https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/spory-kolem-sanace-haldy-hermanice-v-ostrave-pokracuji-dalsim-trestnim-oznamenim
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Spory kolem sanace haldy Heřmanice v Ostravě pokračují dalším trestním oznámením

5.1.2024 17:48 | OSTRAVA (ČTK)
Haldu neboli odval Heřmanice tvoří hlušiny a odpady z bývalých dolů a koksoven. Uvnitř desítky let hoří, což uvolňuje do vzduchu škodlivé látky. Její sanace trvá skoro 20 let.
Haldu neboli odval Heřmanice tvoří hlušiny a odpady z bývalých dolů a koksoven. Uvnitř desítky let hoří, což uvolňuje do vzduchu škodlivé látky. Její sanace trvá skoro 20 let.
Foto | Petr Štefek / Wikimedia Commons
Spory kolem sanace prohořívající haldy Heřmanice v Ostravě se prohlubují. Společnost Ridera Bohemia podala na přelomu roku trestní oznámení na neznámého pachatele. Podle ní způsobil, že nemůže pokračovat sanace, rekultivace a budování oddělovací vzdušné stěny bránící prohoření haldy směrem ke skládce chemických odpadů. ČTK to dnes za Rideru sdělila Eva Kijonková.
 

Ridera oddělovací stěnu budovala. Státní podnik Diamo, který má sanaci haldy na starosti, v prosinci oznámil, že sanaci přerušil a podal trestní oznámení na neznámého pachatele, protože podle něj výplňový materiál oddělovací stěny neodpovídá požadavkům. Chtěl prošetřit, zda při umisťování nevhodného materiálu do této stěny nebyl porušen zákon. Mluvčí Diama Tomáš Indrei už dříve uvedl, že Diamo dosud oddělovací stěnu nepřevzalo a už v roce 2022 zahájilo reklamační řízení.

Policejní mluvčí Pavla Jiroušková řekla ČTK, že policie zatím další trestní oznámení neobdržela. V případě první věci podle ní stále platí, že probíhají procesní úkony a nyní nelze sdělit bližší informace.

Haldu neboli odval Heřmanice tvoří hlušiny a odpady z bývalých dolů a koksoven. Má rozlohu asi 103,5 hektaru a objem uloženého materiálu se odhaduje na 30 milionů tun. Halda uvnitř desítky let hoří, což uvolňuje do vzduchu škodlivé látky. Její sanace trvá skoro 20 let.

"Podle podání někdo záměrně vytvořil nátlak na zcela nesmyslné, podle Obvodního báňského úřadu vysoce rizikové, nebezpečné, a tedy i nepřijatelné, odstranění oddělovací ochranné stěny. Současně někdo usiluje, a to i za cenu zastavení prací na bezpečnostní stěně a s tím spojených ekologických rizik a hrozeb, o vymožení peněz ze státního podniku Diamo. Společnost Ridera Bohemia měla v tomto ohledu posloužit jako zástupný cíl," uvedla za firmu Ridera Bohemia Kijonková.

Člen představenstva Ridery Bohemia Roman Rohel uvedl, že společnost podle smlouvy s Diamem budovala oddělovací stěnu za použití certifikovaného zásypového materiálu, který je nehořlavý a z pohledu rizika samovznícení bezpečný a neškodný. Diamo podle něj za oddělovací vzdušnou stěnu neplatí, zato Ridera Bohemia platila za vykopanou a odváženou hlušinu a pronájem pozemku. Hlušinu dál využívá.

"Neobohatili jsme se, stovky milionů jsme neinkasovali, materiál do stěny jsme pro naše klienty ukládali za ceny obvyklé a nikdy nešlo o údajný nelegální nebo nebezpečný odpad, ale o přepracovaný produkt, který plní normy. Každý, kdo nám podsouvá něco jiného a kalkuluje stovky milionů údajného zisku, účelově klame veřejnost," uvedl Rohel.

Budovaná stěna je nyní dlouhá zhruba 250 metrů. "Ridera Bohemia na haldě nepokračuje v budování ochranné vzdušné stěny od poloviny roku 2022 a nyní může jen spekulovat o tom, co se v daném místě děje bez jejího vědomí. I proto považovala za nutné podat trestní oznámení," uvedla Kijonková. Ridera podle ní nyní vyhodnocuje veškerá prohlášení aktérů k dění na haldě Heřmanice, která poškozují dobré jméno firmy, vyčísluje škody, které utrpěla, a připravuje další právní kroky.

Mluvčí Diama Tomáš Indrei už dříve uvedl, že Diamo dosud oddělovací stěnu nepřevzalo a už v roce 2022 zahájilo reklamační řízení. Výplňový materiál podle něj nemá požadovanou kvalitu a z části má povahu odpadu. Teploty v oddělovací stěně podnik neustále monitoruje, přičemž jsou stabilní a v tuto chvíli žádné nebezpečí nehrozí. Podnik uvedl, že v případě jakýchkoliv potíží je připraven okamžitě zasáhnout.

Indrei dnes uvedl, že Diamo zadalo vypracování expertních posouzení jak na kvalitu materiálů uložených do oddělovací vzdušné stěny, tak na její funkčnost. "Z prvního posudku vyplývá, že některé materiály uložené zhotovitelem do stěny nejsou deklarovaným výrobkem, ale mají charakter stavebních odpadů s nadlimitním obsahem zejména PAU (polycyklické aromatické uhlovodíky)," uvedl Indrei. Posudek, zda materiál plní podmínku nehořlavosti, lze podle něj očekávat na přelomu prvního a druhého čtvrtletí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JN

Jiří Novák

6.1.2024 00:07
Epoxidy, barvy, ředidla, kompletní bouračky domů, krytina, krovy, plasty. To vše je navezené v protipožární stěně. Samozřejmě s vědomím vedoucího provozu na haldě a jeho nadřízeného. Rohel věděl o všem ... kamerový dohled se záznamem má Ridera téměř od začátku prací. Paradoxně, tohle svinstvo je jedno z mála, o kterém Daněk starší asi opravdu nevěděl a vedení si prachy za odpady na ruku ulilo bokem. To, že na jiném místě sypou odpad přímo do spodní vody, to už ví.
Odpovědět
Jiří Michalisko

Jiří Michalisko

7.1.2024 13:18
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-kauzy-hrozi-u-ostravy-ekologicka-katastrofa-experti-mluvi-o-nedozirnych-nasledcich-241647?fbclid=IwAR1Faw3tnxONGyAenbHKgm3Z-Kk25SG8q6EJtrSxrm5T9IqYYOZXxG8gEnY#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=3&utm_campaign=abtest198_novy_panel_sluzeb_varCC&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
Odpovědět
Jiří Michalisko

Jiří Michalisko

7.1.2024 13:19
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-kauzy-statni-podnik-prihlizel-jak-roste-obri-cerna-skladka-nekdo-vydelal-stamiliony-241582?fbclid=IwAR3cw92Gy8cUqirX7Z7FkprQAJELaYeSVHLluFOUhSJsZUPZYWhLnKgJY-s#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=abtest198_novy_panel_sluzeb_varCC&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
Odpovědět
Jiří Michalisko

Jiří Michalisko

7.1.2024 13:31
Uvedený příspěvek společnosti RIDERA dost nápadně připomíná staré rčení ,,zloděj volá chyťte zloděje,, někdo kdo měsíce naváží pod rouškou stavebního materiálu, sutě a stavební odpad na černou (legislativně nepovolenou)stavbu není ničím jiným než budováním černé skládky. Celá věc je o to horší že vše probíhá za vydatného přispění vedení společnosti DIAMO s.p. tedy organizace financované s veřejných prostředků aby sanovala následky důlních činností. Nejvíce podivné je pak to že pro tuto dobře organizovanou lumpárnu ještě rozšiřují tuto činnost na pozemky dalších vlastníků.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist