https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/snemovna-schvalila-novy-stavebni-zakon-ma-radu-kritiku-nyni-ho-posoudi-senat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sněmovna schválila nový stavební zákon, má řadu kritiků, nyní ho posoudí Senát

27.5.2021 01:49 | PRAHA (ČTK)
Podle Svazu měst a obcí ČR je stavební zákon jednou z nejkontroverznějších norem posledních let. Svaz uvedl, že kombinace pozměňovacích návrhů centralizuje státní správu a koncentruje moc v jejích rukou.
Podle Svazu měst a obcí ČR je stavební zákon jednou z nejkontroverznějších norem posledních let. Svaz uvedl, že kombinace pozměňovacích návrhů centralizuje státní správu a koncentruje moc v jejích rukou.
Foto | adam. / Flickr.com
Sněmovna schválila nový stavební zákon, který má výrazně zrychlit a zjednodušit stavební řízení. Zákon má však řadu kritiků. Poslanci normu přijali proti původnímu vládnímu návrhu tak, že veškeré stavební úřady přejdou pod stát. Budou spadat pod Nejvyšší stavební úřad a budou organizovány podobně jako třeba finanční úřady. Část opozice tento princip odmítá a tvrdí, že to ochromí stavební řízení. Poslanci při schvalování přijali řadu pozměňovacích návrhů, některé z nich dokonce přes nesouhlasné stanovisko ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO). Nyní zákon, který má platit od 1. července 2023, dostane k projednání Senát. Je možné, že ho Sněmovně vrátí.
 

Nový stavební zákon, jehož základní teze představilo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v září 2017, má nahradit dosavadní zákon z roku 2006. Ministerstvo si od něj mimo jiné slibuje, že zajistí dodržování stanovených lhůt. Cílem MMR také je, aby občan díky digitalizaci nemusel na úřad chodit. Podle schválené podoby vznikne Nejvyšší stavební úřad se sídlem v Ostravě, Specializovaný a odvolací stavební úřad a krajské stavební úřady. Krajské stavební úřady pak budou mít jednotlivá územní pracoviště a budou rozhodovat v první instanci. Stavebníci se budou odvolávat právě k odvolacímu stavebnímu úřadu, který bude mít na starosti také povolování třeba dálnic nebo letišť. Ministerstvo nakonec variantu čistě státní stavební správy podpořilo. Do zákona se dostala formou komplexního pozměňovacího návrhu ze sněmovního hospodářského výboru, kde ho podpořila skupina poslanců v čele s Martinem Kolovratníkem (ANO).

Zákon bude rozlišovat stavby drobné, jednoduché, vyhrazené a ostatní. Jejich seznam bude obsahovat příloha k zákonu. Stavbou bude také výrobek, který bude plnit funkci stavby. O povolení se bude žádat u všech staveb kromě jednoduchých. Stavebník bude moci svépomocí stavět stavby drobné a jednoduché, ale pokud sám nebude odborně způsobilý, bude si muset u některých staveb sjednat stavební dozor. U staveb pro bydlení bude muset zajistit stavbyvedoucího, stejně jako pokud bude odstraňovat stavbu, v níž je azbest. U jednoduchých staveb bude muset stavební úřad rozhodnout do 30 dnů ode dne, kdy zahájil řízení. Stavebními úřady budou také ministerstva obrany, vnitra a spravedlnosti, a to u záměrů, které souvisí s jejich úkoly. Účastníky řízení budou rovněž obce, na jejichž území se záměr má uskutečnit.

Pro nový zákon hlasovalo 92 poslanců, zapotřebí jich bylo 88. Pro zákon hlasovali poslanci ANO, SPD a tři sociální demokraté. Někteří sociální demokraté byli proti zákonu stejně jako ostatní poslanci. Podle koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) má schválený zákon řadu nedostatků, mají ho za paskvil. Piráti neúspěšně vznesli návrh na zamítnutí zákona. Zákon nepodpořili ani poslanci KSČM, vadilo jim, že prošel návrh, který ruší požadavek na přímé osvětlení a větrání u obytných místností. Místopředseda poslaneckého klubu KSČM Leo Luzar to označil mimo jiné za skandální a za návrat do středověku. Na následné tiskové konferenci návrh ostře kritizoval. "Zvážíme další kroky v rámci této vlády, která dělá asociální politiku vůči lidem," řekl. Návrh byl jedním z důvodů, proč zákon nepodpořil ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). O zákonu chce dále jednat i v koaličním formátu. Koordinace i v rámci poslaneckého klubu je podle něj obtížná, neboť předloha vznikala ve Sněmovně "za pochodu".

Kritiku si zákon vysloužil i od Svazu měst a obcí ČR. "Můžeme jednoznačně říct, že developeři zvítězili, což dokládá například nově možnost přestavby sklepů na byty," sdělil předseda svazu František Lukl. Za zcela nepřijatelný označil zákon pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Podle svazu je stavební zákon jednou z nejkontroverznějších norem posledních let. Svaz uvedl, že kombinace pozměňovacích návrhů centralizuje státní správu a koncentruje moc v jejích rukou. Předseda svazu zároveň věří, že zákon vrátí Sněmovně k dalšímu projednání Senát. V případě, že ho horní komora Sněmovně vrátí, bude k jeho přijetí potřeba 101 hlasů, tedy nadpoloviční většina všech poslanců.

Za mírné zklamání označila zákon Hospodářská komora ČR, přesto podle ní otevírá cestu k efektivnějšímu stavebnímu řízení. "Komora postrádá větší podporu zkrácenému postupu změny územních plánů nebo přijetí opatření proti nečinnosti úřadů, což by povolovací proces mohlo významně urychlit," uvedl prezident komory Vladimír Dlouhý. Změnu stavebního práva podle něj komora považuje za jeden ze základních předpokladů pro rozhýbání české ekonomiky v období po koronaviru, ale také pro modernizaci státní správy založené na principech zrychlení a digitalizace.

Asociace developerů a Sdružení pro zahraniční investice schválení zákona vítají, Česká komora architektů (ČKA) považuje za nepochopitelné vyjmutí dozoru projektanta z vybraných činností ve výstavbě. Mezinárodní rada památek a sídel (ICOMOS) uvedla, že nový stavební zákon porušuje ochranu kulturního dědictví a mezinárodní smlouvy o ochraně památek.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

27.5.2021 07:03
Stavební zákon k liniovým dopravním stavbám ( po vzoru Německa ), zde měl platit už od r.1990.
Odpovědět
rl

rýpal lesní

27.5.2021 07:17 Reaguje na smějící se bestie
Překlopit to v té době nešlo, kvůli nekompatibilnosti. Výsledek jak je v Německu k záborům na dálnice, nic moc. :-(
<rl>
Odpovědět
ss

smějící se bestie

27.5.2021 07:29 Reaguje na rýpal lesní
Jak se to vezme. Trasa vytyčena, staví se, ceny za pozemky určí v případě nutnosti soud a třeba až v době, kdy se po dálnici už jezdí. Navíc do vstupu ČR do EU, by Nám do těch staveb nikdo nekecal. Jak se to od té doby děje. O cenách raději nemluvit, že.
Odpovědět
rl

rýpal lesní

27.5.2021 07:37 Reaguje na smějící se bestie
Vy ráčíte být z ŘSD ? Tam bych měl co vyprávět, jak se připravuje a staví. I s těma náhradama. Nebo snad ráčíte zametat dálnice v Německu ? Ano, tam to funguje.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

27.5.2021 13:52 Reaguje na rýpal lesní
A že to dosud nefunguje, mohou ti první polistopadoví politici/novodobí svazáci, pro které bylo slovo - národohospodář - sprosté slovo.
Odpovědět
ig

27.5.2021 09:52 Reaguje na smějící se bestie
K téhle problematice jsem slyšel zajímavý názor. V devadesátém roce se mluvilo o tom, že bychom převzali (nechali si darovat) kompletní sadu zákonů od nějaké fungující země, třeba od Rakouska. Závěr úvah o tom byl ale takový, že i kdyby se to provedlo, 1) vůbec nijak by nám to nepomohlo, chaos by tady byl tak jako tak, 2) a nejen to, kdyby naopak Rakousko převzalo mizerné československé zákony, oni by i přes to fungovali rozumně dál :-)
Odpovědět
ss

smějící se bestie

27.5.2021 13:56 Reaguje na
Ti, co tehdy vládli, si mysleli, že jsou nejchytřejší na světě. Místo aby převzali zavedené/prověřené zákony - ekonomika, živnosti, atd., nejen od Rakouska.
Odpovědět
rl

rýpal lesní

27.5.2021 07:16
To, co vzešlo z této zákonodárné iniciativy vlády ( či spíše podnikatelských kruhů okolo HK ČR ), je a bude velkým problémem České republiky. Po přečtení diskuse a se znalostí věci, jak šlo připomínkové řízení v rámci eKlepu, i díky tomu, jak byly zaangažovány jednotlivé zájmové skupiny, mohu zodpovědně prohlásit, že tento zákon přinese více poškozování životního prostředí, méně odbornosti v rozhodování úřadů, snad trochu omezí nezákonný vliv starostů na chod státní zprávy, ale zejména přinese méně demokracie i méně účasti veřejnosti do pocolování staveb a méně hájení zájmů osob, kterých se stavba dotýká.
Komu ku prospěchu, je asi jasné.
Je to cesta do pekel.
V postřezích, co je na tomto zákonu špatně, jsem skončil u dílu II části sedmé, dál jsem to již neměl chuti pitvat, počet lapsusů ( funkčních ) bylo identifikováno 137.
Prostě, kdo chce kam, pomožme mu tam.
A pokud si někdo myslí, že došlo k zjednodušení, tak jej varuji, je to jinak.
<rýpal lesní>
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

27.5.2021 09:37
No jo..ANO, SPD a ČSSD..kdo jiný by s takovým nedodělancem přišel než jelita národa.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist