https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/snemovni-interpelace-vyplnil-spor-o-zalohovani-pet-lahvi-a-plechovek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sněmovní interpelace vyplnil spor o zálohování PET lahví a plechovek

27.6.2024 17:11 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Dnešní dopolední sněmovní interpelace vyplnil zejména spor ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) s poslanci opozičního hnutí ANO o plánované zavedení zálohování PET lahví a plechovek.
 
Hladík je hájil mimo jiné poukazem na chystané evropské nařízení o podílu vytříděných plastových lahví a hliníkových plechovek, které Česko není schopné podle něho naplnit. Jeho předchůdce v čele ministerstva Richard Brabec a poslankyně Berenika Peštová (oba ANO) argumentovali dopady na města a obce či náklady zálohování.

"Vy tímto systémem řešíte malé množství úplně nejméně složité komodity, tedy petek a plechovek, na úkor měst a obcí a na úkor toho, že zatížíte celý systém," řekl Brabec. Peštová tvrdila, že zavedení zálohování bude stát kolem šesti miliard korun a roční provozní náklady budou představovat asi 1,3 miliardy.

Podle poslanců ANO náklady zaplatí ve finále zákazník. "Pojďme se zaměřit na recyklaci, ne na zálohování," vyzývala Peštová. Hladík by podle ní také měl výrobcům nápojů vysvětlit to, že PET lahve nejsou jejich, když jsou v ceně nápoje.

Hladík upozorňoval na připravované evropské nařízení, podle kterého bude nutné od roku 2026 vytřídit nejméně 80 procent PET lahví a plechovek dohromady.

V Česku se vybere asi čtvrtina plechovek, cíl tak podle ministra nenaplní a bude muset zálohování zavést, což podle něho není správná cesta. "Zákon jsme nenapsali pro nápojáře, ale proto, aby tady probíhala recyklace," zdůraznil Hladík.

Peštová oponovala, že nový Evropský parlament se bude návrhem nařízení znovu zabývat. Česko si podle ní v minulosti na kovy vyjednalo výjimku, podle níž jich bude muset vytřídit aspoň 45 procent. Vinila Hladíka z toho, že tuto výjimku při dalších jednáních neuplatňoval.

"Nejsme předem proti zálohování, ale jsme proti tomu, aby se dělalo systémem, kdy se do něj investičně dá několik miliard korun, které ve finále zaplatí zákazník," řekl Brabec, podle kterého žádné pokuty za nesplnění plánovaného evropského nařízení hrozit nebudou.

Systém, kdy lidé budou muset nosit nesešlapané prázdné PET lahve zpět do obchodů a dávat je tam do automatů, označil Brabec za zastaralý. Zmiňoval podle něho modernější zálohování, když jsou lahve označené digitálními kódy. Hladík k tomu řekl, že by byl problém se zabezpečením dat.

"Nechci šmírovat lidi a nařizovat jim, že budou muset mít chytré telefony," zdůraznil. Nynější automaty budou po úpravě podle Hladíka schopné přijímat vedle skleněných i plastové lahve a plechovky.

Novelu zákona o obalech zavádějící zálohy na PET lahve a konzervy by měla dostát vláda v létě. Záloha by činila čtyři koruny. Sběr by zajišťovalo 11.000 míst., vedle obchodů by se do něj měly zapojit i čerpací stanice.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pa

petr angi

28.6.2024 09:38
"Zákon jsme nenapsali pro nápojáře, ale proto, aby tady probíhala recyklace," zdůraznil Hladík.

Text novely: vlastnictví k PET má operátor zálohového systému, operátorem může být jen firma nápojářů. Technické služby, které mají celou logistiku svozu nesmí být operátorem.

Systém záloh je o převzetí PET od lidí, tedy logistika svozu PET. O zvýšení recyklace (vznik nebo rozšíření závodů na recyklaci) v novele není ani slovo.

Četl Hladík text návrhu zákona?
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

28.6.2024 10:23 Reaguje na petr angi
On to číst nemusí. On je na místo ministra dosazen proto, aby to v tomto případě vykomunikoval, zdůvodnil a okecal tak, aby bylo dané opatření "pětikolkou", mající většinu, prosazeno. Aby po letech bojů, odklonil tyto lukrativní materiály od kolektivního systému EKO-KOM a zajistil tím zákonem podpořený byznys, vybraným právnickým osobám.
Odpovědět
JO

Jarka O.

28.6.2024 12:50
Recyklace nyní neprobíhá? Chybí srovnání s ostatními evropskými státy. Pokud nehrozí postihy, tak snaha krmit firmy za drahé státní peníze vypadá nadbytečně až předplaceně. Co takhle se zeptat na Slovensku na zkušenosti, oni asi mají zájem systém recyklace lahví upravit, protože jim připadá nevýhodný.
Odpovědět
DV

Daniel Vondrouš

16.7.2024 12:10 Reaguje na Jarka O.
Stejný zálohový systém má už 16 evropských zemí a rychle přibývají další. Hnutí ANO ale prosazuje využití výjimky, abychom mohli více hliníkových plechovek vyhazovat na skládky a méně jich recyklovat a stali se tak špinavým ostrůvkem uprostřed Evropy - https://www.svetbaleni.cz/2024/06/27/zalohovy-system-zavadi-tez-polsko-a-rakousko-v-cesku-je-na-stole-ministersky-navrh-ma-sve-zastance-i-odpurce/
Odpovědět
JO

Jarka O.

28.6.2024 12:50
Recyklace nyní neprobíhá? Chybí srovnání s ostatními evropskými státy. Pokud nehrozí postihy, tak snaha krmit firmy za drahé státní peníze vypadá nadbytečně až předplaceně. Co takhle se zeptat na Slovensku na zkušenosti, oni asi mají zájem systém recyklace lahví upravit, protože jim připadá nevýhodný.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist