https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rybari-pokus-se-solankou-nemohl-podle-odborniku-reku-becvu-ohrozit?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rybáři: Pokus se solankou nemohl podle odborníků řeku Bečvu ohrozit

21.9.2021 11:20 | OLOMOUC (ČTK)
Zdroj | Český rybářský svaz
Letošní pokus s roztokem chloridu sodného v řece Bečvě nemohl ohrozit kvalitu vody, ani tamní flóru a faunu. Tvrdí to zástupci hustopečské rybářské organizace, kteří v pátek kvůli podezření ohledně porušení vodního zákona vypovídali na České inspekci životního prostředí (ČIŽP). Jejich tvrzení podle nich dokládají studie odborníků i rozhodnutí zlínského krajského úřadu, podle kterého o porušení zákona nešlo. Mluvčí ČIŽP Jiří Ovečka nechtěl jednání komentovat. Pokus měl prokázat proces mísení látek v řece. Experimentem se rybáři a vědci snažili přispět k objasnění loňské otravy řeky, kterou podle inspekce zavinil únik kyanidů.
reklama

 

"Za místní organizaci rybářů Hustopeče nad Bečvou jsme předali ČIŽP několik dokumentů, ze kterých jasně vyplývá, že množství použitého chloridu sodného nemohlo jakkoliv ohrozit či poškodit kvalitu vody, fauny a flóry ve vodě žijící. ČIŽP jsme předali také stanovisko krajského úřadu, který neshledal v množství použitého chloridu sodného závadnou látku, kvůli které by bylo nutné zahajovat správní řízení," řekl dnes ČTK právní zástupce organizace Radim Kubica. Inspektorům předali zástupci rybářů například závěry odborníků z Masarykovy univerzity i samotné výsledky pokusu.

Inspekce podle Kubici po jednání oznámila, že zastavuje řízení vůči hustopečskému rybářskému svazu a předává podnět k prošetření krajskému úřadu vůči fyzickým osobám, které se pokusu se solankou účastnily. Mluvčí inspekce ale nechtěl jednání komentovat. "Nebudeme komentovat žádné jednání s žádným účastníkem šetření v jeho průběhu," řekl ČTK Ovečka s tím, že neví, kdy bude šetření ukončeno.

Šéf hustopečských rybářů Stanislav Pernický odcházel se smíšenými pocity. "Nicméně myslím, že to jednání dopadlo dobře. Zástupci ČIŽP byli vůči nám slušní, kontrola vůči místní organizaci Českého rybářského svazu v Hustopečích nad Bečvou je zastavena. Jak se to bude odehrávat vůči mé osobě, to ukáže čas. Já jsem spokojen," řekl ČTK Pernický. I přes potíže, které pokus vyvolal, by podle svých slov šel do experimentu znovu.

Zástupci rybářů argumentují i závěrem odboru životního prostředí a zemědělství Zlínského kraje, podle kterého pokus se solným roztokem v Bečvě nebyl porušením vodního zákona. Mluvčí ČIŽP již dříve ČTK řekl, že podle vodního zákona je roztok chloridu sodného látkou závadnou vodám, použití takových látek je v toku možné pouze pro účely, které zákon přesně definuje a vždy je k aplikaci do vod nutné vodoprávní povolení. "Stanoviskem krajského úřadu Zlínského kraje se samozřejmě zabývat budeme, ale rozhodně se v této chvíli nedá říct, zda a jak to ovlivní šetření inspekce," řekl ČTK Ovečka.

Pokus se solankou podnikli vědci a rybáři 27. července. Podle policie, která se opírá i o posudek znalce Jiřího Klicpery, se kyanidy do řeky dostaly kanálem z Rožnova pod Radhoštěm, který ústí ve Valašském Meziříčí do Bečvy. Někteří rybáři a vědci to však považují za nesmysl, neboť první ryby začaly v řece hynout až po více než třech kilometrech od vyústění kanálu. Solný roztok proto pokusně vylili u vyústění rožnovského kanálu a zaznamenávali, jak se v řečišti chová. Pokus podle Pernického ukázal, že chlorid sodný, který je anorganická záležitost stejně jako kyanid draselný, se ve vodě rozptýlil v celé šíři toku už po 600 metrech. Podle něj tak únik jedu musel být podstatně blíže k místu nálezu prvních mrtvých ryb.


reklama

Alena Horáková
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PK

Pavel Karel

26.9.2021 15:24
Zloději z Ministerstva Životního Průmyslu/ČIŽP křičí chyťte zloděje. Rekonstrukce činu snad funguje v humánní kriminalistice, tak proč už nevezou management DEZA, Brabce i Geussev železech? Při tvrdém výslechu by možná padlo i Babišovo jméno...
Odpovědět
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist TOPlist