Skupina odborníků radí Evropské unii snížit emise až o 95 procent do roku 2040
Skupina vědců a odborníků doporučuje Evropské komisi, aby do roku 2040 snížila emise skleníkových plynů až o 95 procent ve srovnání s úrovní z roku 1990, píše agentura Reuters. Dosažení takového cíle si podle skupiny 15 odborníků vyžádá rozsáhlé investice do obnovitelných zdrojů, nahrazení fosilních paliv takzvaným zeleným vodíkem či přechod energeticky nejnáročnějších průmyslových odvětví na elektrickou energii.
Unijní klimatický balík Fit for 55 má za cíl snížit emise skleníkových plynů o alespoň 55 procent do roku 2030 a do roku 2050 učinit z Evropy první klimaticky neutrální kontinent na světě. V Bruselu se současnosti jedná o cíli na rok 2040.
Podle patnáctičlenné skupiny odborníků, kterou vede německý vědec Ottmar Edenhofer, by EU měla usilovat o snížení emisí do roku 2040 o 90 až 95 procent ve srovnání s úrovní z roku 1990. Redukce emisí a související politiky mají podle Edenhofera řadu pozitivních dopadů na kvalitu ovzduší, zdraví lidí, snížení závislosti na fosilních palivech či lepší využívání vodních zdrojů.
Cestou pro dosažení poklesu emisí je také podpora opatřením, které odstraňují skleníkové plyny, a především oxid uhličitý, z atmosféry. Hlavní důraz by však EU měla klást na redukci množství vypuštěných plynů.
Podle odborníků uvedený cíl na rok 2040 stále nepředstavuje "spravedlivý" příspěvek ke globální redukci emisí vzhledem k velkému množství vypuštěných skleníkových plynů v minulosti ze strany členských státu Evropské unie. Vědci tak EU vyzývají, aby finančně podpořila opatření na snížení emisí v chudších státech.
reklama
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (17)
Skupina odborníků by měla názorně na sobě ukázat, jak si to představuje. Kladný příklad je vždy lepší, než krásné řeči.
Odpovědět
Třeba by se mohli pověsit dřív, než se rozmnoží.
Odpovědět
Němečtí "odborníci" už názorně předvedli, že tudy cesta ke snižování emisí o 90 až 95 % za 20 let opravdu nevede. Možná by to chtělo se spíš zeptat francouzských odborníků...
Odpovědět
Aj by se jim to F víc hodilo k tomu fiflání (Fit for...).
Odpovědět
Edenhofer hovorí, že jeho záujem o filozofiu a ekonómiu ovplyvnilo čítanie diel Henryho Georgea [42] Karla Marxa , Maxa Webera , Ludwiga Wittgensteina a Johna Deweyho.
Potom je to to jasné, podľa Marxa už sme tu budovali aj to tu zas:-)
Odpovědět
Pětiletku splním za tři roky, ale připravte mi ideální podmínky a ostatní se postarají o ty problémy. Tak nějak si to vědci přestavují! Špinavá výroba mimo EU, ústup od energeticky náročných činností a dovoz jejich produktů, vybydlení energeticky náročných budov směrem pod mosty, zadlužená EU, která vyplýtvala úvěry na uhlíkovou neutralitu a vysmátý zbytek světa,
který se bude jezdit koukat na skanzen bývalé prosperity. Debilita není
pouze pro nevzdělance, ale i pro pomatené "vědce"!
Odpovědět
já žil v bláhové představě ,že plán už je dávno vymyšlen a nyní už se plnou parou řítíme k jeho naplnění a záchraně lidstva a celé planety,
nebo se záchrana nebude konat?
Odpovědět
Je vymyšlen, asi stokrát, pokaždé jinak a pokaždé zcela nereálně. Který z nich volíte?
Odpovědět
Němečtí dobře zaplacení odborníci jistě mají recept jak zakázat sopkám soptit a uvolňovat do atmosféry 150 Gt CO2 ročně. Lidstvo produkuje 5 Gt CO2/rok - jen pro srovnání. Tito němečtí odborníci zřejmě studovali Al Gora, ten varoval již v roce 2008, že arktický led do 5 let roztaje. A taky by se měl zakázat Sodastream - uvolňuje to CO2.
Odpovědět
Trochu ujely řády no ... odhad sopečného CO2 je nějakých 0,15-0,5 Gt a produkovaného lidmi cca 35 Gt. :-)
Odpovědět
ano lidmi je produkovano cca 30 gt (50% cina, usa, indie), ale je k tomu treba rict i b. v atmosfere je obsazeno cca 750 gt a v oceanech cca 37000 gt. takze se zabyvame prkotinama. nehlede na to, ze vsemu co provadi fotosyntezu vyssi hladina prospiva.
Odpovědět
Snad jde o změny v čase a nikoliv kde je co "nedobytně" uloženo.
Ano, vyšší CO2 fotosyntéze prospívá a narušení rovnováhy mezi tvorbou a rozkladem biomasy kvůli zvyšování CO2 představuje zhruba 25% propad vypouštěných emisí. Dalších asi 25 % jde do oceánů.
Odpovědět
To je častý blábol místních žvanilů. :-)
Odpovědět
nebudte protivny, ze vam oteplovani nevychazi .... to se obcas stava u vedeckych teorii. klidne muzou byt casem vyvraceny.
Odpovědět
Zajímavé že ta vaše místní partička žvanilů ještě nic nevyvrátila. :-)
Odpovědět
Nebyl jedním z těch odborníků Hanzl? Měl by se přiznat bez mučení!
Odpovědět
Nelze se nezeptat s klasikem .... A není to málo, Ivane Pavloviči?
A ten poslední odstavec a zejména poslední věta taky stojí za to. Hlavně by si soudruzi buditelé měli vybrat, protože přijít na buben dvakrát najednou prostě nejde.
Odpovědět
|
|