https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/hlavni-liceni-ve-vedlejsi-vetvi-kauzy-becva-zacne-u-vsetinskeho-soudu-v-dubnu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hlavní líčení ve vedlejší větvi kauzy Bečva začne u vsetínského soudu v dubnu

28.3.2024 01:10 | VSETÍN (ČTK)
Řeka Bečva protékající mezi Valašským Meziříčím a Juřinkou.
Řeka Bečva protékající mezi Valašským Meziříčím a Juřinkou.
Foto | Radim Holiš / Wikimedia Commons
Hlavní líčení ve vedlejší větvi kauzy otravy řeky Bečvy začne u vsetínského okresního soudu 10. dubna. ČTK to řekl soudce Aleš Matura. Za nečinnost v den havárie je v případu obžalovaný velitel hasičů, z důvodu vydání nezákonného správního rozhodnutí pracovnice odboru životního prostředí a výstavby radnice v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku. Muži hrozí za maření úkolu úřední osoby z nedbalosti až roční vězení, ženě za stejný trestný čin až tři roky vězení, uvedl soudce.
 

Loni v říjnu okresní soud veliteli hasičů za jeho postup v den otravy trestním příkazem nepravomocně uložil peněžitý trest 30 000 korun. Úřednici nepravomocně uložil peněžitý trest 60 000 korun a zákaz výkonu jakékoliv funkce ve státní správě na dva roky. Žena vydala povolení ke změně využívání lagun v rožnovské firmě Energoaqua stíhané v hlavní větvi kauzy. Takzvané obtokování mělo podle obžaloby za následek, že laguny nemohly zastavit případný únik nedostatečně vyčištěných odpadních vod z čistírny společnosti do řeky. Oba obvinění podali proti loňskému rozhodnutí odpor, soud se proto případem musí zabývat v hlavním líčení. "Jednání bude veřejné," řekl Matura.

V kauze byl kvůli nečinnosti v den havárie obviněný i bývalý pracovník odboru životního prostředí valašskomeziříčské radnice. Soud mu loni trestním příkazem uložil peněžitý trest 40 000 korun a na rok zákaz výkonu jakékoliv funkce ve státní správě. V jeho případě je rozhodnutí pravomocné. Za maření úkolu úřední osoby z nedbalosti mu hrozil až rok za mřížemi.

Otravu řeky Bečvy z 20. září 2020, při které uhynulo přes 39 tun ryb, podle rozhodnutí vsetínského okresního soudu z loňského října způsobila společnost Energoaqua. Trest ale firmě neuložil. Jelikož se podle soudu nepodařilo zjistit konkrétního viníka otravy, není za ni právnická osoba trestně odpovědná. Firma se však při havárii podle soudkyně Ludmily Gerlové mohla dopustit přestupku, věc proto soud postoupil České inspekci životního prostředí. Ředitele podniku Oldřicha Havelku obžaloby zprostil.

Verdikt soudu v hlavní větvi případu není pravomocný. Státní zástupce Jiří Sachr se odvolal proti zprošťujícímu rozsudku, který se týká Havelky. Podal také stížnost proti usnesení, kterým soud rozhodl o obžalobě proti společnosti Energoaqua. Firma proti usnesení soudu ze zákona stížnost podat nemohla. Ředitel Havelka se proti zprošťujícímu rozsudku ve vztahu ke své osobě neodvolal.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

hi

28.3.2024 06:22
Původce havárii nenahlásil a nebylo tak možno uložit nápravná opatření viníkovi. V takovém případě zabezpečí nezbytná opatření příslušný vodoprávní úřad z vlastního podnětu a může k tomuto účelu uložit nápravná opatření k nápravě právnické osobě, která je k provedení opatření způsobilá. (odst.4. § 42 Vodního zákonu) Nejblíže k místu vzniku havárie byla fy. DEZA Valašské Meziříčí, která je také zdaleka největším zpracovatelem toxických látek v regionu. Integrované povolení ke kanalizace a ČOV DEZA vydal krajský úřad Zlínského kraje. Dle § 110 Vodního zákona vodoprávní dozor nad ČOV kanalizaci provádí vodoprávní úřad Zlínského úřadu a má nejlepší znalosti o jeho provozu a havarijním řádu pro likvidaci havárie způsobené toxickými látkami, které DEZA zpracovává. Nezbytná opatření k likvidaci havárie na Bečvě měl zabezpečit krajský úřad Zlínského kraje (KÚZK). Bohužel se tak nestalo a důsledkem byl následný chaos při řešení havárie. Z odpovědi na moji žádost o informaci vyplývá, že dle KÚZK:
1. Neexistuje schválená bezpečnostní dokumentace v oblasti kanalizace a čistírny odpadních vod DEZY, a.s., Valašské Meziříčí, ve které DEZA přesvědčila státní správu a občany, že má celý proces nakládání s nebezpečnými látkami pod kontrolou, že má zavedený účinný systém prevence a má materiální, lidské i finanční zdroje na asanaci v případě úniku nebezpečných látek z kanalizace a ČOV do Bečvy. Což je v rozporu s § 39 Vodního zákona.
2. Neexistují zápisy o provedeném vodoprávním dozoru nad kanalizací a ČOV DEZA a.s., jejichž stav by mohl ohrozit bezpečnost osob nebo majetku, což je v rozporu s § 110 Vodního zákona.
3. Neexistují popisy zdrojů rizika závažných havárií na kanalizaci a ČOV DEZA a.s., včetně možných následků závažné havárie na životy a zdraví lidí a zvířat a na životní prostředí, a shrnutí informací o hlavních typech scénářů závažných havárií a ochranných opatřeních k jejich prevenci a likvidaci, což je v rozporu s § 30 Vodního zákona.
4. Neexistují Informace z vnějšího havarijního plánu, které popisují, jak zvládat následky závažné havárie kanalizace a ČOV DEZA vně objektu.
(Na základě scénářů havárií stanovených v Bezpečnostní zprávě pro kanalizaci a ČOV by měly být ve vnějším havarijním plánu zpracovány zásady ochrany obyvatelstva a životního prostředí v zóně havarijního plánování.) Což je rovněž v rozporu s Vodním zákonem.

S ohledem na zjištěné závažné nedostatky a pochybení vodohospodářského orgánu se obávám, že při opakování závažné havárie na Bečvě pod DEZOU a neznámém původci havárie není ani v současnosti dostatečně zajištěno provádění opatření pro odstraňování příčin a následků havárie. Mohlo by tak opět dojít k ohrožení zdraví a životů obyvatel a závažnému poškození životního prostředí.
Nejsou viníci někde úplně jinde??
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist