:39 Reaguje na Jarka O.
Měl jsem taky letět,ale stejně jako Putin a Si jsem odřekl.Jsou duležitější věci na planetě než ten summit.Musím toziž každé ráno pustit slepice z kurníku a večer je zavřít
Odpovědět
JO

Jarka O.

21.10.2021 12:52 Reaguje na karel krasensky
Dobrá, tentokrát jste omluven. Ale tu pozvánku prosímvás dejte třeba sousedovi bez slepic, at nepřijde nazmar. A at se soused na cestu teple obleče, ve Skotsku je studené klima.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

20.10.2021 19:15
Očekávám, že to evropští vůdci pochopí jako výzvu, aby závazky, které uvalí na své poddané, ještě zvýšili.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

21.10.2021 13:20 Reaguje na Richard Vacek
Jistě. Pod heslem "Snížíme emise CO2 až do doby kamenné!"
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.10.2021 20:18
Nepřijedou tam největší špinavci.
To asi znamená, že už o něco skutečně jde.
Odpovědět
PE

Petr Eko

21.10.2021 10:19 Reaguje na Pavel Hanzl
Jde o to, že Putinovi a Si jde o jeho národ a ne o evropský Green Dead, který značně poškodí miliony chudých v EU. Ale to "zástupci" EU nevidí, stejně jak nechápou, že řežou větev pod evropskou ekonomikou. Toto století bude patřit Číně a Rusku, Evropa skončí jako chudý přívěsek k Asii.. Smutné..
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.10.2021 11:37 Reaguje na Petr Eko
Vy jste byl na školení v Kremlu, že?
Diktátorům nikdy nejde o nějaký národ, jim jde pouze o udržení u moci.
Nám je pořád nakecáváno, že EU má nějak zchudnout, přitom ekonomika roste velmi svižným tempem a celý Green deal a hlavně OZE jsou hi-technologie které v minulosti vždy vedly k bohatství.
Odpovědět
KP

Karel Padevet

21.10.2021 12:33 Reaguje na Pavel Hanzl
Počkejte se na účet za elektřinu, topení a zkuste si koupit normální auto... třeba Vás to z iluzí vyléčí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.10.2021 14:16 Reaguje na Karel Padevet
Účty jsou normální auto si můžu koupit jaké chci.
Co mi chcete sdělit?
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

21.10.2021 13:57 Reaguje na Pavel Hanzl
OZE jsou hi-technologie jo??? Odkdy je větrnej mlejn hi-technologie, co? Totéž spalování biomasy = klacků nalezených v lese. To je tu uhlí proti tomu hi-tech.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

21.10.2021 19:59 Reaguje na Daniel Višňovský
On pan Hanzl takhle neuvažuje a kdyby zažil mletí
v malých větrných mlýnech kdysi hojně rozšířených
u nás ve Slezsku, tak by byl z toho větru vyléčen.
Když foukalo, tak chlapi v noci nespali a mleli.
Po zavedení proudu větrné ocelové kolo nahradili
elektromotorem, mleli kdy potřebovali a v noci
mohli spát. V dohledu mám dva větrníky v Hati
a vidím jejich využití v praxi. Fouká málo-
stojí, fouká hodně stojí. Údajně jsou ziskové,
ale asi s dotací a díky tomu, že od nich musí
ČEZ brát proud i když ho má v síti dostatek.
Je to stejné jako s těmi starými mlýny, které
by se mohly otáčet i když by nebylo co mlít.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

22.10.2021 13:42 Reaguje na Břetislav Machaček
A podobné to bylo i s vodními mlýny. Před roky jsem našel na internetu seznam vodních pohonů mlýnů, pil podobně, které u nás v tehdejším Československu byly funkční někdy okolo roku 1925 - 30. Našel jsem si naši vesnici, tam byl na našem břehu řeky 1 mlýn na asi necelý kilometr mlýnského náhonu a na druhém břehu na náhonu o délce asi 5 kilometrů 2 - 3 mlýny a jedna pila.
Jenže to byly vodní pohony, kde byl uváděný výškový spád 1 - 2 metry a průtok na naší straně 150- 200 litrů za sekundu a na druhém břehu průtok tuším 250 - 350 litrů za sekundu. Přitom průměrný roční průtok řeky byl uváděný 350 litrů za sekundu. Výkon těch vodních motorů byl nějak od 500 - 700 wattů po nějak 2 - 2,5 kW. Takže proti elektrickým motorům velmi ubohý. Jenže už ze součtu průtoků na levé a pravé straně je vidět, že naplno se mohly ty vodní pohony využívat jen když byla po nějakém dešti trochu větší voda. Když bylo naopak trochu sucho, nemlelo se, protože nebyla voda. Podle mne mleli nebo řezali dřevo tak půl roku, po zbytek roku nemohli, nebyla voda. A to ještě bylo dobře, bylo tam taky spousta mlýnů na úplně horních tocích. Tam mlynář musel nějakým malým potůčkem nebo z pramene den, dva dny napouštět nějaký akumulační rybníček, aby potom mohl tak dvě hodiny mlít...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.10.2021 11:50 Reaguje na Radim Polášek
Vy asi vůbec netušíte, že od té doby nastal nějaký technologický pokrok, že?
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

22.10.2021 20:44 Reaguje na Břetislav Machaček
Já Vás furt nedovedl zařadit, a vy jste Prajzák :)
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

21.10.2021 14:14 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak kdyby po loňsku nerostla ... https://www.czso.cz/csu/czso/cri/predbezny-odhad-hdp-4-ctvrtleti-2020 ... tak jsme slušně v řiti.

Navíc s ohledem na problémy v automotive a navázaných oborech a jistým pravděpodobným výpadkem sektoru služeb v souvislosti s kombem covid/podzim&zima bych ten optimismus s růstem až tak nepřeháněl.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.10.2021 11:51 Reaguje na Svatá Prostoto
Problémové to určit je, ale ekonomika Západu je zdravá.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

21.10.2021 13:10 Reaguje na Petr Eko
Putinovi a Si jde o jejich národ. Tak ten byl dobrý. :D :D
Odpovědět
PE

Petr Eko

22.10.2021 19:39 Reaguje na Petr Eliáš
Nezlobte se, ale jste hlupák co si nevidí na špičku nosu.
Ano, oni bojují za svůj lid / národ / vlast / státní suverenitu (zde Rusko, Čína je suverénní, ta má i USA na háku..) a to některým "podpindosníkům" velice vadí.
Ale třeba časem zmoudříte, když uvidíte za 10-15 let, kam došlo EU a Rusko..
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

22.10.2021 20:38 Reaguje na Petr Eko
Oni "bojují" - bojovat se vždy musí jaksi proti někomu, že. To, že je čína suveréní, je té 1 miliardě lidí na čínském venkově myslím docela šumák. O rusáčcích nemá cenu se bavit, těm jejich nacionalismus vydrží vždy tak do prvního setkání s evropskými a USA konzumními standardy.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

23.10.2021 09:43 Reaguje na Petr Eko
Těm vašim hovadinám ani sám nevěříte. :D :D
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.10.2021 11:56 Reaguje na Petr Eko
A jaký výsledek ten boj má? Rusko se propadá úplně ve všem, je decimováno alkoholem a heroinem (největší trh na světě), Čína vybíjí Ujgury jak Hitler Židy a na vlastní lidi nasadili "sociální kredit", což je daleko horší než nacismus nebo komunismus.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

21.10.2021 14:16 Reaguje na Pavel Hanzl
To hlavně znamená, že co se tam možná dohodne bude půlka světa mít na háku.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.10.2021 11:59 Reaguje na Svatá Prostoto
Feudální státy to skutečně mají na háku. Rusko je na severu a myslí si, že se ho klimatická změna netýká a Čína počítá s tím, že Rusům sebere Sibiř......
Odpovědět
RP

Radim Polášek

21.10.2021 13:18
A dobře dělá, je to pouze sjezd lidí schopných a ochotných škodit lidské společnosti podobnými nesmysly jako je Bruselský Green Deal.
Odpovědět
JJ

Japan Japan

23.10.2021 12:29
Bez těchto lídrů se nepovede nic. Evropa cca 7% Amerika cc15%. ostatní na to budou prdět. Afrika 0, indie 0 Indočína 0 , možná se přidá minoritně Japonsko. Suma sumárum budou o tom kecat, ale jedna vybuchlá sopka každý rok to všechno smaže. Takže hrr na ně, jak říkají Piráti.
Odpovědět
MK

Michal Konečný

25.10.2021 22:49
V Glasgowu řada politiků ještě nebyla. Tak proč tam nezanést uhlíkovou stopu svého tryskáče?
Je úplně jedno, jestli tam ti dva přijedou, protože se nevyřeší nic ani s nimi, ani bez nich.
Ale raut bude určitě skvostný a politici si při něm prodiskutují úplně jiné problémy ze svých agend.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist