Raději opravit, než vyhodit. Vídeň proplácí obyvatelům část útraty za opravárenské služby
Zájemci si poukázku mohou zdarma stáhnout na stránkách města. A následně se s ní a porouchanou věcí mohou vydat do jednoho z podniků Vídeňské opravárenské sítě (Wiener Reparaturnetzwerk) a uplatnit slevu. Město dotuje každou opravu z 50 %, maximálně však 100 eury.
Opravy se zatím dočkaly 4 000 věcí, z nich tvořilo 67 % elektronika, hlavně mobily a tablety. Často si Vídeňané nechávali opravit také nábytek, boty, oblečení nebo kola. „Oprava je šetrná k životnímu prostředí, šetří peníze a podpoří business Vídeňské opravárenské sítě, což je v této době nutné. Poukázkou pomáháme všem Vídeňanům, opravárenským podnikům a také životnímu prostředí“, říká Ulli Sima, radní pro životní prostředí.
Na projekt „Vídeň to opraví“ je vyčleněno 1,6 milionu eur a radní si pochvaluje, že Vídeňané tuto nabídku využívají. Oprava porouchaných věcí nejen snižuje množství vyhozených věcí, ale šetří i zdroje a škodlivé plyny CO2. To vše pak zpomaluje klimatické změny, připomíná rwadnice. Podle propočtů město už teď ušetřilo sto tun CO2.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (7)
Jirka Černý
23.11.2020 06:25Jan Šimůnek
23.11.2020 09:18Ovšem nejvýznamnější technologii, omezující životnost prakticky veškeré elektroniky, nám bruselský výbor pro všeobecné blaho naopak vnutil (zákaz olova v pájkách).
Jirka Černý
23.11.2020 20:03 Reaguje na Jan ŠimůnekJak to chcete řešit v tomto případě? Oprava halenky nebo kabelky je dražší, než koupit si novou (potvrzeno, nechávám si věci opravovat).
Co se týká olova v pájkách, tak nevím, jak to má ovlivnit třeba životnost baterie notebooku (odešla mi po dvou letech, nafoukla se... musela jsem nechat měnit).