https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sefove-statu-eu-se-shodli-jak-se-spolecne-vyrovnat-se-zdrazovanim-energii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Šéfové států EU se shodli, jak se společně vyrovnat se zdražováním energií

22.10.2021 11:39 | BRUSEL (ČTK)
Eura
Eura
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Po více než čtyřhodinové debatě se prezidenti a premiéři zemí Evropské unie shodli na společném postupu, jak se vyrovnat s rychle rostoucími cenami energií. Závazné závěry summitu nejprve zablokoval český premiér Andrej Babiš, který požadoval regulaci trhu s emisními povolenkami (ETS). Řada lídrů však podle diplomatického zdroje nechtěla připustit příliš velké zásahy do trhu a do společného prohlášení nakonec přibyla výzva Evropské komisi, aby prověřila fungování ETS. Summit také chce, aby komise připravila dlouhodobější opatření k zajištění "dostupných cen" energie a snížení závislosti na jejím dovozu.
 

Šéfové unijních států až do večerních hodin diskutovali o doporučeních Evropské komise, která minulý týden navrhla dopad zdražování zmírnit cílenými a dočasnými daňovými úlevami či finanční podporou ohrožených skupin obyvatel. V dlouhodobější perspektivě komise hovoří o společných nákupech plynu či rozšiřování strategických zásob.

Lídři Francie, Španělska či Česka však již před summitem dávali najevo, že chtějí jít dál a reformovat trh s elektřinou či regulovat ceny emisních povolenek. Hlavním sporným tématem večera se podle zdroje seznámeného s průběhem jednání ukázaly být zmíněné povolenky, které chce do závěrů prosadit Babiš, podle něhož jsou jejich ceny neúnosně vysoké. Český premiér před summitem prohlásil, že chce usilovat o úpravu unijních pravidel ve snaze zamezit "spekulativnímu kapitálu" v nákupu emisních povolenek.

Podobné výraznější kroky však podle zmíněného diplomata narážely na odpor lídrů Nizozemska, Belgie a dalších států, podle nichž není nutné dočasné zdražení řešit tak zásadními zásahy do dosud fungujícího unijního trhu. Evropská komise tvrdí, že ETS se na zdražení energií projevuje jen okrajově a hlavní příčiny jsou ve vysoké poptávce způsobené pokrizovým oživením a nedostatečných zásobách plynu.

Do závěrů se nakonec dostala výzva komisi, aby "prověřila fungování trhu s plynem a elektřinou, stejně jako ETS" a to za pomoci evropského regulátora ESMA.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

22.10.2021 12:52
To se dalo čekat, plané plkání v Bruselu o ničem. Nechtějí přiznat, že celý postup od počátku byl jeden velký omyl.

Jádro problému je tvrdá inflace právě jimi vyvolaná za účasti centrálních bank, které nalily do oběhu 20 biliónů € ,krytých leda velkým hovišem .Týká se to USA, Japonska a zemí EU, celkem to je asi šestinásobek HDP Německa.“

„V současné době je inflace celosvětový problém. Například v roce 1967 v Rakousku za 200 euro instalatér pracoval 30 hodin, dneska jsou to necelé dvě hodiny. Za 10 euro si tehdy lidé koupili pět grilovaných kuřat, dneska necelá dvě“
Inflace pak pouze urychlila ekonomickou nerovnováhu, kterou ovšem nejvíce odskáčou nejvíce zranitelní - běžné domácnosti .
Energetická politika EU , dá-li se tento propadák ještě nazvat energetikou,
je pro nás stejně přínosná jako ,lidově řečeno "s posraným tanec."
Odpovědět
Kamil Krabice

Kamil Krabice

28.10.2021 12:00 Reaguje na Miroslav Vinkler
nejvíce zranitelní jsou pracující bělouši
Barevným dovolenkářům to stát opět slíbil proplatit.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

22.10.2021 17:05
Stačí nadpis.
" odpustky"/povolenky nezruší a pojízdnej přeplácenej cirkus v Bruseli - nerozeženou !
To jsou věci, které by zlevnily energie, teplo a mnoho dalších věcí. Auty počínaje.
Odpovědět
PE

Petr Eko

22.10.2021 19:27
Za vysoké ceny elektřiny může Německo - výjimečně pravdivý komentář..
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/komentar-za-drahou-elektrinu-muze-nemecka-energiewende-178614#dop_ab_variant=631831&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_req_id=gPy62JNy2Ft-202110221649&dop_id=13994397&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
Odpovědět
VM

Vladimiír Masák

24.10.2021 19:31
Citát bývalého prezidenta USA Reagena:
Když se to hýbe ZDAŇ TO
Kdyš se to ještě hýbe ZREGULUJ TO
Když se to hýbat přestane DOTUJ TO !!!!!!!
Odpovědět
RM

Roman Mysík

24.10.2021 20:37
Řešení je stejné jako vždy. Cár papíru popsaný ideologickými bláboly naprosto odtrženými od reality. Jsou to ubožáci a my to šeredně odskáčeme.
Odpovědět
CJ

Cenda Jenda

25.10.2021 15:58
Jak bych nebyl proti EP, pokud by vetsina penez byla pouzita na vyvoj novych technologii jako jsou miniaturizace a zvyseni bezpecnosti JE a do jaderne fuze. Jedinou dalsi cestou je omezeni spotreby energii vs zvyseni cen nebo zvyseni efektivity procesu (viz japonsky Skyactiv motor - misto toho kupuji omezenci nemeckou predrazenou turbodehtovou bidu apod.) Proc by mel delnik jezdit autem, ci rozvedena matka vozit sveho tlusteho Pepika do skoly autem az do satny a zpet? Zvracenost....
Odpovědět
KP

Karel Padevet

26.10.2021 14:29
Ano, zase poroučíme "větru dešti", zase na základě ideologie a zase to odnesou občané... prostě kdo se nepoučil z vlastní historie, zažije ji znovu.
Takže nezbývá než zase čekat na ten "krásný den".
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.10.2021 11:57 Reaguje na Karel Padevet
Kouzelné je, jak soudruzi dokáží strašit lidi svými vlasními nesmyslnými ideologiemi a tím propadáky.
Odpovědět
Sa

Sauerkirschmann

1.11.2021 19:29 Reaguje na Pavel Hanzl
Nesmyslnými ideologiemi tu strašíte akorát vy ekoteroristé, a tlučete nějakou vymyšlenou klimatickou krizí okolo sebe zcela identicky, jako Ajatolláh Koránem.
Odpovědět
J

J. Kloutvorová

27.10.2021 09:27
Článek zde dle nadpisu pochází ze zdroje ČTK. Je napsán, tak říkajíc, hodně "kulantně". Jasnější sdělení, o co komu v EU jde, se lze dočíst zde:
https://oenergetice.cz/evropska-unie/devet-statu-eu-nesouhlasi-upravou-vnitrniho-trhu-kvuli-cenam-komodit-kterou-navrhovala-i-cr?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_req_id=QU6zeAjkli7-202110270649&dop_id=14030404
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist