Koncepce ochrany před suchem se podle Senátu neplní dostatečně
Senát také doporučil vládě, aby zpracovala studii výhledů množství a kvality vody v ČR se zohledněním vývoje hydrologické situace. Kabinet by měl podle horní komory zvážit vypracování strategie, která by řešila zejména zadržování vody v krajině a určila priority.
Už loni v listopadu Nejvyšší kontrolní úřad konstatoval, že v Česku chybí zásadní opatření pro boj se suchem, stejně jako potřebná právní úprava. Podle kontrolorů také nejsou současné dotační programy na řešení problematiky sucha připraveny a ministerstva nové nezavedla, výjimkou je pouze program Dešťovka. Ministerstva se závěry kontroly nesouhlasila. Situaci by mohly změnit připravené novely volního zákona nebo zákona o pozemkových úpravách.
Komise konkrétně podpořila například budování vodních nádrží a doporučila ministerstvu zemědělství vypracovat reálný harmonogram jejich výstavby včetně finančního zajištění. Komise rovněž podpořila systém propojování stávajících přivaděčů pitné vody a vytvoření dostatečné vodohospodářské kapacity pro zásobování obyvatelstva pitnou vodou.
Ministerstvo zemědělství oznámilo, že bude letos chtít navýšení rozpočtu o dvě až 2,5 miliardy korun na vodohospodářské stavby a pozemkové úpravy. Zhruba 700 milionů korun by mělo jít na propojování vodárenských soustav a 1,2 miliardy korun na asi 300 menších projektů, jako jsou vodovody a obecní rybníky. Loni ministerstvo zemědělství dalo na boj se suchem 13,7 miliardy Kč.
Opatření proti suchu by měla přinést i novela vodního zákona, kterou chce ministerstvo životního prostředí zavést u nových staveb povinnost akumulovat dešťovou vodu, nebo ji nechat vsakovat. Odvod dešťové vody do kanalizace bude umožněn jen v těch případech, kdy bude prokazatelně doloženo, že jiné řešení hospodaření se srážkovou vodou není možné. Ministerstvo loni podpořilo zhruba dvěma miliardami korun na 4600 projektů, na další má připraveno 2,5 miliardy korun.
reklama