https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sen-o-megavelke-slunecni-elektrarne-na-sahare-by-mohl-prinest-cistou-energii-celemu-lidstvu-a-ozelenit-nehostinnou-poust
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sen o megavelké sluneční elektrárně na Sahaře by mohl přinést čistou energii celému lidstvu a ozelenit nehostinnou poušť

14.9.2018 01:20 | PRAHA (Ekolist.cz)
Sahara. Skvělé místo pro fotovoltaickou elektrárnu?
Sahara. Skvělé místo pro fotovoltaickou elektrárnu?
Licence | Volné dílo (public domain)
Megalomanské, šílené a vpravdě neuvěřitelné plány se obvykle nestávají předmětem solidního vědeckého bádání. Studii o saharské poušti coby globální elektrárně přesto otiskl prestižní žurnál Science. Proč? Marylandští inženýři se v ní pokusili nastínit, co by opravdu velkoplošná instalace obnovitelných zdrojů energie s nejteplejším místem světa mohla udělat. A stojí to za to.
 

Vedoucí autor studie Yan Li nezakrývá fakt, že jím navržený scénář je naprosto hypotetický. Ale ne vyloženě nereálný. I když ve svých modelech pracuje se solární megafarmou, která by dosahovala rozměrů Číny nebo Spojených států amerických, navíc ještě protkanou větrnými farmami. Skutečně by to nebylo skromné zařízení. Bylo by schopné produkovat okolo 82 TW energie. Tedy zhruba pětkrát tolik, než kolik si celý svět žádá nyní. To ale není všechno. Obří elektrárna by totiž dokázala měnit svou přítomností i podmínky v místě výskytu.

Snižovala by teplotu povrchu, zvyšovala albedo, vytvářela stinná a zastíněná místa, lokálně měnila proudění vzduchu. Tím by současně vytvářela prostor pro uchycení vegetace a také přispívala ke zvýšení objemu dešťových srážek v regionu. A ne málo. Zhruba o 200 až 500 mm za rok. Což není mnoho, ale v místě, kde téměř neprší, už to něco znamená. „Výsledkem by bylo zvýšení vegetačního pokryvu v oblasti o 20 %,“ dodává Li. „V pásmu sahelu pak ještě víc.“ Poušť by přestala postupovat a začala by se zelenat. A dál?

Zelená poušť a čistá energie pro celý svět na jednom místě, prostě pohádka. Obnovitelné zdroje energie by současně odrušily potřebu jiných, fosilních zdrojů paliv a výrazně by zpomalily globální oteplování. A masivní nadbytek energie by se dal využít například k provozu odsolovacích zařízení, které by celé Africe dodaly vodu. Třeba na zemědělství, které by uživilo celou planetu.

„Více srážek znamená více vegetace a ta znamená více srážek, je to uzavřený koloběh,“ říká Li. „Vlastně by stačilo překrýt jen 20 % rozlohy Sahary, aby se něco takového stalo skutečností.“ Zatím je to jen obyčejná teorie. Důvod, proč se takové snivé dílko dostalo do prestižního vědeckého žurnálu, tkví v přístupu Li a jeho týmu. Dokázal totiž doložit zmíněné pozitivní efekty stávajících solárních a větrných instalací na vegetaci i úhrn srážek. Dosud se o nich jen spekulovalo.

„Jasně, globální elektrárna je jen teorií založenou na počítačových simulacích, je to hypotetická vize budoucnosti, kterou by bylo náročné uskutečnit,“ říká Li. „Ale vzhledem k tomu, že se v současnosti Sahara rozšiřuje a postupně pohlcuje území deseti různých států a stále chybí jakýkoliv jiný plán, je i takový sen zatím dobrý. Je to něco, na čem můžete začít pracovat, až se probudíte.“


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

14.9.2018 09:42
Ještě účinnější by bylo Saharu zabalit do alobalu (lesklou stranou navrch). Fakt to funguje, vždycky když mi někdo začne vykládat o klimatickém inženýrství, tak si dám na hlavu čepičku z alobalu a on hned přestane.
Odpovědět
lu

14.9.2018 10:42
před lety zase byl takový geniální nápad, jako že se do cesty golfskému proudu šoupne přehrada a spousta turbín.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist