https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/stat-planuje-kompenzovat-firmam-cast-nakladu-spojenych-s-emisemi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Stát plánuje kompenzovat firmám část nákladů spojených s emisemi

27.11.2020 00:21 | PRAHA (ČTK)
Cena emisních povolenek, které platí uhelné elektrárny či průmyslové podniky za tunu oxidu uhličitého (CO2) vypuštěného do atmosféry, letos dosáhla mnohaletých maxim. Vystoupila až nad 30 eur (785 Kč) za tunu, nejvýše od roku 2006.
Cena emisních povolenek, které platí uhelné elektrárny či průmyslové podniky za tunu oxidu uhličitého (CO2) vypuštěného do atmosféry, letos dosáhla mnohaletých maxim. Vystoupila až nad 30 eur (785 Kč) za tunu, nejvýše od roku 2006.
Stát plánuje kompenzovat firmám část nepřímých nákladů spojených s emisemi. Týkat se má těch společností, u kterých je značné riziko takzvaného úniku uhlíku v důsledku promítnutí nákladů spojených s emisemi skleníkových plynů do cen elektřiny. Vyplývá to z návrhu nařízení vlády, který v pondělí projednají ministři. Poskytovatelem kompenzace má být ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Vláda má každoročně formou samostatného nařízení určovat částku ze státního rozpočtu vyčleněnou na tento účel.
 

Materiál předkládá ministerstvo životního prostředí společně s MPO. Takzvaný únik uhlíku může podle nich nastat v některých odvětvích výroby, pokud náklady na elektřinu průmyslovým subjektům vzrostou vlivem rostoucí ceny emisních povolenek do té míry, že jejich provoz bude na území členského státu EU ukončen a výroba se přesune do zemí s nižšími provozními náklady - tedy do zemí kladoucích menší důraz na snižování emisí. V důsledku tohoto vývoje se pak zvýší globální emise skleníkových plynů.

Podle důvodové zprávy materiálu by se výplata kompenzace v ČR mohla týkat asi 100 subjektů ve vybraných sektorech. Evropská směrnice stanuje, že maximální kompenzace může být 25 procent z výnosů dražeb emisních povolenek, jinak by mohlo dojít k narušení hospodářské soutěže.

"Při předpokladu maximálních kompenzací se celkové kompenzace za období mezi roky 2020 až 2030 odhadují na 34 až 41 miliard korun. Skutečná výše kompenzací bude pravděpodobně nižší. Výši kompenzací taktéž ovlivní nové pokyny Evropské komise pro státní podporu pro období 2021 až 2030 a předpokládaná novela předkládaného nařízení," píše se ve zprávě.

"Maximální výše kompenzací, které budou propláceny za rok 2020, je odhadována na tři až 3,7 miliardy korun, respektive podle odhadu na základě dat spotřeby elektřiny 2,4 miliardy Kč. Tyto odhady jsou s ohledem na očekávaný hospodářský útlum v roce 2020 v souvislosti s pandemií viru covid-19 pravděpodobně nadhodnocené," dodává důvodová zpráva.

Za základní produkcí bude podle materiálu brána průměrná produkce v daném výrobním zařízení v tunách za rok během let 2005 až 2011. Například v případě, kdy podnik sníží úroveň produkce v daném kalendářním roce alespoň o 50 a méně než 75 procent ve srovnání se základní produkcí, obdrží žadatel polovinu částky kompenzace na toto zařízení odpovídající jeho základní produkci nebo základní spotřebě elektřiny, vyplývá z něj.

Cena emisních povolenek, které platí uhelné elektrárny či průmyslové podniky za tunu oxidu uhličitého (CO2) vypuštěného do atmosféry, letos dosáhla mnohaletých maxim. Vystoupila až nad 30 eur (785 Kč) za tunu, nejvýše od roku 2006. Aktuálně se cena pohybuje kolem 27,7 eura (726 Kč) za tunu, vyplývá z dat burzy Intercontinental Exchange (ICE), která ceny sleduje. Podle analytiků růst cen povolenek zasáhl mimo jiné uhelné teplárny, jejichž konkurenceschopnost se rychle zhoršuje.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (13)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

27.11.2020 00:31
Rovnák na ohejbák :D :D :D

Jinak to je přesně to úskalí uhlíkové daně, o kterém se tu vícekrát diskutovalo. Jednak ji nikdy nepřijmou všichni, ve stejném rozsahu a se stejnou účinností vymáhání, jednak se zcela rozptýlí mezi lidi, takže se stane neúčinnou. Tady se projevuje obojí - to první z definice té pomoci, to druhé vyplyne z úvahy, že stát sebere lidem peníze z daní a dá je firmám aby jim je mohl opět odebrat formou daní. Takže účinek žádný, pouze se zaměstná fůra lidí na zbytečném koloběhu peněz odnikud nikam :-)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.11.2020 11:04 Reaguje na
Tohle je zdánlivě nesmyslné nařízení, ovšem pro země, které intenzivně budují čistou energetiku je to nutné na překonání přechodného období.
Emise z energetiky se v těchto zemích výrazně snižují, takže se za emisní povolenky platí stále méně a hlavně neroste cena elektřiny. Proto, že OZE mají už dnes obrovský výkon.
U nás se buduje kulový, takže my budeme dotovat špinavé uhláky, abychom srazili cenu na vysokou ale ještě použitelnou, kdežto všichni normální dotují čistou energii, která je tak levná, že musí dotovat výrobce, aby neřachli.
Říká se tomu babišistán, charakteristika je, že je to celé naopak....

Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

27.11.2020 11:30 Reaguje na Pavel Hanzl
Za toto hovadství jednou této vládě (těm co přinášejí tyto prasárny) někdo vystaví účet....
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.11.2020 18:32 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Jen aby. Komu kdo vystavil účet za totální zdevastování celé země po roce 48?
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

27.11.2020 11:29
To už si z nás ten Havlíček vážně dělá prd**????

Tak ono nestačí, že stát (vláda) dělá všechno pro to, aby co nejvíce znečišťovatelů dostalo výjimku na pravidla znečišťování, aby mohli znečišťovat jak chtějí a ještě aby ušetřili za přechod k nižšímu znečištění......

Teď když se ukazuje, že emisní povolenky fungují jak mají, tak se tento systém snaží tito zločinci rozbít????

Já myslím, že už dlouho v Praze nebyla defenestrace..... ty ku*** vyloženě zkouší co všechno jim projde!
Odpovědět
ig

27.11.2020 13:21 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Kdybyste dával ve škole pozor když se bralo porozumění psanému textu, tak byste teď jistě postřehl, že celá tahle akce se dělá právě proto, že povolenky nefungují jak mají
Odpovědět
KS

Krejcar Stanislav

27.11.2020 13:40 Reaguje na
Ano, jen je problém , jak to rychle napravit? Nahradit, medium těžkého průmyslu jež je stále nosným programem ekonomiky státu nejde ze dne na den. A u dopravy a jeho PHM je to stejné. Bez sléváren a formoven by se firemní ekonomika zastavila. U dopravy a přechodu na jiné než ropné medium je tomu podobně. Kolik diskutérů na ekolistu, používá k dopravě benzinové nebo naftové vozidlo a nechce se ho vzdát ? Elektromobilita je jen jednou z možností, nikoli vítězstvím. Výroba terakw energie je zatím omezena možností. Vodík a LNG jsou v pionýrské době zrodu, s mnoha neznámými a problematikou a odpůrci.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.11.2020 18:40 Reaguje na Krejcar Stanislav
Němčouři mají jenom z fve asi 40 TWh ročně, což je více jak polovina celoroční spotřeby celé ČR. A Německo skutečně není typicky slunná země, méně než my.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

27.11.2020 15:37 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Kdybyste Kašpárek, nebyl vykastrovaný býk ..., ale to je nemožné, kde mozek není, tam je dogma.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.11.2020 18:37 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Přesně tak, jsme země naopak. Všichni dotují čistou energii, my špinavou. Jak dlouho to bude trvat, než to celé řachne?
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

27.11.2020 11:34
Je vidět, že zákaz shromažďování je pro současnou vládu jako droga.... přinášejí jednu prasárnu za druhou a vyloženě se*** lidem této země na hlavu!

Co se bude dít, až se uvolní pravidla pohybu osob jsem hodně zvědavý...
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

27.11.2020 15:41 Reaguje na Lukáš Kašpárek
A co to 500leté sucho? Už jste Kašpárek zapomněl? Kde ho máte?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.11.2020 18:34 Reaguje na Jiří Daneš
Už bylo. Ale bude tisícileté, dožijete se.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist