https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/krkonossky-park-bojuje-s-krasnou-ale-nebezpecnou-lupinou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Krkonošský park bojuje s krásnou, ale nebezpečnou lupinou

10.7.2024 17:09 | PRAHA (Ekolist.cz)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Kamila Antošová / KRNAP
Území Krkonošského národního parku se v tuto dobu na mnoha místech doslova modrá. Může za to lupina mnoholistá (Lupinus polyphyllus), známá též jako vlčí bob mnoholistý. V České republice je zařazena na seznam invazních druhů rostlin, jež mají rozsáhlé dopady na ekosystémy. Laici se tedy těší její krásou a odborníci mají těžkou hlavu, jak zdlouhavý boj nad ní vyhrát.
 
Tato bylina pochází ze západu Severní Ameriky. Vyrůstá brzo na jaře a díky rozkladitým listům zastiňuje rostliny v nejbližším okolí. Obvykle kvete od června do pozdního léta. Květenství tvoří mnoho dlouhodobě životaschopných semen.

Rostlina se rychle šíří a vytváří zapojené porosty. Roste v trsech a produkuje velké množství biomasy. Kvůli obsaženým alkaloidům ale není vhodné lupinu zkrmovat zvířaty.

Vzhledem k symbióze s hlízkovými bakteriemi je schopna vázat vzdušný dusík a měnit půdní živinové poměry. Původní druhy rostlin, mnohdy vázané na půdy s nižším obsahem živin, jsou z takových lokalit vytlačovány konkurenčně zdatnějšími trsnatými travami a ruderálními druhy rostlin, kterým úživnější půdní poměry naopak vyhovují.

Obecně lze říci, že plochy kvůli výskytu lupiny druhově chudnou. Potlačuje drobné druhy a k růstu může naopak podpořit například kopřivy, bršlice, nebo šťovík. Právě tento jev představuje hrozbu pro přírodně cenné biotopy.

Proto letos Správa KRNAP vytvořila program s cílem likvidace invazních druhů rostlin. V prvních dvou letech bude zájmové území ve východních Krkonoších (k. ú. Pec pod Sněžkou, Velká Úpa I a II, Dolní Malá Úpa a Horní Malá Úpa). Toto území detailně zmapujeme a se získanými informacemi budeme dál pracovat při likvidaci lupiny.

Na základě dat z minulých let jsme oslovili vlastníky pozemků s žádostí o součinnost při tomto mapování a následné likvidaci. V terénu se už nyní můžete setkat s pracovníky Správy KRNAP, kteří s likvidací na některých pozemcích již započali. Na zbytku území národního parku bude probíhat mapování výskytu s ohledem na personální kapacity.

Budeme rádi za informace o výskytu lupiny i dalších invazních rostlin v Krkonoších. A když na svých túrách jako návštěvníci hor uvidíte kvetoucí lupinu, klidně si ji utrhněte, pomůžete krkonošské flóře (pozor ale na lupinu odkvetlou se zralými semeny – abyste naopak nepřispěli k jejímu dalšímu šíření). Děkujeme!


reklama

 
foto - Drahný Radek
Radek Drahný
Autor je tiskový mluvčí Správy KRNAP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

10.7.2024 17:56
Tam se nyní bojuje každou chvíli s něčím -
jak to tam to předkové dělali, hergot !
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

11.7.2024 07:51 Reaguje na smějící se bestie
No tak se vytvoří nová rovnováha . Tak tomu bylo as je vždy.nEJSOU MAMUTI A Z PŘESLIČEK MÁME UHLÍ. Svět se vždy měnil.
Nebo Roundup a potom košér EKOBIO osivo. A zákaz vstupu !!!!!
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

12.7.2024 14:32
V minulosti se louky kosily na seno, to se z louky odvezlo a hnojem se hnojilo na živiny chudé horské políčko. Pastva taky část živin odčerpala
no mléka a masa, ale nicnedělání a mulčování v půdě hromadí živiny pro
lupinu a jiné na dusík náročné rostliny. To není jen o lupině, ale o přebytku živin, které ty louky dnes mají. To změní pouze kosení na seno
a ODVOZ z louky PRYČ. Tak šup ochranáři kosit a odvážet! Na Roundap už
zapomeňte! Jste v NP a v pramenné oblasti!
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist