https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/reditel-krnap-era-vystavby-velkych-lyzarskych-stredisek-skoncila
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ředitel KRNAP: Éra výstavby velkých lyžařských středisek skončila

9.1.2018 13:50 | VRCHLABÍ (ČTK)
Už žádná nová sjezdovka! ilustrační snímek
Už žádná nová sjezdovka! ilustrační snímek
Zpřísnění vjezdu aut do nejpřísněji chráněných oblastí Krkonošském národním parku (KRNAP) nebo řešení růstu návštěvnosti například rozprostřením turistů i do nižších partií hor jsou některé z úkolů, které si stanovil nový ředitel správy parku Robin Böhnisch. Novinářům dnes řekl, že prioritou Správy KRNAP je pak příprava a dohodnutí nové zonace národního parku s krkonošskými obcemi.
 
"Čeká nás to během následujících dvou let, byť některé výstupy budou zřejmé už na jaře," doplnil Böhnisch, který se funkce ujal počátkem ledna.

Mezi dlouhodobé cíle parku podle něj patří rozšíření bezzásahové zóny, která zaujímá 15 procent území či rozšíření národního parku na nejcennější části sousedních Jizerských hor. "Ve velmi dlouhodobém horizontu v řádu desítek let se počítá s bezzásahovou zónou až na 50 procentech území. Při debatě o možném rozšíření KRNAP o vrcholové partie Jizerských hor navazujeme na dlouho diskutovanou záležitost, která není překvapením ani pro Liberecký kraj, ani pro představitele řady jizerskohorských obcí," řekl Böhnisch.

Do vedení KRNAP Böhnisch vstoupil v době, kdy je prý éra velkých projektů lyžařských středisek minulostí. "Éra budování velkých lyžařských středisek skončila, byla to už vize mého předchůdce a nic se na tom nezmění. O každém případu možného propojování středisek budeme jednat," řekl.

Naproti tomu se prý bude snažit udržet dobré vztahy Správy KRNAP a krkonošských obcí, které spojuje ochrana takzvané krkonošské arkto-alpinské tundry. Národní park bude také usilovat o rozšíření rozvojové spolupráce na jižním Kavkaze, v Gruzii a v Arménii, kde KRNAP působí.

"Na tyto naše aktivity nejdou prostředky z rozpočtu KRNAP, ale jsou součástí české rozvojové spolupráce skrze Českou rozvojovou agenturu," uvedl ředitel.

KRNAP letos v Gruzii dokončuje šestiletý projekt za osm milionů korun zaměřený na ochranu přírody a udržení stálého osídlení v odlehlém kavkazském regionu Tušsko. "V arménském národním parku Dilijan by to bylo zatím spíše v rozsahu velmi malého projektu zpřístupnění a označení nějaké zajímavé turistické trasy," uvedl k letošním plánům Böhnisch.

KRNAP vznikl v roce 1963 a spolu s polským parkem tvoří největší chráněnou přírodní oblast ve střední Evropě. KRNAP je nejstarším národním parkem v Česku. I s ochranným pásmem se rozprostírá na 55.000 hektarech na území okresů Trutnov, Semily a Jablonec nad Nisou. Nejpřísněji chráněná první zóna má 7000 hektarů a pohyb v ní je povolen po značených cestách. Böhnisch, který byl od roku 2003 poslancem za Královéhradecký kraj, počátkem letošního roku nahradil ve vedení parku Jana Hřebačku.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist