https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/skupina-biologu-vola-po-vetsi-ochrane-svetovych-parazitu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Skupina biologů volá po větší ochraně světových parazitů

13.1.2021 10:37 | WASHINGTON (ČTK)
"Většina lidí slyšela o parazitech jen tehdy, když se mluvilo o těch, jež jsou škodliví pro lidi," řekla spoluautorka plánu Kelly Speerová. "Přitom ale neexistuje zdravý ekosystém, který by v sobě neměl parazity," dodala. Parazitní druhy vos například v USA šetří farmářům miliony dolarů ročně, protože likvidují zemědělské škůdce. Jen asi jedno procento ze všech známých parazitů přitom napadá člověka.
"Většina lidí slyšela o parazitech jen tehdy, když se mluvilo o těch, jež jsou škodliví pro lidi," řekla spoluautorka plánu Kelly Speerová. "Přitom ale neexistuje zdravý ekosystém, který by v sobě neměl parazity," dodala. Parazitní druhy vos například v USA šetří farmářům miliony dolarů ročně, protože likvidují zemědělské škůdce. Jen asi jedno procento ze všech známých parazitů přitom napadá člověka.
Foto | Ian Alexander / Wikimedia Commons
Říjnové vydání odborného časopisu Biological Conservation přišlo s návrhem "globálního plánu na záchranu parazitů". Asi desítka vědců z celého světa v něm varuje před zkáznými následky toho, kdyby se lidem podařilo tuto často přehlíženou a nepříliš oblíbenou skupinu organismů vyhubit, napsal list The Washington Post.
 

"Nalezneme je napříč celým stromem života v každém ekosystému. Parazité jsou jedněmi z nejrůznorodějších a ekologicky nejdůležitějších zvířat na Zemi - ale téměř ve všech případech jsou nejméně chráněni při snahách o zachování ekosystémů a volně žijících živočichů," píší autoři plánu. Požadují proto nejen prohlásit některé z parazitů za chráněné, ale také výrazně posílit výuku o těchto organismech ve školách a povzbudit také zájem široké veřejnosti.

"Většina lidí slyšela o parazitech jen tehdy, když se mluvilo o těch, jež jsou škodliví pro lidi," řekla spoluautorka plánu Kelly Speerová. "Přitom ale neexistuje zdravý ekosystém, který by v sobě neměl parazity," dodala.

Vědcům je dnes známo mnoho důvodů, proč si parazitů vážit. Jedna z hypotéz například tvrdí, že správně fungujícího lidského imunitního systému lze dosáhnout jen po nákaze různými červy. Parazitní druhy vos také například v USA šetří farmářům miliony dolarů ročně, protože likvidují zemědělské škůdce tím, že do jejich těl kladou svoje vajíčka, které následně hmyz sežerou zaživa.

Jen asi jedno procento ze všech známých parazitů přitom napadá člověka. "Jsou to regulátoři populací, jsou základem řady vazeb v potravinových řetězcích a tvoří hodně biomasy v ekosystémech," řekl další autor plánu Colin Carlson. "Jsou jako temná hmota - pohybují se ekosystémy, propojují jednotlivé prvky a hrají zásadní roli, ale nikdy je nevidíme," dodal.

Je těžké přesně vyčíslit, jaké výhody parazité světu přináší, protože ani v dnešní době jednoduše nevíme, kolik jich vlastně je. Vědci se domnívají, že asi 40 procent ze všech živočichů jsou parazité, ale jen zlomek z nich už se podařilo určit, ačkoliv se nachází téměř na každém tvorovi. Biologové proto volají po rychlém zlepšení znalosti vědců o co největším množství druhů parazitů.

Obavy z vyhynutí těchto organismů přitom nejsou neopodstatněné. Parazité čelí stále většímu tlaku kvůli úbytku přirozeného prostředí, klimatickým změnám a vymírání svých hostitelů. "Realita je taková, že vždy, když vymře například vakovlk, tak nepřijdete jen o něj, a tím pádem o jeden druh. Přijdete o celou řadu druhů," řekl Kevin Lafferty z americké geologické služby USGS. Studie z roku 2017 například předpovídá, že by na zemi mohla do roku 2070 vyhynout až třetina parazitických červů.

V rámci záchrany parazitů, kteří s námi stále přežívají, volají vědci po ambiciózní veřejné osvětové kampani. Nejde přitom o ochranu parazitů škodlivých lidem, jakými jsou například komáři přenášející malárii nebo takzvaní guinejští červi. Cílem vědců je informovat o všech těch ostatních, kteří si podle nich zaslouží větší ohled veřejnosti, než by se na první pohled mohlo zdát. Zvláště o tasemnicích by se podle ekoložky Chelsea Woodové z Washingtonské univerzity mohly točit pořady pro hlavní vysílací čas v televizích. "Už máme týden žraloků (na kanálu Discovery Channel - pozn. ČTK). Myslím, že nastal čas pro týden parazitů," řekla listu The Washington Post.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

13.1.2021 08:19
Hýčkej si své parazity - zkrátí ti tvůj nudný život!-)
Odpovědět
KL

Katka Linke

13.1.2021 09:28
Správně, a začněme koronaviry. To jsou také paraziti. Chraňme sebe, ale nevylévejme s vaničkou i dítě.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

13.1.2021 10:20
Ten trend se mi začíná líbit. Chránit parazity, preferovat predátory, lesy ponechat samovýsevu a bez výchovných zásahů zestárnout a potom zetlít.
Faunu ponechat samoregulaci a lidem umožnit migrovat za lepším životem.
Vše je bez práce a nebo na úkor práce někoho jiného. Co tak přestat taky
regulovat produkci CO2 a nechat to vývoji? Vidím v tom nový trend línosti zahalené do závoje přirozeného vývoje. To, že už to dávno přírodní není,
ale nikdo nedomýšlí. Už vidím vepřové plné svalovce, vajíček tasemnic a
populaci zamořenou roupy a škrkavkami. V zájmu jejich přežití musíme
přinést oběti i my a tak okamžitě přestat s ochranou chovů před těmi
cizopasníky a možná by bylo dobré jimi promořit i lidi( mimochodem
často citovaný pojem některých "epidemiologů") i za cenu ztráty stovek
tisíc životů. Vždyť to je přírodní, tak proč se tomu bránit !!!
Odpovědět
KS

Krejcar Stanislav

13.1.2021 14:21 Reaguje na Břetislav Machaček
Nu s tím už přece začal před lety jeden JčU ! A chránil s podřízenými studenty lýkožrouta smrkového před zlými lesními dělníky . Lidstvo v 21.století postavené na hlavu, v ochraně produktů potřebných pro přežití lidstva. Zrušme chemickotechnologické školství , jako nežádoucí v ochraně ...... ! U návrhu BM , je problém v tom, zda má lidstvo i opustit staletí využívané znalosti truhlářů,nábytkářů a tesařů ? Co by v dalších desetiletích mělo nahradit produkci dřevostaveb a roubenek, nábytku z masivu,atd.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist