https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/senator-sulovsky-ostravak-podporil-vyzvu-k-rezignaci-brabce
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Senátor Sulovský (Ostravak) podpořil výzvu k rezignaci Brabce

3.12.2020 17:05 | OSTRAVA (ČTK)
Starostové a nezávislí vyzvali ministra Brabce k rezignaci v úterý ve Sněmovně.
Starostové a nezávislí vyzvali ministra Brabce k rezignaci v úterý ve Sněmovně.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Senátor Leopold Sulovský (Ostravak) podpořil výzvu klubu hnutí Starostové a nezávislí (STAN) k rezignaci ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) kvůli otravě řeky Bečvy. Sulovský o tom informoval ve stanovisku zaslaném ČTK. Ministr Brabec už dříve uvedl, že k rezignaci nevidí důvod.
 

"Není přece možné, aby opakovaně docházelo k vypouštění jedovatých látek do řeky Bečvy, kvůli čemuž zde došlo k obrovské ekologické katastrofě a zodpovědné orgány včetně ministerstva životního prostředí od toho dávali ruce pryč," míní Sulovský.

Tento týden počtvrté za několik měsíců unikly do Bečvy neznámé látky. Nejzávažnější byl únik kyanidu 20. září, jehož viník není znám ani po více než dvou měsících. Podle odborníků kyanid poškodil celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.

"Tato katastrofa nesmí být zametena pod stůl a nesmí se již nikdy opakovat," uvedl Sulovský.

Starostové a nezávislí vyzvali ministra Brabce k rezignaci v úterý ve Sněmovně. Podle místopředsedy STAN Petra Gazdíka Brabec v případu buď selhal, nebo kryje soukromou firmu. Nechová se však podle něj jako ministr životního prostředí. Ministr Brabec na výzvu STAN v úterý reagoval tak, že k rezignaci nevidí důvod. Existoval by podle něj pouze v případě, že by selhal on nebo jeho resort. "To tam opravdu nevidím," řekl.

Deník Referendum v pondělí napsal, že v den otravy Bečvy 20. září unikly ve valašskomeziříčské chemičce Deza chemikálie. Deza patří do skupiny Agrofert ze svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO). Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka označil únik za provozní událost, která z podstaty nemohla být příčinou otravy.

Chemička už po zářijové otravě řeky popřela, že znečištění šlo od ní. Mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová poté ČTK řekla, že brněnští inspektoři ČIŽP na základě místního šetření vyloučili Dezu jako možného původce havárie.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist