https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/spolek-prirodovedcu-zachranuje-a-studuje-v-poohri-vzacnou-uzovku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Spolek přírodovědců zachraňuje a studuje v Poohří vzácnou užovku

24.7.2018 00:12 | PLZEŇ (ČTK)
Užovka stromová neboli užovka Aeskulapova (na obrázku) je velký a štíhlý had. V ČR dosahuje kolem jednoho metru délky.
Užovka stromová neboli užovka Aeskulapova (na obrázku) je velký a štíhlý had. V ČR dosahuje kolem jednoho metru délky.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Daniel Jablonski / Naše příroda
Spolek přírodovědců Zamenis zachraňuje a studuje v Poohří už více než deset let užovku Aeskulapovu neboli stromovou, nejvzácnějšího a zároveň největšího hada, který se v ČR vyskytuje. Projektu se daří, v lokalitě žijí stovky těchto nejedovatých hadů, řekl chovatel hadů plzeňské zoo Jan Dohnal, který se na záchraně a studii také podílí. Dohnal se účastní například i projektu v severním Íránu, kde se svým týmem zachraňuje silně ohroženou zmiji Latifovu.
 

"V Poohří jde o hodně příjemný projekt, který je dotovaný a jede už řadu let," uvedl. Počet hadů tam Dohnal odhadl na zhruba 500. "Jde o jednu z mála populací v Česku, ale tato je kryptická, tedy izolovaná, v Poohří mezi Ostrovem nad Ohří a Chomutovem," uvedl. Další populace je v Podyjí, kam se ale had dostává ze sousedních zemí.

Podle něj tyto záchranné projekty fungují díky jednomu člověku nebo dvěma lidem, stejné jako projekt v Íránu. "Tahouni projektu v Poohří jsou inženýrka (Radka) Musilová s Karlem Janouškem," řekl Dohnal.

Izolovaný výskyt užovky stromové v údolí Ohře mezi Doupovskými a Krušnými horami, kde je podle studie 400 až 600 jedinců, patří mezi tři ostrůvkovité evropské oblasti; další jsou v Německu a Polsku. Spolek Zamenis působí od roku 2006 v Osvinově. Pro záchranu užovky buduje umělá líhniště, pečuje o kamenné zídky, provádí další výzkum a systematické sledování populace a osvětu. Lidé se mohou s hadem setkat a seznámit s jeho ochranou v místním infocentru.

Vznik odloučené populace v Poohří se vysvětluje buď tím, že jde o důsledek expanzí Římanů, kteří užovku uctívali jako symbol lékařů, případně se tvrdí, že tam byla vysazena rodinou Mattoni na konci 19. století.

Užovka stromová neboli užovka Aeskulapova je velký a štíhlý had. V ČR dosahuje kolem jednoho metru délky, v jižnějších oblastech Evropy i přes dva metry. Zbarvena může být žlutě, hnědě, i šedě až černě.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Václav Prokš tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist