Soud přerušil jednání o žalobě ekologických organizací na Turów, těžba může pokračovat
"Těžba v Turówě zatím nebude zastavena. Správní soud přerušil jednání o žalobách ekologů," napsal server biznes.interia.pl.
Spor se týká toho, zda rozhodnutí generálního ředitelství ochrany životního prostředí z jara 2022, které umožnilo vlastníkovi dolu, skupině PGE, úspěšně požádat o koncesi umožňující pokračovat v těžbě až do roku 2044, bylo vydáno v souladu se zákony. Nyní soud přerušil jednání o žalobách ekologických organizací až do doby, než se rozhodne o žádosti PGE o pozměnění žalovaného rozhodnutí o vlivu na životní prostředí, dodal portál biznes.interia.
"Boj o Turów trvá. Vojvodský správní soud (ve Varšavě) dnes rozhodl o přerušení soudního jednání. Nadále platí koncese do roku 2044 a fungování (energetického) komplexu v Turówě není ohrožené," napsala ministryně životního prostředí Anna Moskwová na sociální síti X, dříve Twitter.
Polské ministerstvo životního prostředí letos v únoru těžbu v Turówě povolilo až do roku 2044. Pokračování těžby ale - už po ukončení sporu s Českem - zpochybnily ekologické organizace, o jejichž žalobě měl dnes soud rozhodovat.
Deník Rzeczpospolita kvůli tomu dokonce psal o "soudném dni" pro důl a blízkou elektrárnu, které podle polské vlády mají nepominutelný význam pro energetickou bezpečnost zemi. Premiér Mateusz Morawiecki předem ohlašoval, že se vláda případnému nepříznivému verdiktu nepodřídí, zatímco právníci naznačovali, že v takovém případě by bylo možné použít "zadních vrátek" v podobě dřívějšího povolení k těžbě do konce dubna 2026.
Ekologové s odvoláním na údaje polských energetiků tvrdí, že elektrárna Turów letos - od ledna do července - vyrobila 5,5 procenta elektřiny v Polsku, zatímco vláda argumentuje sedmiprocentním podílem, který se však týkal loňského roku, dodala Rzeczpospolita.
reklama