Slovensko loni vyprodukovalo více skleníkových plynů než před covidem-19
"Vývoj v minulém roce ve většině zemí EU ETS charakterizuje mírný nárůst emisí. Většina zemí EU ETS zatím zůstala pod úrovní trendu z doby před pandemií z roku 2019. Jedinou zemí, kde byl stav odevzdaných povolenek vyšší, bylo Slovensko," uvedli ekonomové NBS.
K dvoucifernému meziročnímu růstu vyprodukovaných emisí na Slovensku loni podle analytiků přispěla téměř výhradně místní divize amerických oceláren U.S. Steel, zbytek ekonomiky byl v souladu s evropským vývojem. Skupina U.S. Steel Košice se na celkovém objemu emisí v rámci EU ETS na Slovensku podílela více než dvěma pětinami. Ocelárny po předchozím útlumu zaznamenaly oživení produkce.
V Evropě podle analýzy v letech 2018 až 2020 vyprodukované emise výrazně klesaly. V roce 2019 byl důvodem zejména sektor spalování paliv v souvislosti s vývojem u velkých elektráren hlavně v Německu, Španělsku a Polsku. Předloni po vypuknutí pandemie covidu-19 se přidalo i letectví, a to kvůli koronavirovým omezením v dopravě.
Systém obchodování s emisemi ETS je hlavním nástrojem pro snížení emisí skleníkových plynů. Stanovuje limity celkového množství skleníkových plynů, které mohou vypouštět sektory v jeho působnosti, a zároveň umožňuje podnikům získat nebo zakoupit emisní povolenky, s nimiž lze podle potřeby obchodovat.
reklama