Sokolů na severu Čech přibývá, tři mláďata se vylíhla v chemičce
"Stáří mláďat, jejichž otec je nekroužkovaný a matka z Německa, odhadujeme na osmnáct dnů, začínají jim již růst letky. Nasadili jsme jim barevné kroužky, abychom je mohli sledovat," uvedl ornitolog Michal Porteš ze sdružení Alka Wildlife.
Hnízdění v chemickém areálu je pro dravce výhodou. Nehrozí jim vyrušení od lidí či predátorů a zároveň mají dostatek potravy v podobě holubů.
Poprvé se objevil sokol v Záluží v roce 2011. "Od té doby se nám díky dvěma speciálním budkám pro hnízdění podařilo odchovat již osmnáct mláďat," uvedl Duda. Chemička zvažuje možnost vytvořit zázemí pro dravce i v rafinerii v Kralupech nad Vltavou.
Na území České republiky žije zhruba 70 až 80 párů sokola stěhovavého. Před 15 lety se jich nad územím pohybovalo jen několik. Dnes jejich pohyb ornitologové zaznamenávají v Labských pískovcích na Děčínsku, kde si nemusí dělat hnízda, ale pouze si vybírají stanoviště s písčitým pokladem, nebo v Národním parku České Švýcarsko. Kvůli jejich hnízdění omezují správci parku na jaře pohyb turistů a horolezců.
Budky pro sokola jsou od roku 2012 i na komíně cementárny v Čížkovicích na Litoměřicku. Loni poprvé tam vyseděl pár mláďata. Opeřený predátor se objevuje u elektráren. Sokolí pár už navštívil chladicí věž v elektrárně Ledvice. Ornitolog pozoroval samici na ochozu teplárny Trmice u Ústí nad Labem nebo v Prunéřově a Tušimicích. "Od roku 2011 se na elektrárenských komínech či chladicích věžích Skupiny ČEZ podařilo sokolům odchovat 33 mláďat," řekl ČTK mluvčí Skupiny ČEZ pro střední a severní Čechy Ota Schnepp.
reklama