https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/se-zdanenim-leteckeho-paliva-klesnou-emise-sektoru-o-11-procent
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Se zdaněním leteckého paliva klesnou emise sektoru o 11 procent

14.5.2019 10:28 (ČTK)
Letecké společnosti jako IAG, Lufthansa a Air FRance-KLM vidí za špatnými výsledky svého hospodaření vysoké náklady na palivo. Podle dat společnosti Patts barel leteckého paliva stojí kolem 85 dolarů (1947 Kč), zatímco před třemi lety to bylo 50 dolarů. / Ilustrační foto
Letecké společnosti jako IAG, Lufthansa a Air FRance-KLM vidí za špatnými výsledky svého hospodaření vysoké náklady na palivo. Podle dat společnosti Patts barel leteckého paliva stojí kolem 85 dolarů (1947 Kč), zatímco před třemi lety to bylo 50 dolarů. / Ilustrační foto
Zdanění leteckého paliva, kerosenu, v Evropské unii by přineslo snížení uhlíkových emisí sektoru o 11 procent, přičemž dopad na zaměstnanost a hrubý domácí produkt by byl zanedbatelný. Uvádějí to uniklé unijní dokumenty, do nichž měl možnost nahlédnout list Financial Times (FT).
 

Při zdanění leteckého kerosenu ve výši 330 eur (8490 Kč) na tisíc litrů by se cena letenek v EU zvýšila o deset procent na průměrných 333 eur. Počet cestujících v letecké přepravě by se pak snížil o 11 procent na 613 milionů ročně.

Zpráva připouští, že se zavedením daně by zaměstnanost sektoru klesla o 11 procent, dopad na celkovou zaměstnanost v EU by ale byl minimální. Ze 194 milionu pracovních míst v unii je v leteckém sektoru 3,2 milionu.

Letecké palivo pro mezinárodní linky (v EU i do třetích zemí) je osvobozeno od daně z přidané hodnoty. Pravidla EU členským státům umožňují uplatňovat daň z kerosenu v domácí přepravě, žádný z nich to ale nedělá, upozorňuje list.

Letecký sektor generuje asi 2,5 procenta globálních emisí oxidu uhličitého. Spolu s hospodářským růstem se zvyšují i emise, na období 2010 až 2020 se počítá s jejich zvýšením o 68 procent. Vyplývá to z dokumentu, který v únoru předložilo na jednání EU Nizozemsko. To také zorganizovalo konferenci na téma daní v letecké přepravě, svolalo ji na 20. června. "Každý sektor musí přispět k boji se změnami klimatu, od dopravy a zemědělství k průmyslu a letecké přepravě. Jelikož emise se u hranic nezastaví, musíme konat na evropské úrovni," uvedl nizozemský diplomat.

Letecké společnosti jako IAG, Lufthansa a Air FRance-KLM vidí za špatnými výsledky svého hospodaření vysoké náklady na palivo. Podle dat společnosti Patts barel leteckého paliva stojí kolem 85 dolarů (1947 Kč), zatímco před třemi lety to bylo 50 dolarů.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

14.5.2019 22:27
Tu analýzu určitě nedělal chytrý člověk :-) Že by při poklesu výkonů letecké dopravy o 11 % klesla zaměstnanost v sektoru o 11 %, tomu lze rozumět :-) Ale proč nedospěl k tomu, že například klesnou i příjmy a zaměstnanost v turistickém ruchu a souvisejících oborech? To už není nic nad čím se dá mávnout rukou, z toho žijí celé regiony.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist