Španělé mohou své elektromobily „natankovat“ na solární dobíjecí stanici
Tento systém, kromě toho, že je absolutní novinkou, slouží i jako jedinečné řešení pro rozvíjející se trh s elektromobily. Jedinečné proto, že vyrábět elektřinu pro všeobecné použití také přispívá k znečištění. A tak pouze tento systém napájený sluncem nabízí opravdu ekologické řešení a podporuje udržitelnou mobilitu.
Óscar Suárez Ayala, inženýr společnosti Sendekia, to vysvětluje tak, že jejich nápad není pouhou dobíjecí stanicí, nýbrž zdrojem čisté energie. Nemusí tak být napojena na rozvodovou síť a garantuje, že elektromobil bude moci proniknout na trh jako skutečně energeticky udržitelná varianta. Jestliže se totiž vozy dobíjejí energií pocházející z tepelných elektráren, města se sice zbaví znečištění, ale pouze tím, že je přesunou jinam.
První dobíjecí stanice tohoto typu byla nainstalována v Královské botanické zahradě Juana Carlose I na universitě v Alcalá de Henares u Madridu před několika týdny. Je veřejně přístupná a zdarma, prozatím. Případná budoucí cena energie zůstává otázkou.
Doba nabíjení závisí na energetické kapacitě baterie každého modelu elektromobilu. Stanice jsou vybaveny aplikací pro mobilní telefony, která informuje o době nabíjení a čase případného odpojení vozu v závislosti na stavu nabití jeho baterie. Například Renault Twizy se zcela dobije za tři a půl hodiny, ostatním vozům se standardní kapacitou to potrvá šest až osm hodin.
Nicméně podle Ayaly jsou stanice připraveny k tomu, aby byly rychlejší. Tato změna se uskuteční tehdy, až se daný způsob dobíjení stane ve Španělsku populárnějším. Mohlo by to být i docela brzy, protože společnost Sendekia eviduje již nyní řadu zájemců.
Podle zprávy Rocío Mendozové „España estrena la primera estación para coches eléctricos que se nutre del sol“ zveřejněné na serveru Abc.es dne 20. listopadu 2011.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Druh portálu s tím opravdu - 2. 1. 2012 - psTunely v oze vidím samozřejmě také, ale to není primární. Primární je skutečnost, že (fve, ve, biopaliva) ještě zdaleka nejsou na takové technologické úrovni aby mohly fungovat v roli jakou jim přisoudili oze ideologové (tj. jako primární zdroj elektrické energie). Z tohoto nepopiratelného faktu plyne skutečnost, že jediného čeho jsou zdrojem jsou náklady spojené s dotacemi. A to platí jak pro velké solární a větrné parky tak pro malé instalace. Při současné technologické úrovni lze z oze efektivně využívat pouze vodní elektrárny a biomasu (to ovšem platí pouze odpad, který vzniká v místě využití; německá praxe, tj. pěstování kukuřice jen proto aby se prohnala bioplynkou nebo dovoz biomasy z Polska je zhovadilost). Obnovitelné zdroje jsou rovněž vhodné pro výrobu tepla, které se bude spotřebovávávat na místě. Tady připadají v úvahu solární kolektory, tepelná čerpadla a opět biomasa. To je vše.Z toho plyne, že problém není v naší společnosti ale v nesystémové podpoře něčeho co nefunguje. Ostatně lány řepky a kukuřice určené pro výrobu energie a lití miliard (euro) do černých děr oze to není jen problém ČR, to samé a v mnohem větší míře se děje v Německu. Jediné co má smysl podporovat v oblasti oze je vývoj nových technologií (včetně vývoje nových technologií v oblasti akumulace elektřiny). Vše ostatní je vyhazování financí do kanálu. |