https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/senat-bude-resit-spor-o-petici-kvuli-kurovci-a-zonam-na-sumave
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Senát bude řešit spor o petici kvůli kůrovci a zónám na Šumavě

14.10.2019 00:17 (ČTK)
Senát bude muset rozřešit spor svých výborů o petici, která kvůli šíření kůrovce žádá omezení plánovaných bezzásahových zón v Národním parku Šumava. / Ilustrační foto
Senát bude muset rozřešit spor svých výborů o petici, která kvůli šíření kůrovce žádá omezení plánovaných bezzásahových zón v Národním parku Šumava. / Ilustrační foto
Senát bude muset rozřešit spor svých výborů o petici, která kvůli šíření kůrovce žádá omezení plánovaných bezzásahových zón v Národním parku Šumava. Zatímco petiční výbor doporučil horní komoře požadavek odmítnout, výbory zemědělský a pro životní prostředí doporučily záměru petice vyhovět. Senát se bude záležitostí zabývat koncem října.
 

"Bezzásahový režim v národních parcích přispívá k šíření kůrovce, a tím zhoršuje stav lesních porostů, přispívá k jejich usychání a znemožňuje lesům plnit jejich vodohospodářskou a klimatickou funkci," shodly se senátní výbory zemědělský a pro životní prostředí.

Horní komora by podle nich měla doporučit ministerstvu životního prostředí, aby zóny přírodní a přírodě blízké nepřesáhly polovinu rozlohy národních parků. Ministerstvo by také mělo odložit vyhlašování nových bezzásahových území v oblastech, kde smrky představují více než pětinu plochy lesů. Odklad by měl podle výborů trvat do doby, než se v Česku zastaví velkoplošné chřadnutí lesů kvůli suchu a přemnožení kůrovce.

Petiční výbor naopak uvedl, že chybí "relevantní údaje, které by prokazovaly, že chráněná přírodní území nebo přírodě blízká opatření při péči o les jsou zdrojem současné kůrovcové kalamity". Jejím hlavním faktorem je podle výboru sucho způsobené změnou klimatu. Výbor podpořil vládní kroky k řešení kůrovcové kalamity a také "vědeckými poznatky podloženou obnovu území zasažených kůrovcovou kalamitou, aby výsledkem byly stabilní a odolné lesní ekosystémy".

Petice Za zákon pro zelené lesy Šumavy podepsalo přes 11.000 lidí. Reaguje na přijatou úpravu, podle níž má být bezzásahová zóna na více než 27 procentech plochy šumavského parku, a zóna přírodě blízká, která počítá s minimálním zásahem lidí, na 24,6 procenta rozlohy parku.

Škody způsobené převážně kůrovcem a suchem v českých lesích podle think tanku Czech Forest za letošek dosáhnou 40 miliard korun. V budoucnu jsou ohroženy smrkové lesy za 600 miliard, uvedla organizace. Šlo by tak o polovinu všech smrkových lesů v ČR.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist