https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/spojene-staty-letos-ceka-nedostatek-cukru.hovori-o-zasahu-vyssi-moci
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Spojené státy letos čeká nedostatek cukru. Hovoří o zásahu vyšší moci

10.1.2020 01:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Američtí výrobci cukru bijí na poplach, protože loňská (2019) špatná úroda se odrazí na dostupnosti i ceně sladkého zboží. / Ilustrační foto
Američtí výrobci cukru bijí na poplach, protože loňská (2019) špatná úroda se odrazí na dostupnosti i ceně sladkého zboží. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Američtí výrobci cukru bijí na poplach, protože loňská (2019) špatná úroda se odrazí na dostupnosti i ceně sladkého zboží. Ve své omluvě ke spotřebitelům používají právnický termín force majeure, tedy zásah vyšší moci. Tak se totiž v řeči advokátů označuje nikým nezaviněná a nepředvídaná událost, která znemožňuje naplnění smluvních požadavků. V tomto případě špatné počasí. Jak ale píše NPR.org, vyloženě špatná zpráva to není.
 

Příčinu neúrody řepy cukrovky, ze které pochází polovina amerického cukru, můžete klidně hledat v klimatických změnách a globálním oteplení. Její pěstitelé ze států Minnesota, Severní Dakota, Colorado a Montana ale preferují termín „po čertech mizerné počasí“. Začátek hospodářského roku byl do extrému deštivý, lány s řepou připomínaly spíše rýžová pole. Pak přišel opožděný mráz a poslední ránu úrodě zasadily neobvykle chladné letní dny.

Zemědělci sdružení v asociaci Red River Valley přišli naráz o 100 000 akrů výnosu. „Neudělali jsme nic špatně nebo jinak, jen nám prostě počasí nepřálo,“ říká jejich předák Dan Younggren. „Sklízet nebylo co.“

Letošní úroda je tak o 10 % pod očekáváním. Může se zdát, že o desetina menší úroda není zase tak dramatická událost, ale pro Američany to znamená o 3,86 milionů tun cukru méně. Což je pro potravinářský průmysl dost zásadní komplikace. Cukr totiž nemá jak nahradit. Jistě, v Brazílii, Mexiku nebo Thajsku ho mají nazbyt. Ale jeho dovoz do Států je posledních 40 let americkou vládou přísně regulovanou záležitostí, která limituje i počet domácích producentů. To se teď evidentně bude muset změnit, anebo se budou muset v USA vydat cestou mírné diety. A proč tahle nepříjemná událost není vyloženě špatná? Plynou z ní totiž pozitiva pro všechny zúčastněné.

Cena cukru kvůli nedostatku raketově vystřelí. Z toho těží producenti, tedy zemědělci, protože se na ztrátě zahojí. A zatím to vypadá, že vysoká poptávka po sladkostech bažícího průmyslu rozpohybuje i po léta stagnující, vládou korigované ceny. Na své si přijdou i američtí majitelé zařízení, ve kterých dochází k rafinaci cukrové třtiny. Třtinu totiž z Mexika (na rozdíl od už hotového cukru) dovážet mohou. Vyšší poptávka po mexické třtině zase prospívá mexickým zemědělcům, kteří si jinak moc nevydělali. A pokud se nakonec vyšší poptávka a nižší dostupnost cukru přeci jen odrazí na cenách cukrovinek? Pro zdraví národa, který zápasí s obezitou, srdečními chorobami a závislostí na přeslazených potravinách, je to jen dobře.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

10.1.2020 08:51
V USA žádný cukr stejně nepotřebují, do Coca Coly dávají to jejich glukózofruktózové svinstvo, chleba přislazují maltózou, žrát se to nedá, třeba si teď odvyknou :D :D :D
Odpovědět
ku

karel uzel

10.1.2020 13:35
Tak jak je to s tou klimatickou změnou - všude čtu že hlavní symptomy jsou oteplování a sucho a tady je jako příčina neúrody " Začátek hospodářského roku byl do extrému deštivý, lány s řepou připomínaly spíše rýžová pole. Pak přišel opožděný mráz a poslední ránu úrodě zasadily neobvykle chladné letní dny. "
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

10.1.2020 17:44 Reaguje na karel uzel
V USA vprostřed kontinentu se klimatické změny projevují větší zimou. V Austrálii zase větším vedrem.
Podstatné jsou na té změně extrémy, jsou větší a jejich více. Samotný nárůst teploty průměrné o 2 stupně nikdo vnímat špatně nebude.
Odpovědět
MK

Mojmir Kosco

12.1.2020 08:06 Reaguje na Katka Pazderů
Průměrná teplota planety je 15C takže nárust o 2C je sekrasamenstký rozdíl .
Odpovědět
ig

12.1.2020 12:32 Reaguje na Mojmir Kosco
Průměrná teplota planety je 288 K, takže nárust o 2 K je jak nic.
Odpovědět
MK

Mojmir Kosco

13.1.2020 06:39 Reaguje na
Mňňauuu ,
Odpovědět
MK

Mojmir Kosco

13.1.2020 06:39 Reaguje na
Mňňauuu ,
Odpovědět
MK

Mojmir Kosco

13.1.2020 06:39 Reaguje na
Mňňauuu ,
Odpovědět
Jiří Makoň

Jiří Makoň

11.1.2020 06:52
zásah vyšší moci - to je amíkům podobné. Vždyť 60 % z nich věří na Ježíška
Odpovědět
ig

15.1.2020 17:08 Reaguje na Jiří Makoň
Vyšší moc je přesně definovaný právnický termín :-)
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist