Spor o Turówu by se měl řešit dvoustranně, ne na úrovni EU, míní polská strana
Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) koordinoval pozici s libereckým hejtmanem Martinem Půtou (Starostové pro Liberecký kraj). Jednání se jako obvykle vede na úrovni náměstků a hejtmanů, Brabec v ČR nemá polský protějšek, sdělila ČTK mluvčí resortu Petra Roubíčková. Ministerstvo zahraničí zastupuje náměstek pro řízení sekce právní a konzulární Martin Smolek, resort životního prostředí obvykle reprezentuje náměstek pro řízení sekce politiky a mezinárodních vztahů Vladislav Smrž.
Podle Česka důl mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole Turów.
Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.
"Jsme toho názoru, že problém je třeba vyřešit při dvoustranných jednáních, a ne ho eskalovat na úrovni Evropské unie. Letos v květnu byla uzavřena provizorní dohoda, ta má být podle našeho stanoviska základem pro další jednání," uvedl Jabloński.
Podle něj záleží na české straně, zda peníze určené k financování různých projektů budou poslány přímo do České republiky, Libereckého kraje, nebo do unijního rozpočtu v případě pokračování sporu na úrovni EU. Maršálek Dolnoslezského vojvodství Cezary Przybylski varoval, že pokud státy nenaleznou dohodu, nebude Polsko dávat peníze na společné projekty samospráv obou zemí. Polsko odmítá platit pokuty a zároveň financovat projekty.
Jabloński míní, že dlouhotrvající jednání způsobily politické příčiny. Je podle něj nutné najít uspokojivé řešení pro obyvatele Libereckého kraje i Polska. Zmínil, že během jednání se ze strany některých osob objevily nepřijatelné požadavky.
Mluvčí polské vlády Piotr Müller podle agentury PAP ve čtvrtek uvedl, že na stole je nabídka pomoci regionu dotčenému těžbou v Turówu v řádu 40 až 50 milionů eur (1 až 1,25 miliardy korun), o které byl informován rovněž český velvyslanec v Polsku Ivan Jestřáb.
Jabloński doplnil, že se v posledních čtyřech měsících objevily důvody i pro to, aby Polsko jednání ukončilo či přerušilo. "Ale neudělali jsme to, protože věříme, že takové věci je třeba řešit prostřednictvím dialogu," dodal náměstek.
reklama