https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sasko-kvuli-moru-prasat-vyhubi-divocaky-v-koridorech-kolem-zon-s-infekci?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sasko kvůli moru prasat vyhubí divočáky v koridorech kolem zón s infekcí

9.7.2023 22:15 | BERLÍN (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Sasko chce kvůli šíření nákazy afrického moru prasat (AMP) vyhubit takřka všechny divočáky v ochranných koridorech, které fungují jako bariéra kolem zamořených oblastí. Oznámilo to saské ministerstvo sociálních věcí, které tažení proti infekční chorobě řídí. Proti AMP neexistuje vakcína, infikovaná zvířata se neléčí a musejí se usmrtit, mor je tak velkou hrozbou pro hospodářské chovy prasat. Na člověka se nepřenáší.
reklama

 

"Neobejdeme se bez drastického snížení počtu černé zvěře v ochranných koridorech, abychom zabránili šíření viru AMP do regionů, kde se nevyskytuje," řekl Sebastian Vogel, který je šéfem krizového štábu boje proti AMP při saském ministerstvu sociálních věcí. "Pokud se nám podaří co nejrychleji vyhubit všechna divoká prasata v ochranných koridorech, budeme mít dobrou šanci skutečně zabránit dalšímu šíření nákazy mezi populací divočáků. Pak se budeme moci soustředit jen na vymýcení moru v uzavřených zónách," uvedl.

Sasko zřídilo ochranné koridory kolem uzavřených zón s nákazou, aby dalšímu šíření infekce předešlo. Zaměřit se chce nejprve na východní část koridoru u hranic s Polskem, odkud se AMP do země šíří. Saské ministerstvo sociálních věcí v této souvislosti uvedlo, že z Polska přetrvává vysoký infekční tlak.

Likvidace divočáků v ochranných koridorech je naplánována na tři etapy. Ta první poskytne myslivcům osm týdnů na snížení populace divokých prasat v revírech na 0,2 kusu na 100 hektarů. Od zemské vlády dostanou příspěvek 300 eur (7120 Kč) za každé zabité zvíře.

Pokud se do osmi týdnů snížení stavu divočáků na požadovanou hodnotu nedostane, začne druhá etapa, kdy budou do oblasti povoláni další lovci. Počítá se také s nasazením dronů. Cílem třetí fáze je udržet oblast bez divočáků.

Nynější infekce se do Německa dostala v září 2020, kdy se první případ potvrdil v Braniborsku. Mor se následně rozšířil také do sousedních spolkových zemí Meklenburska-Předního Pomořanska a Saska. V Sasku bylo prozatím do konce června potvrzeno 2223 případů AMP, v Braniborsku 3153 případů a zhruba pět desítek v Meklenbursku-Předním Pomořansku. Všechny tři tyto spolkové země sousedí s Polskem, odkud se nákaza do Německa dostala.

S africkým morem prasat se od roku 2017 potýkalo i Česko. Díky intenzivnímu odlovu a dalším opatřením se tehdy chorobu podařilo udržet pouze na Zlínsku a nakonec vymýtit. Od března 2019 pak byla Česká republika oficiálně považována za stát bez nákazy africkým morem prasat, což se ale změnilo loni v prosinci, kdy byl ve Frýdlantském výběžku u Jindřichovic pod Smrkem na Liberecku nedaleko hranic s Polskem nalezen infikovaný uhynulý divočák. Od té doby veterináři na Frýdlantsku potvrdili dalších více než čtyřicet případů nákazy.


reklama

Aleš Zápotocký
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Ukropec

10.7.2023 17:45
Držím jim palce, na druhou stranu mám z nich obavy. Německé sociální inženýrství reprezentované v historii inkvizičními procesy, Marxismem, Hitlerismem a nyní ekologismem ve mě vzbuzují silné obavy.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

11.7.2023 17:20 Reaguje na Michal Ukropec
Myslím si, že zaspali a my taky. To už mělo proběhnou na počátku
a nikoliv až nyní, kdy je to zasažené území obrovské. Co vlci? Oni
nelikvidují ty nemocné kusy a kadavéry do poslední štětiny, aby se
nemoc nešířila ?
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

11.7.2023 18:18 Reaguje na Břetislav Machaček
Vlci jsou přežraní domácích zvířat. Proč by měli riskovat úraz divočákem, když jsou jinde pastviny plné jídla
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

14.7.2023 19:20 Reaguje na Břetislav Machaček
Vlci jako lesní zdravotní polocie nějak nefungují. Navíc mor není tam kde není vlk.
Odpovědět
 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist TOPlist