Spor o náhradu újmy způsobené špatným ovzduším se vrací k Nejvyššímu soudu
Muž se domáhal přiměřeného zadostiučinění za nemajetkovou újmu spočívající v silném stresu, obavách o zdraví a celkově zhoršené kvalitě života. Újma podle něj vznikla v důsledku toho, že stát nepřijal účinná opatření a nedokázal dostat znečištění pod zákonné limity. Žádal od státu milion korun.
Obvodní soud pro Prahu 10 žalobu zamítl. Sice dospěl k závěru, že skutečně vznikla újma způsobená nesprávným úředním postupem, ale nárok je prý promlčený. Muž neuspěl ani u Městského soudu v Praze. Nejvyšší soud následné dovolání odmítl. Podle ústavních soudců při tom nesprávně vyhodnotil mužovy argumenty, a kvůli tomu považoval dovolání za nepřípustné.
"Odmítnutím dovolání pro nepřípustnost porušil jeho právo na přístup k soudu, resp. právo na soudní ochranu a spravedlivý (řádný) proces," stojí v dnešním nálezu.
Už na začátku letošního roku se ÚS zastal také ženy z ostravského obvodu Radvanice-Bartovice. V žalobě na ministerstvo životního prostředí žádala zadostiučinění 1,44 milionu korun za újmu, kterou údajně utrpěla kvůli špatnému ovzduší a překračování imisních limitů karcinogenních látek. Sama onemocněla rakovinou plic, její manžel rakovině podlehl.
Žena a její manžel bydleli v místech, kde jsou dlouhodobě problémy s dodržováním imisních limitů benzo(a)pyrenu a polétavého prachu. Ministerstvo životního prostředí mělo od vstupu České republiky do EU v roce 2004 povinnost vypracovat akční plány a později také programy zlepšování kvality ovzduší, včetně účinných opatření ke splnění limitů. Podle žaloby se ale výsledek nedostavil. Po zásahu ústavních soudců se spor vrátil k Nejvyššímu soudu, stejně jako v dnešním případě.
Ovzduší v Moravskoslezském kraji je dlouhodobě nejhorší v Česku. Jeho kvalitu ovlivňuje nejen průmysl a doprava, ale i topení v domácnostech nebo škodliviny, které vítr přináší z Polska.
reklama