Krkonošský park bojuje s krásnou, ale nebezpečnou lupinou
Rostlina se rychle šíří a vytváří zapojené porosty. Roste v trsech a produkuje velké množství biomasy. Kvůli obsaženým alkaloidům ale není vhodné lupinu zkrmovat zvířaty.
Vzhledem k symbióze s hlízkovými bakteriemi je schopna vázat vzdušný dusík a měnit půdní živinové poměry. Původní druhy rostlin, mnohdy vázané na půdy s nižším obsahem živin, jsou z takových lokalit vytlačovány konkurenčně zdatnějšími trsnatými travami a ruderálními druhy rostlin, kterým úživnější půdní poměry naopak vyhovují.
Obecně lze říci, že plochy kvůli výskytu lupiny druhově chudnou. Potlačuje drobné druhy a k růstu může naopak podpořit například kopřivy, bršlice, nebo šťovík. Právě tento jev představuje hrozbu pro přírodně cenné biotopy.
Proto letos Správa KRNAP vytvořila program s cílem likvidace invazních druhů rostlin. V prvních dvou letech bude zájmové území ve východních Krkonoších (k. ú. Pec pod Sněžkou, Velká Úpa I a II, Dolní Malá Úpa a Horní Malá Úpa). Toto území detailně zmapujeme a se získanými informacemi budeme dál pracovat při likvidaci lupiny.
Na základě dat z minulých let jsme oslovili vlastníky pozemků s žádostí o součinnost při tomto mapování a následné likvidaci. V terénu se už nyní můžete setkat s pracovníky Správy KRNAP, kteří s likvidací na některých pozemcích již započali. Na zbytku území národního parku bude probíhat mapování výskytu s ohledem na personální kapacity.
Přečtěte si také |
Krásné rozkvetlé záhony bez invazních druhů. Odborníci našli náhrady za problematické květinyBudeme rádi za informace o výskytu lupiny i dalších invazních rostlin v Krkonoších. A když na svých túrách jako návštěvníci hor uvidíte kvetoucí lupinu, klidně si ji utrhněte, pomůžete krkonošské flóře (pozor ale na lupinu odkvetlou se zralými semeny – abyste naopak nepřispěli k jejímu dalšímu šíření). Děkujeme!
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (3)
smějící se bestie
10.7.2024 17:56jak to tam to předkové dělali, hergot !
Emil Bernardy
11.7.2024 07:51 Reaguje na smějící se bestieNebo Roundup a potom košér EKOBIO osivo. A zákaz vstupu !!!!!
Břetislav Machaček
12.7.2024 14:32no mléka a masa, ale nicnedělání a mulčování v půdě hromadí živiny pro
lupinu a jiné na dusík náročné rostliny. To není jen o lupině, ale o přebytku živin, které ty louky dnes mají. To změní pouze kosení na seno
a ODVOZ z louky PRYČ. Tak šup ochranáři kosit a odvážet! Na Roundap už
zapomeňte! Jste v NP a v pramenné oblasti!