Pytláci při nočním masakru v JAR zabili čtyři nosorožce včetně březí samice
V prohlášení, jež zveřejnil server TimesLIVE, napsal, že je stejně jako zaměstnanci rezervace zničený a že prožívá tutéž hrůzu jako v roce 2011, kdy se stal podobný incident v rezervaci Aquila, která mu rovněž patří.
Derman nyní nabídl odměnu 100 000 randů (141 000 korun) za informaci, jež by mohla pomoci pytláky dopadnout. Poukázal na to, že se incident stal v době, kdy turistiku v přírodních parcích "nespravedlivě decimuje cestovní zákaz". Mnoho zemí jej vyhlásilo z obav z koronavirové varianty omikron, na niž JAR upozornila v listopadu a která se nyní na jejím území rychle šíří.
Protipytlácká hlídka vyhlásila poplach ve středu ve 22:30. Našla tehdy už dvě zvířata mrtvá a dvě postřelená, ale vážně zraněná.
"Skupina jednala velmi rychle, protože chyběl pátý nosorožec. V rezervaci, která má 10.000 hektarů, začalo pátrání, upozorněno bylo vedení, ochránci, policisté a veterináři a byli vysláni na místo. Protipytlácká jednotka brzo potvrdila smrt i dvou zraněných zvířat, z nichž jedno byla březí samice," uvádí se v prohlášení. Ve dvě hodiny ráno pak tým našel páté zvíře - samici zasaženou do hlavy a těžce zraněnou.
Derman ujistil, že stejně jako v případě pytláckého útoku v Aquile "nebude šetřit penězi ani úsilím, aby dopadl a dostal k soudu viníky masakru".
V prohlášení se vysvětluje, že park Inverdoorn přistoupil ve snaze ochránit nosorožce k bolestné metodě, kdy jsou některá zvířata zbavena rohu a dostanou za něj náhradu ze syntetického materiálu. Ochránci doufali, že to pytláky od útoků na zvířata odradí. "Jeden z těch (zabitých) nosorožců měl věrohodně vypadající roh z laminátu, který má pro pytláky nulovou cenu," uvádí se v prohlášení.
reklama