https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/studie-prokazala-ze-se-z-tajiciho-gronskeho-ledovceuvolnuje-do-atmosfery-metan
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Studie prokázala, že se z tajícího grónského ledovce uvolňuje do atmosféry metan

3.1.2019 00:50 (ČTK)
Z tajícího grónského kontinentálního ledovce se v létě uvolňuje metan, uvádí studie, na které se podíleli vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. / Ilustrační foto
Z tajícího grónského kontinentálního ledovce se v létě uvolňuje metan, uvádí studie, na které se podíleli vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Hans Henrik Tholstrup Natural History Museum of Denmark CIRES / Flickr
Z tajícího grónského kontinentálního ledovce se v létě uvolňuje metan, uvádí studie, na které se podíleli vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy (PřF UK). Biologické procesy pod ledem podle ní mohou ovlivňovat koncentrace skleníkových plynů v atmosféře, a tím i globální klima. Fakulta to sdělila ve včerejší tiskové zprávě. Studii publikoval časopis Nature.
 

Mezinárodní tým vědců z osmi institucí tábořil před třemi lety u ledovcové řeky odvodňující přes 600 kilometrů čtverečních grónského ledovce. Sbíral vzorky vody, měřil koncentrace rozpuštěného metanu a analyzoval jeho původ. Vědci zjistili, že z ledovcového povodí se v létě 2015 uvolnilo zhruba šest tun metanu, což odpovídá přibližně množství, které by za tu dobu vyprodukovalo 100 krav. Pomohlo jim k tomu čidlo, jež umožňuje kontinuální měření metanu.

"Naše výsledky potvrzují hypotézu, že podledovcové ekosystémy jsou vlastně mokřady, ve kterých můžou mikroorganismy produkovat metan. Kde se navíc nachází aktivní hydrologický systém, neboli kde jsou tyto mokřady odvodňovány, se tento metan může vyplachovat a posléze unikat do atmosféry," uvedl Guillaume Lamarche-Gagnon, hlavní autor studie z univerzity v anglickém Bristolu.

V grónských ledovcových vrtech a antarktickém podledovcovém jezeře byl metan nalezen už v minulosti, až nová studie ale ukazuje, že se podledovcový metan skutečně uvolňuje do atmosféry, a to po celé léto při tání ledu. "Vzhledem k tomu, že tento ledovec bude v příštích desetiletích tát stále rychleji, je pravděpodobné, že se i metan bude uvolňovat rychleji a ve větším množství. Mikroorganismy skrývající se pod kilometrem grónského ledu tak můžou představovat další důležitý faktor v probíhajících klimatických změnách, faktor, který byl doposud ignorován," poznamenal Marek Stibal z PřF UK.

Metan je po vodní páře a oxidu uhličitém třetím nejdůležitějším skleníkovým plynem v atmosféře. Přestože je přítomný v nižší koncentraci než oxid, jeho skleníkový efekt je až osmadvacetkrát silnější. "Většina metanu na Zemi je produkována mikroorganismy v bezkyslíkatém prostředí. Velký podíl na tom mají přírodní mokřady, ale také zemědělství: metan vzniká ve velkých množstvích v rýžových polích a také v trávicím traktu dobytka," píše se ve zprávě.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist