https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sprava-krnap-poda-trestni-oznameni-kvuli-poskozeni-osmi-stromu-ve-sp.mlyne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Správa KRNAP podá trestní oznámení kvůli poškození osmi stromů ve Špindlerově Mlýně

16.8.2023 19:52 | Špindlerův Mlýn (Trutnovsko) (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto | Martin Mach / Ekolist.cz
Ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších někdo poškodil osm vzrostlých stromů. Ekologická škoda na dřevinách je 1,56 milionu korun. Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) podá trestní oznámení na neznámého pachatele, informoval ČTK její mluvčí Radek Drahný. Poškozené stromy jsou za bývalou zotavovnou Pětiletka, kterou stavbaři nedávno zbourali.
 

"Arboristé úmyslné poškození osmi vzrostlých stromů zjistili při terénní pochůzce zaměřené na hodnocení aktuálního stavu památních stromů," uvedl Drahný.

Poškozeny byly dva modříny opadavé, tři javory mléče, jeden buk lesní, olše lepkavá a jeřáb muk. Celkovou škodu správci národního parku vypočítali na základě metodiky Oceňování dřevin rostoucích mimo les AOPK ČR, uvedli.

"Naši pozornost na první pohled upoutal stav vegetace v parku, kdy v plné vegetační sezoně byla část dřevin suchých anebo částečně narašených. Při podrobnějším prozkoumání jsme zjistili, že dřeviny byly nevratně poškozeny na bázi kmenů," uvedla arboristka Správy KRNAP Daniela Gluzová. Podle zákona o ochraně přírody a krajiny jsou dřeviny rostoucí mimo les chráněny před poškozováním a ničením.

"V minulosti bylo již o povolení kácení dřevin na pozemku parku několikrát žádáno. Většinou se jednalo o kácení ze zdravotních důvodů pro zachování bezpečnosti místa s ohledem na vysokou frekvenci pohybu osob," uvedl Drahný.

Správa KRNAP s pokácením některých stromů souhlasila. "Některé, u kterých již dříve Správa KRNAP neudělila souhlas ke kácení, jsou nyní fatálně poškozeny," dodal Drahný.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist