https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/spatne-zpravy-ze-sveta-biologicky-rozlozitelnych-kelimku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Špatné zprávy ze světa biologicky rozložitelných kelímků

22.8.2019 12:08 | PRAHA (Ekolist.cz)
Pořád platí, že kompostovatelné biodegradabilní odpady potravin snižují objem odpadů ukládaných na skládkách a že se z nich ve specializovaných zařízeních může stát zahradnický substrát. Ale dokud si nebudeme jistí, jak vysoké koncentrace kontaminantů obsahuje a co může udělat s lidským zdravím, je prý lepší s ním nakládat opatrně. / Ilustrační foto
Pořád platí, že kompostovatelné biodegradabilní odpady potravin snižují objem odpadů ukládaných na skládkách a že se z nich ve specializovaných zařízeních může stát zahradnický substrát. Ale dokud si nebudeme jistí, jak vysoké koncentrace kontaminantů obsahuje a co může udělat s lidským zdravím, je prý lepší s ním nakládat opatrně. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Kompostovatelné biodegradabilní obaly potravin, ať už boxy, přepravky nebo kelímky, se nějakou dobou jevily jako smysluplné řešení ke snižování objemu odpadů na skládkách. Ve specializovaných zařízeních z nich bylo možno vytvořit kompost, který mohl dobře posloužit někde na zahrádce. Jenže teď se ukázalo, že tahle úrodná prsť může obsahovat kontaminanty, které z vypěstovaných rostlin přechází do člověka. Píše o tom ScienceNews.
 

Dříve jasně zářící hvězda biodegradabilních potravinových obalů zdá se pohasíná.

Ránu z milosti jim zasadil výzkum chemiků Univerzity v Purdue a konkrétně pak Youn Jeong Choiová. Ta si totiž byla dobře vědoma, že drtivá většina ke kompostování určených obalů obsahuje perfluoroalkylové sloučeniny, PFAS. Není to nic až tak nepříjemného, účel těchto látek je prostý: sloužit jako zpomalovače hoření, zvyšovat integritu povrchu, odpuzovat vodu a oleje, a tím zvyšovat strukturní stabilitu biologicky rozložitelných kelímků a boxů.

„PFAS jsou v průmyslu všudypřítomné a užitečné. Jen se prostě nechtějí rozloučit a zmizet,“ říká Choiová. Problém tak začíná o chlup dál, při recyklaci, prováděné v kompostu formou mikrobiologického rozkladu.

Z mikroorganismy přežvýkaného a natráveného PFAS se stávají perfluoroalkylové kyseliny, PFAA. Vlastně, je to soubor nejméně 17 různých kyselin a jejich derivátů. A s těmi už je trochu potíž.

Jejich relativně krátké řetězce se moc nerozkládají a poměrně dynamicky prostupují životním prostředím. V organickém materiálu jsou jako doma, nemají problém stát se součástí půdy a odtud přejít s vodou do rostlin, vypěstovaných v kompostu z recyklovaných obalů.

Je to zlé? U většiny nevíme, což dobře rozhodně není. A u pár z nich prokazatelně existuje vazba na lidské zdraví: zvyšování hladiny cholesterolu, snížení plodnosti, snížení porodní váhy novorozenců, riziko rozvoje rakoviny varlat a ledvin.

Značná nejistota je tedy na místě a výzkum chemiků z Purdue to nezlepšuje. Sledovali totiž koncentrace PFAS v kompostu desíti specializovaných zařízení a vyšší koncentrace (mezi 29-76 mikrogramy na kilogram kompostu) nalezli jen v sedmi z nich. Tři zbývající kompostárny totiž neakceptovaly všechny biodegradabilní obaly a vybíraly si jen ty, které měly prokazatelně nižší obsah PFAS.

Pořád platí, že kompostovatelné biodegradabilní odpady potravin snižují objem odpadů ukládaných na skládkách a že se z nich ve specializovaných zařízeních může stát zahradnický substrát. Ale dokud si nebudeme jistí, jak vysoké koncentrace kontaminantů obsahuje a co může udělat s lidským zdravím, je prý lepší s ním nakládat opatrně.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.
tisknout poslat  twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

22.8.2019 12:03
Musíme trošku slevit z požadavků, jinak to bude pořád vytloukání klínu klínem. Ne všechno musí být nehořlavé nebo dokonale hydrofobní, zrovna ty kelímky by mohly být z papíru s povrchovou úpravou nějakým voskem přírodního původu (včelího asi nebude dost, ale rostlinných vosků je přehršel).
Odpovědět
Anyr

Anyr

22.8.2019 12:32 Reaguje na
Úplný souhlas. :)

A já si přisadím: ono nakonec ani nemusí být nic na jedno použití. Ze svého života vím, že to tak jde bez problémů (pro druh rýpalus bohemicus dodávám, že tím nemyslím toaletní papír apod. XD).
A což teprve až lidstvo přestane hromadně fetovat kafe... to ta ekologie poskočí. :D
Odpovědět

Jan Šimůnek

22.8.2019 13:17
Kelímky na jedno použití z voskovaného papíru pamatuji z dětství. Asi se pálily, protože na nich bylo napsáno, že je má uživatel po vypití nápoje znehodnotit (aby je někdo nesesbíral a nepoužil znovu). Asi by nebyl problém se k tomu vrátit, ale nebylo by to ono správné "eko", na kterém vyvolení vydělávají.
Odpovědět
Anyr

Anyr

22.8.2019 14:18 Reaguje na Jan Šimůnek
Ano Jene, my víme, že takový komunismus byl. Vzít, využít a spotřebovat, a následně zničit, zahodit. S kelímkem stejně jako s člověkem.
A víc a víc a rychleji a rychleji! Překračovat plány těžby a výroby, však on to někdo spotřebuje! Planeta je nesmrtelná, stejně jako její zdroje! Nemůžeš pracovat? To si jen myslíš - my tě přinutíme!
Věci, výrobky a peníze, jako to jediné, o co v životě jde.
Vrchol konzumu a materialismu, smrt lidských hodnot, filozofie a duchovna v České republice. Život naprosto beze smyslu.
A 89. rok využili lidé zejména k tomu, aby ten konzum převedli do extrému. Komunisty naučená hyperspotřeba se mohla konečně začít uplatňovat na volném trhu. Jako prolomená přehrada. Ovšem najednou na nic nestačily peníze. Tedy peníze se staly osobním Bohem, Nejvyšší Hodnotou, všech těch, které komunismus zničil. Hamty hamty, kupovat, mít se dobře, dopřát si, nakupovat, mít vše.

I proto jsi tak zahořklý, i proto všude a za vším vidíš jen peníze. Jsi ale oběť, ne viník.

Neztrácej naději. Komunismus a jeho různé verze u nás je pryč, byť je občas nějaká ozvěna zaslechnuta. Putin bude svržen, stejně jako režim v KLDR, Číně, na Kubě, ve Venezuele. To vše bude sloužit lidstvu jako důležitá lekce toho, jak nežít. A čím víc zkušeností máme, tím lépe se žije. :)
Teď ještě překonej sám sebe, přestaň žít před padesáti lety a připoj se k dnešku. Klidně můžeš vést nás ostatní svým příkladem k tomu, jak zlepšit nejen ekologii a stav přírody, ale celý svět se vším všudy. S chutí do toho! :)

A všem ostatním se omlouvám za svůj humanitní exces. :D Když mě Jena začíná být po všech těch jeho příspěvcích za ty roky líto - pokud to fakt není troll nasazený na Ekolist, jak psal David. XD Což by redakce měla prověřit a případně mu zrušit účet. :P
Odpovědět
mr

22.8.2019 17:47 Reaguje na Anyr
Ježišimarjá, kde na takové ujeté hovadiny chodíte? Doufám, že to není nakažlivé.
Odpovědět
ml

26.8.2019 15:05 Reaguje na
Snad to nebude infekce... Divím se s Vámi.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist