https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/slovensky-ministr-hirman-neceka-dohodu-statu-eu-ohledne-omezeni-cen-plynu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Slovenský ministr Hirman nečeká dohodu států EU ohledně omezení cen plynu

22.11.2022 00:36 | BRATISLAVA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Slovenský ministr hospodářství Karel Hirman vyjádřil pochybnosti, že se členským zemím EU tento týden podaří najít řešení ohledně možného omezení cen zemního plynu, které požaduje více než polovina členských států evropského bloku včetně Bratislavy.
 

"Toto téma je velmi citlivé. Řešení bychom měli najít na jednání tento týden, ale jsem skeptický. Musíme ovšem pracovat na tomto řešení, protože zima 2023/2024 patrně bude pro nás všechny mnohem náročnější než stávající zima," řekl Hirman v projevu na Středoevropské energetické konferenci.

Hledání společného řešení ve zmíněné záležitosti zdůvodnil i tím, že případný individuální postup zemí podle něj zlikviduje společný trh.

EU čelí dopadům vysokých cen energií v souvislosti s válkou na Ukrajině a omezováním dodávek ruského plynu. Některé státy, jako například Německo a Nizozemsko, návrh na takzvané zastropování ceny plynu, který zdražuje výrobu elektřiny, odmítají, protože by to podle nich mohlo ohrozit dodávky zkapalněného plynu LNG.

Hirman řekl, že Moskva začala omezovat dodávky plynu už v létě minulého roku, tedy před ruským útokem na Ukrajinu z letošního února. "Naneštěstí je to energetická válka vůči nám. Musíme najít nové partnery pro dodávky plynu, ropy a paliva pro jaderné elektrárny. Rovněž je třeba zaměřit se na energetickou efektivnost, využívání obnovitelných zdrojů energie a na inovace v technologiích pro energetický sektor," řekl slovenský ministr. Dodal, že ruský prezident Vladimir Putin hodil do koše veškeré pragmatické vztahy v energetické spolupráci mezi Moskvou a zeměmi EU.

Slovensko, které bylo v minulosti závislé na dodávkách zemního plynu z Ruska, nyní podle Hirmana dováží téměř 70 procent suroviny z jiných států.

Konferenci narušil tichý protest ekologických aktivistů organizace Greenpeace, kteří v sále drželi v rukou plakáty, jimiž upozorňovali na to, že podle Greenpeace právě plyn vede k vysokým cenám energií a způsobuje současnou energetickou krizi. Po výzvě organizátorů aktivisté svou akci ukončili.


reklama

 
Adrian Bobok
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist