https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/studenti-v-zari-upresni-sve-pozadavky-pro-ochranu-klimatu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Studenti v září upřesní své požadavky pro ochranu klimatu

20.6.2019 00:20 | PRAHA (ČTK)
Studenti, kteří v Česku organizují demonstrace za boj proti klimatickým změnám s celosvětovou iniciativou Fridays for Future, chtějí přes prázdniny vypracovat seznam požadavků, které budou prosazovat. / Ilustrační foto
Studenti, kteří v Česku organizují demonstrace za boj proti klimatickým změnám s celosvětovou iniciativou Fridays for Future, chtějí přes prázdniny vypracovat seznam požadavků, které budou prosazovat. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Petr Vrabec / Fridays for Future
Studenti, kteří v Česku organizují demonstrace za boj proti klimatickým změnám s celosvětovou iniciativou Fridays for Future, chtějí přes prázdniny vypracovat seznam požadavků, které budou prosazovat. Představit by ho chtěli během týdenní protestní akce v druhé polovině září. Na včerejším kulatém stolu společností SKAV a EDUin k tématu klimatických změn to řekla jedna ze zástupkyň stávkujících studentů Anna Mezgerová.
 

Protestní týden ve dnech 20. až 27. září nabídne celou řadu akcí, při kterých budou stávkovat nejen studenti v různých zemích světa, ale připojí se k nim i rodiče či pracující lidé, uvedla Mezgerová. "Tam bychom my jako české Fridays for Future chtěli vyhlásit nějaké požadavky, co bychom chtěli, aby se stalo," řekla.

Podle ní studenti obecně trvají na tom, aby byli politici více aktivní v ochraně klimatu a snižování emisí. Domnívají se, že vláda pro tyto věci nedělá dost a považují za důležité, aby politici začali klimatické změny řešit s vědci a prosazovali aktivní opatření. Přes prázdniny by nicméně středoškoláci chtěli vypracovat seznam konkrétních požadavků, který zatím nemají. Jeho tvorbu hodlají podle Mezgerové konzultovat i s vědci, jako je například Bedřich Moldan z Centra pro otázky životního prostředí.

Čeští studenti se k celosvětovým protestům iniciativy Fridays for Future přidali poprvé v březnu. Demonstrovali pak ještě několikrát. Podobně jako mladí lidé ve zhruba stovce zemí světa se inspirovali protestní akcí šestnáctileté Švédky Grety Thunbergové. Do protestů v Česku se zapojili při každé protestní akci studenti v přibližně 20 městech. V Praze se jich v březnu a květnu sešlo kolem 2000.

Protestní akce studentů v Česku podpořily mimo jiné ekologické organizace Hnutí Duha a Greenpeace či stovka vědců a akademiků. Přidali se k nim i někteří rodiče a učitelé.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

20.6.2019 09:15
Jeden požadavek, který je realizovatelný prakticky bez environmentálních nákladů a má okamžitý a jednoznačný vliv na snížení produkce CO2. Nařídit všem státním úřadům, že se jejich budovy mají v zimě vytápět na 18 stupňů. Zimomřiví zaměstnanci si holt vezmou svetr a nebudou chodit v tričku. Není to nic nového, taková byla třeba předválečná norma pro obytné prostory, takže vydržet se to zjevně dá.
Odpovědět
Anyr

Anyr

20.6.2019 15:02 Reaguje na
Nelze než souhlasit. Přetápění je vždy špatné, ekologicky i ekonomicky (a vůbec, velmi často to jde ruku v ruce). Navíc otužilejší lidé jsou méně nemocní, to je další plus pro přírodu i pro kasu.
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

20.6.2019 22:33 Reaguje na Anyr
A spousta nepotřebných státních úředníků úřady na vlasní žádost opustí.
Odpovědět

Jan Šimůnek

23.6.2019 13:54 Reaguje na
Ještě větší problém jsou klimatizace.
To je dost akcentováno v "ekologických" budovách, v nichž je v létě horko a v zimě zima (protože je v nich spousta izolace a žádná tepelná kapacita). Daleko kvalitnější je prvorepubliční zástavba z poctivých cihel, kde klima potřeba není a v zimě se to vytopí docela dobře.
Odpovědět

Jan Šimůnek

21.6.2019 10:14
Dalším ihned realizovatelným krokem by mohl být zákaz denního svícení aut, zejména v létě. To totiž zvyšuje spotřebu benzínu / nafty o cca 5% (a tedy i emise). LED světla sežerou energie o něco méně, ale těmi zdaleka nejsou vybavena všechna auta.
Odpovědět
ig

21.6.2019 19:36 Reaguje na Jan Šimůnek
S výjimkou silnice č. 11 v úseku Třebechovice - Častolovice. Tam se projíždí mezi lesy a jsou tak blbě vidět auta v protisměru, že už při předjíždění rychlostí pitomých 150 km/h je to o hubu.
Odpovědět
Dana Haspeklová

Dana Haspeklová

22.6.2019 13:20
Co takhle kancelářské budovy a jiné stavby, kde nelze otevřít okna a větrat normálně, protože celoročně běží klimatizace?
Nebo, že bychom místo řešení "klimatu" a "emisí" celosvětově, řešili nejdřív, co komplexně změnit v chování se všech nás k naší "domácí" přírodě?! A že by se "naši" politici dohodli konečně napříč ministerstvy a začali v tom směru opravdu něco dělat?! Ale to jsme v říši pohádek! I naším přičiněním ubývá půdy, ubývá lesů, ubývá vody, následně i drobných živočichů .... v obrovských procentech. Ale my se hádáme o ptákoviny a dál řešíme každý jen "svou kuličku"!
Odpovědět
PB

Peter Banas

25.6.2019 07:15
Co takhle opustit nesmyslnou myšlenku že oteplování může CO2
A věnovat se skutečné příčině globálního oteplování což je množství minerálů rozpuštěných v oceánech?
Demineralizaci vody se změní její fyzikální vlastnosti dříve a ochotněji zmrzne a mnohem pomaleji bude rozmazat onen ledový příkrov což ruku v ruce po Ede k ochlazování celé planety.
Pokud se tu bavíme o studentech mohli by si sednout společnými silami nakrmit výpočetní techniku a vytvořit jakýsi numerický model.
Který jasně prokáže že je toto cesta jak ne jen zastavit ale dokonce zvrátit globální oteplování.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist