https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/reakce-na-havarii-na-becve-novela-rozlisi-mezi-beznou-a-mimoradnou-nehodou-a-zvysi-pokuty
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Reakce na havárii na Bečvě: Novela rozliší mezi běžnou a mimořádnou nehodou a zvýší pokuty

9.4.2021 11:49 | PRAHA (ČTK)
Zneškodňování běžné havárie bude podle novely nadále na vodoprávním úřadu obce, u havárie mimořádného rozsahu definované podle zákona o Integrovaném záchranném systému budou práce na zneškodňování nově řídit hasiči.
Zneškodňování běžné havárie bude podle novely nadále na vodoprávním úřadu obce, u havárie mimořádného rozsahu definované podle zákona o Integrovaném záchranném systému budou práce na zneškodňování nově řídit hasiči.
Foto | Mirek Dvorský / Valašské ekocentrum ČSOP
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) poslalo před Velikonocemi do meziresortního připomínkového řízení novelu vodního zákona, která rozlišuje běžnou a mimořádnou havárii a zvyšuje pokuty za znečišťování vod. Všechny náklady spojené s vyšetřováním a zneškodňováním havárie by měl platit její původce, oznámila mluvčí MŽP Petra Roubíčková, novela podle ní reaguje na ekologickou havárii na Bečvě z loňského září.
 

Únik jedovatých kyanidů do Bečvy podle odborníků poškodil celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Případ prověřuje policie, která měsíce čeká na klíčový znalecký posudek. Znalec už ale stejně jako ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vyloučili, že by původcem otravy byla chemička Deza ze svěřenského fondu založeného premiérem Andrejem Babišem (ANO). Opoziční poslanci ve Sněmovně usilují o vznik vyšetřovací komise k havárii.

Zneškodňování běžné havárie bude podle novely nadále na vodoprávním úřadu obce, u havárie mimořádného rozsahu definované podle zákona o Integrovaném záchranném systému budou práce na zneškodňování nově řídit hasiči. Po zkušenostech z Bečvy se ukázalo, že na mimořádné havárie nestačí zkušenosti ani organizační a personální kapacity vodoprávních úřadů obcí či krajů, uvedl k novele Brabec.

Objasňování příčin havárie bude jako dosud na vodoprávním úřadu, nadále si bude moct vyžádat spolupráci správce vodního toku nebo České inspekce životního prostředí (ČIŽP). "Pokud rozsah běžné i mimořádné havárie přesáhne hranice území jednoho kraje, jako například v případě havárie na Bečvě, spolupracujícím vodoprávním úřadem bude vždy krajský úřad," podotkla mluvčí. Příslušný krajský úřad se určí podle místa vzniku havárie či podle toho, který kraj havárie zasáhla nejvíc.

Novela také zvyšuje objem peněz na povinném zvláštním účtu krajů, který je určen na likvidaci havárií, a sankce za znečištění toku. "V případě vypouštění odpadních vod s obsahem nebezpečných závadných látek v rozporu s povolením nebo bez povolení až do výše 25 milionů korun, za neohlášení havárie může padnout pokuta až ve výši pěti milionů korun, na dva miliony korun se zvyšuje i pokuta za nečinnost při zneškodňování havárie," uvedla Roubíčková.

Návrh podle mluvčí počítá také s tím, že veškeré náklady spojené s vyšetřováním a zneškodňováním havárie, včetně nákladů za nápravná opatření, musí uhradit původce havárie. "Zcela nově se zavádí skutková podstata - způsobení havárie, kdy může být udělena až milionová sankce za způsobení havárie mimořádného rozsahu," dodala.

Ekologická havárie zasáhla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Kyanidy do vody unikly loni 20. září. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

9.4.2021 12:05
Je naprosto kouzelné, jak ouředníci kličkují a vymýšlí totální nesmysly, aby jakozakryli gigantickou korupci, kterou kličkováním vyřešit nelze.

"Po zkušenostech z Bečvy se ukázalo, že na mimořádné havárie nestačí zkušenosti ani organizační a personální kapacity vodoprávních úřadů obcí či krajů, uvedl k novele Brabeců.

Nejhorší ale je, že naše paravláda komunikuje s občany tak, že zcela natvrdo lže.
Tuhle havárii přece nevyšetřovaly žádné "vodoprávní úřady obcí nebo krajů", ale ČIŽP a Policie ČR.
A jejich pracovníci nejsou tak kolosálně neschopní, aby tak obrovskou havárii s tak obrovskými stopami nebyli schopni vyšetřit.
To by pak museli všichni do jednoho jít do invalidního důchodu na hlavu.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

9.4.2021 16:50 Reaguje na Pavel Hanzl
Na zákon o státní službě jsou všichni krátcí. Pokud státní úředník není přistižen při páchání trestného činu na pracovišti,nelze ho propustit. I ten úředník, co způsobí svým úřadováním škodu, je nepropustitelný. Co byste s tím udělal, když EU na existenci tohoto zákona trvá.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.4.2021 12:24 Reaguje na Jiří Daneš
Ti kteří kryjí otravu Bečvy se dopustili zločinu všeobecného ohrožení z nedbalosti s podezření na rozsáhlou korupci. Takže mají být vyhozeníi okamžitě (samozřejmě dle služebního zákona)a postaveni před soud. Na tohle samozřejmě směrnice EU o státním úředníkovi taky myslí.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

9.4.2021 12:20
Dokud budou na zásadních pozicích zkorumpovaní lidé ve střetu zájmů (Geuss, Brabec, Babiš), tak nepomůže nic.... tito lidé budou i nadále vypouštět mlhu a budou se tvářit, že makají na prevenci takových prasáren, ale ve skutečnosti budou makat opět jen na svých vlastních zájmech a na tom, aby je náhodou něco/někdo neodhalil....
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.4.2021 12:44 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Pane Kašpárku, myslíte si, že se tahle mafie nechá odstavit od moci nějakými volbami? Buď je zmanipulují (jako presidentské), nebo přímo zfalšují (jak v Bělorusku, nebo Rusku). To si myslím, ale velmi rád bych se mýlil.
Odpovědět
hi

9.4.2021 22:05
Výše pokut nic neřeší a další havárie na Bečvě se může opakovat.
Pokud úředníci nejsou dostatečně loajální, tak jsou rychle vyměněni.
Na pana ministra životního prostředí a ředitele ČIŽP bychom měli podat trestní oznámení pro zneužití pravomoci veřejného činitele, protože ve věci havárie na Bečvě vědomě lhali a odvedli pozornost od DÉZY již na samém počátku. Bez důkazů veřejně prohlásili, že DÉZA havárii nezpůsobila a bez důkazu označila jako původce havárie bývalou Teslu Rožnov. Tím zásadním způsobem i ovlivnili vyšetřování PČR a viník zřejmě nebude nikdy zjištěn.
Trestní oznámení by mělo být podáno, i když je velká pravděpodobnost, že bude zameteno pod koberec. Nicméně je malá naděje, že v budoucnu by spravedlnost přece jen mohla zvítězit a všichni viníci se za své činy budou zodpovídat.
Pokud havárii nezpůsobí firma, kterou chrání vládní politici, tak stávající zákony jsou postačující a viník bude rychle nalezen a potrestán. Pokud je však viník pod ochranou vládních politiků, kteří mají pod kontrolou ČIŽP, Povodí, ŽP, PČR a justici, tak není šance viníka odhalit.
Odpovědět
rl

rýpal lesní

12.4.2021 16:46
Pánové, nerozčilujte se.
Rozdíl mezi běžnou a mimořádnou havárií lze vysvětlit asi takto :
Pokud ministr dostane mimořádně přes ústa, všichni budou požadovat co největší trest od útočníka. Pokud po hubě dostane pravidelně každý den, stane se to běžnou součástí našeho života, posléze i našeho naturelu. Rozdíl je jen v tom, že pana ministra budou víc hlídat, a na přírodu je ještě více vy ... (_!_)... rou.
Výsledek bude stejný, tj. houno.
Mělo by fungovat to, co fungovalo. A zjistit, kdo a proč to rozešteloval.
<rl>
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist