Se splněním závazku úspor energie do roku 2030 pomůže státu ČEZ
ČEZ bude mimo jiné u zákazníků vyměňovat zdroje vytápění v budovách, využívat odpadní teplo či obměňovat vozový park. "Každý rok budeme společně hodnotit plnění této dohody jak ze strany ČEZ, tak ze strany ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Vždy sestavíme hodnotící zprávu a tu zveřejníme na webu. Cílem je zvolit takový přístup naplňování dekarbonizačních cílů, který je nákladově nejméně zatěžující pro konečného spotřebitele a umožní využít maximum evropských prostředků," řekl dnes Havlíčkův náměstek pro energetiku René Neděla.
Havlíček uvedl, že podobnou dohodu už dříve MPO uzavřelo se společností ČD Cargo. "Věřím tomu, že další firmy budou následovat, uzavřít dohodu lze prakticky hned, není na tom nic těžkého," řekl ministr. Upozornil, že vzor dohody je k dispozici na webu resortu, následně se podle něj už stačí jen obrátit na MPO s představou, v jaké podobě by ji společnost chtěla uzavřít. Dnešní podpis označil za start mobilizace veřejné sféry v oblasti energetických úspor.
Kromě podpisu byl na dnešní akci představen dosud největší projekt energetických úspor v ČR. Týká se studentských kolejí ČVUT v Praze, realizuje ho společnost ENESA ze skupiny ČEZ ESCO. Letos v lednu ČEZ oznámil, že areály kolejí čeká zateplení, renovace vytápění, vzduchotechniky, osvětlení a výměna oken i dveří. Modernizace kolejí měla podle tehdejšího vyjádření firmy vyjít na 220 milionů korun bez DPH a univerzitě snížit spotřebu energie o 20 milionů korun ročně. "Energetická renovace sníží náklady na energie a vodu o čtvrtinu, což znamená významnou provozní úsporu," uvedl rektor ČVUT Vojtěch Petráček.
"Energetické efektivitě se věnujeme již řadu let a tato oblast moderní energetiky bude hrát stále významnější roli v naší práci. Především naše dceřiná společnosti ČEZ ESCO již u zákazníků uspořila energie za 1,6 miliardy korun a klima uchránila od 350.000 tun emisí oxidu uhličitého," řekl dnes Beneš. Dobrovolná dohoda s MPO je podle něj uzavřena zatím na deset let.
V aktuálním období 2014 až 2020 by měly úspory energie v ČR podle evropské směrnice odpovídat každoročnímu snížení konečné spotřeby energie o 1,5 procenta objemu ročního prodeje energie konečným zákazníkům. Zpráva o pokroku v oblasti, kterou v pondělí schválila vláda, podotýká, že závazek ČR v oblasti je stanoven na 204,4 petajoulů (PJ) kumulovaných úspor energie do roku 2020, ale za období 2014 až 2019 bylo dosaženo zhruba 98 PJ. Plánováno bylo 153,3 PJ. Příští rok po zaslání závěrečné zprávy tak Česku hrozí od Bruselu sankce.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (22)
Katka Pazderů
8.10.2020 16:38Pavel Hanzl
8.10.2020 17:01 Reaguje na Katka PazderůVždyť by na to mohla čerpat unijní peníze a bez toho čekají naši energetiku výrazné problémy.
Svatá Prostoto
8.10.2020 21:54 Reaguje na Katka PazderůTady si to zase někdo představuje jak Hurvínek válku.
Miroslav Vinkler
8.10.2020 17:17Ušetříme ať to stojí,co to stojí.
Aby se to nezvrhlo jako eugenika v podání nacistů.
Jiří Daneš
8.10.2020 18:23 Reaguje na Miroslav Vinkler"Někteří mladí lidé ve Francii nechtějí mít děti i z ekologických důvodů, Ekolist 26.9.2020 11:26 | PAŘÍŽ (ČTK)
Diskuse: 31
Snížit spotřebu masa, nelétat letadlem, vzdát se automobilu - to jsou skutečně silné individuální kroky, jak snížit uhlíkovou stopu a bojovat proti oteplování klimatu. Avšak nejúčinnějším chováním je mít méně dětí. O mladých lidech a jejich úvahách ohledně (ne)zakládání rodiny, píše francouzský deník Le Monde". Že by šlo o plnění závazku na snížení spotřeby energií podle EU, je těžko zpochybnitelné, protože v článku se mimo jiné uvádí : "Snížit spotřebu masa, nelétat letadlem, vzdát se automobilu - to jsou skutečně silné individuální kroky, jak snížit uhlíkovou stopu a bojovat proti oteplování klimatu. Avšak nejúčinnějším chováním je mít méně dětí. O mladých lidech a jejich úvahách ohledně (ne)zakládání rodiny, píše francouzský deník Le Monde.
Mít či nemít dítě, a tak pomoci zachránit planetu, je otázka, která znepokojuje část mladých lidí, kteří přemýšlí o potřebě zachovat životního prostředí. Svědčí to o novém pohledu na důsledky rodičovství. Dítě vyprodukuje 58 tun oxidu uhličitého ročně, zatímco vegetariánský režim ušetří v průměru 0,8 tuny ročně, necestování letadlem 1,6 tuny a autem 2,4 tuny, a to dohromady umožní ušetřit 4,8 tuny ročně".
Vaše poznámka mně to připomněla, protože ekologický nebo nacistický fanatismus, jsou v podstatě jedno a totéž.
Pavel Hanzl
8.10.2020 18:24 Reaguje na Miroslav VinklerTady jde o život. Pokud tohle nepochopíte, budete pořád dokola omílat ty šimůnské blbosti.
Miroslav Vinkler
8.10.2020 19:53 Reaguje na Pavel HanzlNa druhém setkání za účasti ekonomky vše odmítl.
Požádal jsem o vysvětlení, tady ho máte:
" Když těch 700 tis. ušetřím, zakladatel mi o to poníží provozní rozpočet a já z toho nemám nic. Tak proč bych to dělal! "
=====
Zato znám jiné "úsporné" opatření, kdy se namalují neadekvátní úspory , hlavně že si přijde na své zadavatel a dodavatel.
======
Pane Hanzle , vy jste dobrák od kosti a vůbec nevíte jak to v reálu chodí. / netvrdím, že všude/
Pavel Hanzl
8.10.2020 19:58 Reaguje na Miroslav VinklerŠvejkování je čistě česká vlastnost, Němčour něco takového nemá šanci pochopit.
Jan Šimůnek
9.10.2020 09:04 Reaguje na Pavel HanzlZrušme EU a korupce, zcela jistě úplně nezmizí, ale bude silně redukována.
Jaroslav Studnička
9.10.2020 12:35 Reaguje na Jan Šimůnek„Cíl snížit emise CO2 o 60 % do roku 2030 je podle všech dostupných analýz strašně vysoký, nemluvě o změně cílových parametrů každý rok. Mám vážné obavy o náš ocelářský a strojírenský průmysl. V případě krachu těchto našich firem můžeme ocel nahradit pouze tak, že ji přivezeme odjinud. Obvykle z Číny, která nerespektuje téměř žádná enviromentální pravidla. A tohle není cesta, kterou bychom se měli vydat, a která by pomohla životnímu prostředí na planetě,“ dodal europoslanec Evžen Tošenovský.
Pavel Hanzl
9.10.2020 19:50 Reaguje na Jaroslav StudničkaPřed tím řešila pouze tunely soudruha nejvyššího s výsledkem absolutní nula.
Je zcela logické, že to nedáme a s uzavřením uhláků budeme bez energie a všechno se brutálně zdraží.
UPPDKV VV se říkalo na vojne.
Pavel Hanzl
9.10.2020 19:44 Reaguje na Jan ŠimůnekJiří Daneš
8.10.2020 20:08 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
9.10.2020 15:05 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
8.10.2020 20:06V té době se u nás naprosto dramaticky snížily veškeré průmyslové exhalace, protože prakticky zbankrotovala naše těžká a špinavá průmyslová výroba. Energetika šla snad na polovinu?? výkonu a celkový pokles emisí byl velmi dramatický.
Počítají se tedy ty emise před krachem, nebo až po něm?
Pokud by se počítaly emise dojíždějícího komunismu, tak dnes máme už splněno, aniž bychom prstem pohli.
Svatá Prostoto
8.10.2020 21:56 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
9.10.2020 08:28 Reaguje na Svatá ProstotoPokud by to bylo za rok 90, pak si myslím, že dnes máme emise skutečně nižší a splnit 55% dolů by neměl být žádný problém, ovšem pořád bychom byli za prasáka Evropy.
Svatá Prostoto
9.10.2020 16:48 Reaguje na Pavel HanzlTy emise se dají podle řady ukazatelů i dopočítat. Navíc tyhle věci se sledovaly už i dřív, jiná věc byla běžná dostupnost těchto údajů.
55% není sranda ani tak, je řada sektorů, kde ty emise šly vcelku přirozeně zase nahoru ... doprava, domácnosti a podobně. Vono prát na valše a mít lednici ve sklepě nikoho moc nebaví ... samozřejmě obrazně řečeno. Další je rozvoj IT technologií, které žerou jak kráva a tak podobně.
Pavel Hanzl
9.10.2020 19:41 Reaguje na Svatá ProstotoAle špinavost není dána spotřebou elekltřiny, pokud už dnes má vyspělá Evropa polovinu elektřiny z OZE, tak my jsme prostě špinavec jen s těmi uhláky, nic dalšího dělat nemusíme (ani trávit Bečvu kyanidem).
Svatá Prostoto
10.10.2020 01:19 Reaguje na Pavel HanzlTo není tak jednoduché, ona ta elektřina z OZE je celkově ještě pořád dražší, což s ohledem na mizerné marže našich podniků by tyto učinilo nekonkurenceschopnými.
To je daň za tu privatizaci těm západním firmám, většina zisku z produkce se realizuje v jejich domovských zemích.
Pavel Hanzl
13.10.2020 19:59 Reaguje na Svatá ProstotoAle výsledek resuscitace byl nejlepší ze všech stejně postiženýchzemí. Jenže jsme to zase prokoučovali.
"Český národ si vždy, když se mohl dostat k blahobytu a všeobecném uznání, vše podělal vlastní vinou".
Josef Pekař 1923