Studie: Planeta „umí rychle vyřešit“ změnu klimatu
A zjistil ke svému překvapení, že ekosystém byl schopen absorbovat oxid uhličitý mnohem rychleji, než dosud odhadovali. Slovo „rychle“ se ovšem vztahuje k geologickému pojetí času – v tomto případě jde o desítky tisíc let.
„Zjistili jsme, že více než polovina oxidu uhličitého byla pohlcena z atmosféry během 30 – 40 000 let, což je pouhá třetina času ve srovnání s tím, co nám dosud vycházelo z modelů,“ uvedl profesor Gabriel Bowen. Důvod? Vědci krčí rameny. „Pořád přesně nevíme, kam se tento oxid uhličitý poděl, ale je zřejmé, že šlo o mnohem rychlejší proces, než s jakými počítají naše tradiční modely.“
To samozřejmě může mít důsledky pro současné studie klimatických změn, které podle některých pesimistických odhadů mohou dosáhnout stupně srovnatelného s ději před 56 miliony let. „Je to dobrá analogie k tomu, jak se nyní do ekosystémů dostává uhlík z fosilních paliv,“ konstatuje Bowen.
Odkud se vzal CO2?
Vědci o tomto jevu vědí již dvě desítky let, tato studie publikované v časopise Nature Geoscience ovšem na základě nových měření a výzkumů potvrdila, že jde opravdu svým způsobem o záhadu – nikdo neví, „jak to ta příroda dokázala“.
„Z našich dat vyplývá, že po dlouhé době vysokých koncentrací oxidu uhličitého přišel krátký a rychlý návrat k normálním hodnotám,“ uvádí Bowen. Jedním z možných vysvětlení je rychlá expanze biosféry, tedy lesů a rostlinných porostů, které byly schopny plyn absorbovat.
Další otázkou ovšem je, jak se vůbec do atmosféry tak velká množství CO2 dostala. I v tomto případně je zatím možné spekulovat. Jednou z možností je, že tehdejší planetu postihla nějaká mohutná vlna požárů, která zasáhla obrovské rozlohy vegetace.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
velký požár? - 27. 4. 2011 - eko_hunterTo by musela lehnout popelem vegetace tak na polovině Zeměkoule, ne? Polhcení takového CO2 by určitě netrvalo desítky let, ale do jednoho až dvou desetiletí by bylo zpět. |