https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/studie-ukazala-naroky-cesty-k-energetice-a-doprave-bez-fos.paliv-do-r.2050
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Studie ukázala nároky cesty k energetice a dopravě bez fosilních paliv do roku 2050

26.10.2021 14:39 | PRAHA (ČTK)
Jako hlavní potíže pojící se s nejambicióznějším scénářem Polanecký popsal, že potřebné množství větrných elektráren v Česku se blíží technickým možnostem. Podotkl, že by šlo zhruba o 5000 zařízení, což je problematické i proto, že například v národních parcích a u některých komunikací se elektrárny nepostaví.
Jako hlavní potíže pojící se s nejambicióznějším scénářem Polanecký popsal, že potřebné množství větrných elektráren v Česku se blíží technickým možnostem. Podotkl, že by šlo zhruba o 5000 zařízení, což je problematické i proto, že například v národních parcích a u některých komunikací se elektrárny nepostaví.
Foto | EssjayNZ / Flickr
V roce 2050 by energetika a doprava v Česku mohly fungovat bez spalování fosilních paliv. Tento scénář má ale vysoké nároky na obnovitelné zdroje energie (OZE) a využití biomasy pro výrobu elektřiny a tepla. Vyplývá to ze studie, kterou v Praze představili zástupci Hnutí Duha a Greenpeace. Studii pro ně zpracovaly Institute for Sustainable Futures při Univeristy of Technology v Sydney a společnost Aurora Energy Research. Podle ekologů studie zdůraznila potřebu odklonu od uhlí do roku 2030 a velké investice do rozvoje OZE. Zároveň otvírá debatu o hledání řešení konce fosilních paliv slučitelného s ochranou přírody a udržitelným zemědělstvím.
 

Energetický expert Hnutí Duha Karel Polanecký sdělil, že se modely nezaměřují na dosažení klimatické neutrality do roku 2050, neboť chybí dost dat ze sektorů zemědělství i odpadů. "Ale s experty jsme se shodli, že ukončení spalování fosilních paliv v energetice a dopravě je nutnou podmínkou klimatické neutrality," zdůraznil aktivista.

Základními východisky scénářů podle Polaneckého byl právě konec spalování uhlí pro výrobu tepla a elektřiny do roku 2030 a ukončení spalování fosilních paliv v dopravě do roku 2050. Dalšími body jsou konec provozu jaderných elektráren podle plánované životnosti, bez nových jaderních bloků a rychlý rozvoj OZE a akumulace elektřiny.

Zatímco pokročilý dekarbonizační scénář ukazuje bezemisní cestu v energetice a dopravě, základní počítá s využitím zemního plynu v roce 2050 a snížením emisí na 13procentní hodnoty z roku 1990. Jako podmínky pro neutralitu do roku 2050 Polanecký shrnul rychlý rozvoj OZE - větrných elektráren, fotovoltaiky i zařízení na biomasu i posílení přeshraničních kapacit elektrických vedení a dovozu elektřiny. Poznamenal, že Česko by muselo počítat s dovozem elektřiny asi ve výši, který teď sama vyváží. Loni byl export z Česka 10,2 TWh, meziročně zhruba o pětinu nižší. Jako další důležité kroky aktivista zmínil elektrifikaci průmyslu dopravy a rozvoj akumulace elektřiny, včetně sezónní pomoci vodíkových technologií, které jsou v současnosti ve fázi výzkumu.

Jako hlavní potíže pojící se s nejambicióznějším scénářem Polanecký popsal, že potřebné množství větrných elektráren v Česku se blíží technickým možnostem. Podotkl, že by šlo zhruba o 5000 zařízení, což je problematické i proto, že například v národních parcích a u některých komunikací se elektrárny nepostaví. A pokud by vznikaly například v lesích či chráněných lokalitách, byl by tento postup problematický z hlediska ochrany přírody. Jako další potíž zmínil nutnost pěstování energetické biomasy ve velkém objemu - zhruba na milionu hektaru zemědělské půdy, a to při využití postupů intenzivního zemědělství. V případě ekologického by byly nároky na půdu ještě vyšší.

"Jsme si vědomi toho, že nemůžeme tuto studii položit na stůl a říct, že (...) takto se to může udělat. Ta studie ukazuje problémy a je potřeba je řešit," podotkl Polanecký. Možným krokem by podle něj byla například redukce zemědělské půdy potřebné pro chov dobytka. Zástupci aktivistů zdůraznili také potřebu investic do technologického rozvoje bezemisní výroby a ukládání energie s cílem snížit tlak na využití biomasy a větru. Podle organizací je také otázkou, zda lze dosáhnout dekarbonizace v roce 2050 při zachování ekonomiky postavené na trvalém růstu. Míní, že by bylo vhodné upravit nynější model tak, aby měl nižší náročnost na využívání zdrojů při zachování současné kvality života.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (42)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

DA

DAG

26.10.2021 15:29
No konečně to i aktivisti začínají chápat. Nesmyslnost totální války proti jádru a CO2 zároveň. Co na to pan Berg a ten kašpárek odborník na emisní povolenky?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

26.10.2021 20:23 Reaguje na DAG
Vy čtete nějaký jiný článek, ne? Bo já tam vidím ... "Dalšími body jsou konec provozu jaderných elektráren podle plánované životnosti, bez nových jaderních bloků ..."

To vám připadá, že začínají chápat???
Odpovědět
DA

DAG

27.10.2021 08:09 Reaguje na Svatá Prostoto
No samozřejmě, že nemůžou přiznat natvrdo, že to spolupodělali.
Stačí, že napsali, že se energie bude dovážet a větrné elektrárny by museli být na svých limitech.
Také že vidí problematicky výstavbu vzhledem k odporu lidí.
Je to v podstatě jako by napsali: Celé roky jsme mleli sr....
Jen se obávám, že je to první článek z řady a teď se budou chtít pomaličku vyvinit. To znamená začnou měnit rétoriku a pak všechny chyby hodí na politiky. Následně budou doufat, že se zapomene, že ty politiky do toho tlačili.
Viz solární tunel. Sami za to lobovali, jak budeme mít rychle 15% obnovitelných zdrojů a teď buď mlčí nebo mektají něco o politicích. Jak to blbě nastavili.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.10.2021 12:06 Reaguje na DAG
A kdo to blbě nastavil? Černý cigán, černý??
Odpovědět
Sa

Sauerkirschmann

1.11.2021 15:21 Reaguje na Pavel Hanzl
Polkitici to nastavili tak, jak jste to chtěli vy ekoteroristé. Stejně tak jako nastavili biopaliva tak , aby vyhověli vašemu mektání o hodném a zlém CO2.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.11.2021 16:08 Reaguje na Sauerkirschmann
Hluboký omyl. Solární tunel byl nastaven tak, aby na tom zbohatli kamarádi a kamarádi kamarádů, biopalivový byl čistě marketingový tah soudruha nejvyššího, bohatne na tom on a stojí nás to celé řádově 40 mld. ročně.
S ekologií to nemá VŮBEC NIC společného, je to čistě korupční záležitost.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

2.11.2021 09:29 Reaguje na Pavel Hanzl
Co to zase mektáte za nesmysly. Biopaliva se prosadila dávno před tím než ten soudruh nejvyšší do politiky vstoupil. Dobře si ještě pamatuji přiznání "experta" Bláhy: Biopaliva I generace jsou bohužel krok stranou. No nevadí, máme tu biopaliva generace II.
Tak nějak to řekl, nebo snad ne? No a řekl to v době kdy měl Babiš do politiky ještě dost daleko. Tehdy si zatím díky "ekologům" spokojeně chrochtal.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

31.10.2021 17:36 Reaguje na DAG
V tom případě je třeba ty lidi sledovat, co píšou a jak mluví. protoýe když se na ně nebude tlačit, tak zase ujedou a zase budou produkovat ty zelené nesmysly a lži.
Odpovědět
VK

Václav Kain

26.10.2021 16:01
Energetický expert Hnutí duha je naprostý mamlas,který neví o energetice vůbec nic a jenom ideologicky prosazuje naprostý nesmysl.A to by ještě chtěli elektromobilitu.Bez uhlí se obejdeme pokud budeme mít dostatek el.energie z jádra.Pokud se neprosadí jádro,tak vám garantuji,že je lidé roznesou na kopytech.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

26.10.2021 17:31 Reaguje na Václav Kain
Proto se taky označení někoho za experta stalo nadávkou. Energetický expert hnutí duha k tomu přispívá.
Odpovědět
M

Marcela Jezberová

27.10.2021 07:55 Reaguje na Václav Kain
Bohužel, tenhle energetický expert nemá ponětí nejen o energetice, ale ani o zemědělství, protože jinak by takový blábol stvořit nemohl. Ten člověk nemá odborné znalosti vůbec žádné, nechápu, jak ho někdo může nazývat expertem.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

31.10.2021 17:39 Reaguje na Marcela Jezberová
Holt mezi slepými jednooký králem.
V hnutí Zelených Pisů a Duháků je téměř úplný neznalec totéž co jinde fundovaný zkušený vysoce kvalifikovaný znalec.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.10.2021 12:07 Reaguje na Václav Kain
Jádro není nutno prosazovat. Proti není prakticky nikdo, ani odborníci, ani veřejnost. Pouze neskutečná neschopnost našich nepolitiků to blokuje, za 10 let nebyli schopni ani tendr vypsat!!!
Odpovědět
Sa

Sauerkirschmann

1.11.2021 15:23 Reaguje na Pavel Hanzl
Proti není nikdo do okamžiku, než dojde na financování.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

26.10.2021 16:17
Bez jádra, stejně jako bez soli v kuchyni, se neobejde žádná (!!) nefosilní energetika .
Teď ještě mudrlanti musí vymyslet snoubení vody s ohněm, čím nahradí 43% energie z uhlí.
Green Deal teprve startuje a výsledky můžete v dnešních dnech kolem sebe vidět - ožebračování domácností jako důsledek systémového selhání energetické politiky EU. (dá-li se vůbec o politice mluvit)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.10.2021 16:30 Reaguje na Miroslav Vinkler
To není OZE, to je přesně naopak.
https://blog.aktualne.cz/blogy/pohled-zblizka.php?itemid=41130
Odpovědět
kk

karel krasensky

26.10.2021 16:33 Reaguje na Miroslav Vinkler
Něco pro zamyšlení.Evropská automobilka Škoda Boleslav stojí a zatím stát bude.Asijská automobilka Hyundai v Nošovicích veselé jede.
Odpovědět

Viktor Šedivý

26.10.2021 20:30 Reaguje na karel krasensky
Ono začíná být celkem jedno, jestli Boleslav přestane vyrábět auta až v roce 2034 nebo už teď.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

27.10.2021 06:52 Reaguje na Viktor Šedivý
Jde o to, co považují a auto?
Odpovědět

Viktor Šedivý

27.10.2021 07:21 Reaguje na smějící se bestie
Výrobu aut na baterky zvládne VW v německých závodech, nebude potřebovat další.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

27.10.2021 12:45 Reaguje na Viktor Šedivý
Pro Evropu určo a Škodovky pro Indii a podobně se holt budou bastlit tam.
Odpovědět
JO

Jarka O.

27.10.2021 09:07 Reaguje na karel krasensky
Ty čipy vyrábí i Korea, tak je dodávají svým firmám. Nebo měli lepší smlouvy a objednávky s předstihem. Já chci auto (ano, chci auto) bez 200 čipů.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

31.10.2021 17:46 Reaguje na Jarka O.
Kdepak Korea. Za humny v Drážďanech v Německu je několik výrobních linek na chipy několika výrobců, se starší technologií 15 a 22 nanometrů, které stačí na téměř všechny chipy používané nyní v autech. Infineon, AMD, Siemens, Bosch, X-FAB .... na 75 tisíc lidí má v Drážďanech pracovat kolem výroby chipů a má se tam vyrábět 2 - 3 % světové produkce chipů.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

24.11.2021 15:25 Reaguje na Radim Polášek
Ja som zvedavý, ako dlho tam tá výroba vydrží až Nemci prídu o desiatky GW z jadrovej a uhoľnej energetiky. Ukladanie energie z letných prebytkov OZE ešte dlho nebudú mať poriešené a tak im cena energií bude skákať ako gumená opica. Možno aj budú musieť vypínať prevádzky v zime. Cena čipov stúpne a možno bude nebude konkurencieschopná.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

26.10.2021 16:53 Reaguje na Miroslav Vinkler
Myslíte OŽE jako ožebračování?
Odpovědět
VK

Václav Kain

26.10.2021 22:17 Reaguje na Katka Pazderů
Nevím jak OŽE,ale půjde to i bez mrože.Cožpak si po sobě nemůžete přečíst ten svůj příspěvek?
Odpovědět
DA

DAG

27.10.2021 10:15 Reaguje na Václav Kain
Myslím, že jste to nepochopil.
Odpovědět
M

Marcela Jezberová

26.10.2021 16:52
Milion hektarů zemědělské půdy na pěstování energetické biomasy s využitím postupů intenzivního zemědělství a snížení plochy půdy pro pěstování krmiv pro zvířata? To se ochránci klimatu asi úplně zbláznili!!! Dnes se můžou všichni ochranáři opupínkovat kvůli pěstování řepky na MEŘO a kukuřice na bioplyn a ve jménu ochrany klimatu budeme pěstovat kdoví co - energetický šťovík? na výrazně větší ploše a ještě kvůli tomu vytlučeme zvířata, která nám dokážou dát statkový hnůj, který dokáže v půdě udržet vodu? Takže potraviny budeme pěstovat v bioprodukci = výnosy o 30% až 50% nižší v porovnání s konvencí, a to asi na polovině současné výměry orné půdy, za situace, kdy už se současným zatížením hospodářskými zvířaty jsme na štíru s návratem kvalitní organické hmoty do půdy a skoro na celé zbývající polovině současné výměry budeme pěstovat energetické plodiny, které se sklízejí a odvážejí z půdy celé a organické hmoty v půdě zanechávají minimum. Minerální hnojení bude sprosté slovo a statková hnojiva mít nebudeme. A tohle má být udržitelný systém produkce potravin a energie? To jsem teda v šoku, vždyť je to naprostá blbost! Na tohle přeci rozumně uvažující člověk nemůže přistoupit, to je sebevražda!
Odpovědět

Viktor Šedivý

26.10.2021 20:38 Reaguje na Marcela Jezberová
Neznáte? Zničíme tenhle shnilý svět a na jeho troskách vybudujeme nový, lepší.
Odpovědět
VK

Václav Kain

26.10.2021 22:20 Reaguje na Viktor Šedivý
Tak Viktore a začneme o píky.Vrátíme se do jeskyní.Ale bacha aby jsi nedostal od souseda kyjem po palici.
Odpovědět

Viktor Šedivý

27.10.2021 00:10 Reaguje na Václav Kain
Však v Číně si vyzkoušeli Velký skok vpřed. A stačilo pár hladomorů, několik desítek milionů mrtvých, to přeci není žádná cena za prošlapávání cest pokroku, ne?
Odpovědět
RP

Radim Polášek

31.10.2021 17:55 Reaguje na Václav Kain
Proč do jeskyní? Bolševici pod vedením Lenina a později Stalina do žádných jeskyní nešli. Pouze v občanské válce vymlátili na 10 - 20 miliónů lidí, některé sociální vrstvy tehdejší ruské společnosti úplně totálně na 99 %, nechali zkolabovat stát, například zásobování měst potravinami museli provádět doslova loupením potravin sedlákům na venkově. A v následných hladomorech nechali vymřít hezkých pár milionů zemědělců na venkově. Poslední v letech 1946 - 47, kdy to obilí, které Stalin sebral zemědělcům tuším na Ukrajině, dovezli vlaky třeba k nám, aby u nás víc lidí volilo komunisty.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

26.10.2021 17:29
Chybí tam to perpetuum mobile a bude to reálné.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

26.10.2021 18:14
Začínají mě vytáčet pojmy studie, odborník, neziskovka, OZE atd. Copak
to lidé nechápou, že jde pouze o nový druh kšeftu, jak vydělat na těch
utopických hračkách? Realita je zcela jiná, lidé se nechtěli spoléhat
na přírodu a pomohli si rozumem. Dnes je tomu naopak a rozum nahrazuje ideologie i za cenu návratu zpět se všemi negativními následky. Těm
aktivistům vyčlenit část zeměkoule, kde si budou dělat ty své pokusy na
sobě samých a ne na všech lidech. My ostatní se na ně budeme koukat jako
na zvířata v ZOO a uvidíme, kam ta jejich společnost bude směřovat.
Oni se uskrovní, oni nebudou jíst maso, nebudou používat chemii,
nebudou pálit už ani to dříví a odmítnou vše, co vytváří uhlíkovou
stopu. Na ten jejich ráj na zemi jsem zvědav, ale prosím pouze pro
ně a nedělat pokusná zvířata ze všech.
Odpovědět
PB

Petr Blažek

26.10.2021 19:52

Zelené náboženství se už mění v sektu. Stanovili si, že bude konec světa a proto se musí udělat ještě spousta práce, než se všechno co naši předci vybudovali, zlikviduje.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

26.10.2021 20:30
Takže to shrneme.

Uhlí pryč (a tohle beru, je to sarjrajt).
Ostatní fosilní paliva taky pryč.
JE nerozvíjet.

Nahradíme větrem. Ale není kam ty větrníky dát.
Nahradíme biomasou. Ale tu nemáme. Tak ji začneme pěstovat místo ostatních plodin (jak potravin, tak krmiva pro dobytek). A musíme ekologicky.

Výsledek ... nebude dostatek energie a nebudeme mít co žrát.

Závěr ... to se holt nedá nic dělat, prostě nám životní úroveň neporoste.
Super. Ještě chybí výzva, že by si obzvláště uvědomělí občané mohli rovnou podříznout krk aby zbytečně nespotřebovávali.

Cywe ... to už i ten XVII. sjezd dával lepší perspektivu:-))).
Odpovědět

Viktor Šedivý

26.10.2021 20:42 Reaguje na Svatá Prostoto
A co je zvlášť hloupé, kdo se kamarádi s Moskvou, může mít z kvalitních a levných ruských reaktoru elektrické energie dost, zatímco poslušnost bruseli znamená nouzi, drahotu a úpadek.

Ježíšmarjá.
Odpovědět
VK

Václav Kain

26.10.2021 22:22 Reaguje na Viktor Šedivý
Němci už zapoměli jakou dostali nakládačku.Možná si to ještě zopakují.
Odpovědět
JO

Jarka O.

27.10.2021 09:12 Reaguje na Václav Kain
Hlavně všichni ostatní zapomněli, čeho jsou tito schopní. Němci a Rusko spolupracují, Němci jsou největší investoři v Rusku. Nakládačka zatím bude pro ostatní užitečné hloupé rusobijce. Ten uhlík je jen zástěrka pro ekon. expanzi.
Odpovědět

Milan Šmid

27.10.2021 08:30
Navrhují všem ECO šílencům sebrat všechno co má za sebou uhlíkovou stopu a dát to potřebným !!Tak do naha aktivisté !!!Ale budeme slušní necháme Vám spodní prádlo !!!Můžete si postavit zemľanku a oblečeni udělat ze slámy a lnu ??? Čím bude ale v zimě topit když oheň vytváří škodliviny ??Vy se s tím poradíte vy jste zřejmě moc chytří !!???
Odpovědět
RP

Radim Polášek

31.10.2021 18:06 Reaguje na Milan Šmid
V zemljankách je i bez vytápění stabilní teplota cca + 6 - 8 st C. Když se oblečou do pytlů vycpaných senem a slámou, tak v zemljankách tu zimu přežijí. Jenom musí umět ty zemljanky vykopat, to taky není tak úplně blbuvzdorné. Musí najít místa, kde je zemina do hloubky bez kamenů a kde současně není spodní voda a srážková voda odteče. Jinak, hlavně na jaře, jak bude roztávat sníh, budou plavat.
Odpovědět

Ivan Šimák

1.11.2021 09:14
Aktivistí začínají chápat, že už se to všeobecně ví, že lhali. Tudíž hluboce se zamyslí vlastním mozkem a změní svoji propagandu. Opět se vynoří něco spásného, co při naší obrovské spotřebě energie budou moci prosazovat a být s tím i komerčně propojeni.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist